UWAGA!

Dla zdrowia i urody (Opowieści z lasu, odc. 302)

 Elbląg, Dla zdrowia i urody (Opowieści z lasu, odc. 302)
Fot. pixabay.com

- Borowina to nieodwodniony torf odznaczający się wysokim stopniem rozkładu roślinności bagiennej, stosowany w formie kąpieli leczniczych i w kosmetyce – czytamy w Encyklopedii Leśnej. Dzisiaj kilka słów o niej, bo spotkamy ją również na terenach Nadleśnictwa Elbląg.

Jak podaje Encyklopedia Leśna, powołując się na publikację "Balneologia i hydroterapia" W. Kochańskiego, borowina ma istotne znaczenie w kosmetyce. Jest zaliczana do peloidów, "występujących w przyrodzie tworzyw powstałych w wyniku naturalnych procesów geologicznych" i można ją zastosować w celach leczniczo-pielęgnacyjnych.

Portal ekologia.pl podaje, że borowina jest nazywana "czarnym złotem".

- Okłady oraz kąpiele borowinowe, to doskonała recepta na „pogruchotane” kości, bóle stawów oraz kobiece dolegliwości. W dodatku borowina zwalcza cellulit i modeluje sylwetkę – czytamy na stronie.

- Kąpiele borowinowe są „hitem” wielu uzdrowisk. Co ciekawe, na jedną taką kąpiel potrzeba ponad 100 kg borowiny. Organizacja kąpieli polega na wymieszaniu torfu z wodą w specjalnej kadzi, aż wytworzy się papka o temperaturze około 45 stopni Celsjusza. Wspomniana papka pobudza receptory skóry, gdyż jest gęsta i ciężka. Dzięki niej organizm pozbywa się niepotrzebnych produktów przemiany materii – podaje z kolei medonet.pl.

- Borowinę możemy wykorzystywać jak tylko chcemy, w zależności od potrzeb. Podczas wizyty w spa korzystamy z okładów połączonych z masażem, w sanatorium także z borowinowych kąpieli i inhalacji – dodaje ekologia.pl.

Leczniczych i kosmetycznych zastosowań borowiny jest jeszcze więcej... Na koniec powiedzmy jeszcze kilka słów o torfie w ogóle. To rodzaj skały osadowej "stanowiącej nagromadzenie roślinności torfowej, w różnym stopniu rozkładu".

- Torfy (wraz z murszami) w Polsce zajmują blisko 5 proc. powierzchni kraju. Występują na terenie całego kraju, z wyraźnie większym udziałem na obszarach północnych, objętych zlodowaceniem bałtyckim. Torfy są współcześnie inicjalnym stadium procesu, w którym w neogenie powstawał węgiel brunatny - podaje Encyklopedia Leśna.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • a na woodstoku te kapiele blotne zostaly potepione przez osoby z hierarchii koscielnej jako sprowadzajace człowieka do zwierzecia
  • moja żona miała taki kartofel- nos, dzięki kompielom ma twarz pięknom z orlim nosem, także warto dać pieniądze za takie coś
Reklama