UWAGA!

Dla dobra pacjentów

Zgodnie z zawartym we wrześniu porozumieniem pomiędzy wicemarszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego Piotrem Żuchowskim a Aleksandrą Sapieżyńską, dyrektorem Departamentu Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do samorządu województwa trafił przygotowany przez resort Projekt włączenia lecznictwa onkologicznego w struktury Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Olsztynie. W piątek zapoznał się z nim Zarząd, a już wkrótce zajmą się nim radni komisji zdrowia sejmiku.

- To bardzo ciekawa propozycja, w której uwzględniono nasze uwagi dotyczące rozwiązania problemu onkologii w Olsztynie - mówi wicemarszałek Piotr Żuchowski. - W trybie pilnym skierowaliśmy projekt do radnych komisji zdrowia, aby jak najszybciej wypracować tekst porozumienia z resortem i móc go przedstawić do akceptacji sejmikowi województwa.
     Istotą projektu jest propozycja resortu dotycząca włączenia oddziałów i specjalistycznych poradni onkologicznych oraz zakładu radioterapii Zespołu Pulmonologii i Onkologii w strukturę ZOZ MSWiA (Polikliniki) w Olsztynie.
     Resort deklaruje w swojej propozycji przejęcie wszystkich pracowników komórek i jednostek organizacyjnych związanych z lecznictwem onkologicznym, w tym i pracowników niemedycznych związanych bezpośrednio z ich obsługą, z zachowaniem warunków dotychczasowych pracy i płacy oraz uprawnień związanych ze stażem pracy u dotychczasowego pracodawcy - łącznie 162 osób. W projekcie ministerstwo przyjęło założenie, że żaden składnik wyposażenia regionalnego centrum onkologii nie może zostać przeniesiony do innej jednostki organizacyjnej ministerstwa, dlatego też proponuje, aby dotychczasowe wyposażenie i sprzęt (zaliczony do środków trwałych), zakupiony przez samorząd województwa lub ze środków Zespołu Pulmonologii i Onkologii i dotacji budżetu województwa, nadal pozostawały własnością samorządu. Poliklinice przekazany zostałby on w drodze umowy użyczenia. ZOZ MSWiA pokrywać będzie koszty jego amortyzacji. Zaproponowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt założeń organizacyjnych jednostki przewiduje, że stanowisko zastępcy dyrektora szpitala
     sprawującego bezpośredni nadzór nad regionalnym centrum onkologii będzie zajmowała osoba wskazana przez marszałka województwa, który ponadto wskazywał będzie trzech członków rady społecznej szpitala.
     - Jak wynika z tej propozycji samorząd nie traci kontroli nad tą bardzo ważną dla nas placówką służby zdrowia w regionie - dodaje P. Żuchowski. - Nie grozi nam też, to co podnoszą niektórzy, widmo wywiezienia zakupionej przez nas aparatury do innych szpitali. Poprzez swojego dyrektora i członków rady społecznej będziemy mogli mieć pieczę nad onkologią w Olsztynie. Nie pozbawiamy też nikogo pracy. Najważniejsze jednak jest to, że szpital będzie mógł lepiej i szybciej leczyć pacjentów.
     W połączonym szpitalu MSWiA do dyspozycji pacjentów będzie cała baza zabiegowa i diagnostyczna, a przewidziane do oddania do użytku cztery nowe sale operacyjne, zapewnią wszystkim oddziałom zabiegowym, w tym i onkologicznym, swobodny dostęp do bloku operacyjnego oraz możliwość wykonywania zabiegów w warunkach o najwyższym standardzie.
     Do dyspozycji pacjentów będą łącznie 274 łóżka w pomieszczeniach o wysokim standardzie. Włączenie lecznictwa onkologicznego wymagać będzie powiększenia ich liczby o co najmniej 60 łóżek, na potrzeby oddziału radioterapii - szpital posiada takie możliwości w oparciu o budynek B. Dzięki temu skróceniu ulegnie okres oczekiwania na tego typu zabiegi, jak i możliwa będzie likwidacja oddziału radioterapii w obiektach przy ul. Jagiellońskiej.
     - W mojej ocenie jest to dobre rozwiązanie, które porządkuje sytuację i pozwala na dobrą pracę onkologii i szpitala MSWiA w Olsztynie - dodaje Andrzej Ryński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Obecnie wszystko pozostaje w rękach radnych sejmiku. Wierzę jednak, że do końca grudnia, zgodnie z niezbędnymi procedurami, sejmik podejmie uchwałę o przekształceniu Zespołu Pulmonologii i Onkologii, i że wiosną proces połączenia placówek zostanie zakończony.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama