UWAGA!

Daję 5 albo nawet 10 tysięcy i jadę dalej

2009-08-10
Aktualizowany 2009-08-10 16:42

Ponad 240 pojazdów skontrolowali elbląscy policjanci podczas weekendowej akcji „Prędkość”. Zatrzymali 12 nietrzeźwych kierowców, wystawili 126 mandatów, między innymi za występki zarejestrowane fotoradarem przenośnym i wideorejestratorami, odebrali też 11 dowodów rejestracyjnych. Trafił się też niechlubny „rodzynek”, kierowca, który prowadzi auto po pijanemu, a na dodatek obiecywał policjantom spore sumy pieniędzy za odstąpienie od czynności służbowych.

Działania „Prędkość" prowadzone były od piątku do niedzieli (7-9 sierpnia), a ich kumulacja przypadła w ostatni dzień weekendu. Wówczas, z samych wideorejestratorów w radiowozach, policjanci ujawnili w kilku godzin 27 wykroczeń. Fotoradar przenośny - ustawiony na ul. Żuławskiej z trasą K7 - zrobił w tym czasie 65 zdjęć, które stanowią dowód w sprawie o wykroczenia.
       - Działania miały na celu eliminowanie z ruchu drogowego zagrożenia, jakim są piraci drogowi i nietrzeźwi kierujący – wyjaśnia Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP w Elblągu. – Policjanci kontrolowali pojazdy na drogach miasta i gmin powiatu elbląskiego, między innymi trasę krajową nr 7. Łącznie skontrolowali około 240 kierujących. W 12 przypadkach wynik badania alkomatem okazał się pozytywny.
       O arogancji pijanego kierowcy mogli się przekonać się funkcjonariusze zatrzymując kierowcę hondy crv w okolicach obwodnicy Elbląga.
       - W minioną niedzielę kilka minut przed godziną 17 do oficera dyżurnego zadzwonił kierowca, który zauważył jadącą zygzakiem od podelbląskiego Kazimierzowa hondę crv – relacjonuje Jakub Sawicki. - Patrol podjął pościg i zatrzymał 51-letniego kierowcę. Okazało się, że mężczyzna (lekarz z zawodu) miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Podczas kontroli proponował funkcjonariuszom łapówkę w wysokości najpierw 5, a później już 10 tys. zł.
       Pijany kierowca został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Teraz odpowie nie tylko za jazdę w stanie nietrzeźwym, ale również za obietnicę udzielenia korzyści majątkowej policjantowi. Grozi mu kara 10 lat pozbawienia wolności.
       Tylko w minionym tygodniu i przez ostatni weekend policjanci prowadzili działania „Alkohol" i „Prędkość" głównie na drogach z terenu miasta i gmin powiatu elbląskiego. Od 3 sierpnia skontrolowali ponad pół tysiąca pojazdów, 67 kierowców straciło dowody rejestracyjne, ujawnili 22 nietrzeźwych kierowców.
       Policjanci apelują do kierowców o trzeźwość i nie wsiadanie za kierownicę samochodu nawet po niewielkiej ilości wypitego alkoholu. Oprócz konsekwencji np. spowodowania wypadku po alkoholu czekają ich również konsekwencje prawne.
       Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.
       Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ten pijany kierowca to ORDYNATOR giżyckiego szpitala. Mam nadzieje, ze straci teraz on swoje stanowisko!
 • No i dobrze że nie wzięli. Niedługo znowu będą żebrać o parę groszy do pensji i wysyłać widelce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Morientes(2009-08-10)
 • W RMF mówili że chciał im dać 10 000 tyś. może po 5 na łeb !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  slawekEL(2009-08-10)
 • Pewnie jakiś kolega-lekarz stwierdzi, że miał pomroczność jasną czy inne cudo. Albo jabłek zjadł trochę i sfermentowały w żołądku; -)
 • Ukarać dziada, niech zgnije w pierdlu. Tylko stękają patafiany że im żle a 10tys. łapówki stać. Białe dziadostwo wiecznie im żle, bieda aż piszczy
 • a co prawdy nie zamieszczacie?
 • Wiecznie im żle!!!!Tacy biedni a stać na taką łapówkę
 • Skoro jesteśmy w Unii Europejskiej, to powinniśmy mieć takie same przepisy i prawo. Dlaczego w innych krajach są podniesione normy na spożycie alkoholu? U nas nie można tego zrobić, bo i tak brakuje pieniędzy zwłaszcza tym, którzy mają ich dużo. .. Gdzież demokracja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zniesmaczony(2009-10-11)
 • Skoro jesteśmy w Unii Europejskiej, to powinniśmy mieć takie same przepisy i prawo. Dlaczego w innych krajach są podniesione normy na spożycie alkoholu? U nas nie można tego zrobić, bo i tak brakuje pieniędzy zwłaszcza tym, którzy mają ich dużo. .. Gdzież demokracja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zniesmaczony(2009-10-11)
Reklama