UWAGA!

Długa droga

Wybory do parlamentu powinny się odbyć wiosną przyszłego roku, ale ponieważ SLD nie ma już w Sejmie większości, wybory powinny się odbyć jak najszybciej - uważa poseł Katarzyna Piekarska, która gościła w Elblągu.

- Ja ciągle jeszcze wierzę, że jednak odpowiedzialność za państwo weźmie górę, ponieważ - pamiętajmy o tym - gonią nas terminy – mówiła dziennikarzom posłanka. – Z początkiem przyszłego roku przestaną obowiązywać przepisy dotyczące służby zdrowia, jeżeli nie uda nam się zbudować większości, to wybory powinny być jak najszybciej, wówczas nowe ugrupowania, które stworzą koalicję, wezmą pełną odpowiedzialność za stan państwa.
     Posłanka spotkała się w Elblągu z sędziami Sądu Okręgowego i przedstawicielami elbląskiego aresztu śledczego. Katarzyna Piekarska, która jest przewodniczącą sejmowej komisji sprawiedliwości, przypomina, że w obecnej kadencji komisja wielokrotnie zajmowała się sprawami więziennictwa. Uważa, że konieczna jest zmiana polityki karnej. Za godną uwagi posłanka uznała postulaty sędziów dotyczące stworzenia popularnych w krajach Unii Europejskiej więzień weekendowych.
     - W takim więzieniu skazany nie traci zatrudnienia, ma możliwość normalnego funkcjonowania w rodzinie, z drugiej strony jest ta dolegliwość, że on w sobotę nie pójdzie na dyskotekę, tylko musi się zgłosić – wyjaśnia Katarzyna Piekarska. - Druga rzecz to kary ograniczania wolności przy drobnych przestępstwach. Myślę o tzw. pracach społecznych, gdy skazany z łopatą, z miotłą, czy pędzlem idzie np. do parku i naprawia ławki. U nas pokutuje pogląd, że jak człowiek nie posiedzi, to w zasadzie nie ma kary, ale tak naprawdę tego rodzaju wyrok bywa bardziej dolegliwy.
     Obecnie za drobne przestępstwa sądy często nakładają kary w zawieszeniu. Wszyscy dookoła wiedzą, że to jest złodziej, tylko że on nie siedzi, a skoro nie siedzi, to znaczy, że wymiar sprawiedliwości sobie z nim nie radzi.
     Piekarska dodaje jednak, że do przekonania społeczeństwa o konieczności stosowania tzw. kar wolnościowych i samorządów, które skazanych powinny zatrudniać, jeszcze długa droga.
AJ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Więzienie weekendowe? Super sprawa. Oczywiście wyposażone w TV satelitarna, tak ja np. te konwencjonalne w Olsztynie. Doliczyłem się tam 5-u talerzy antenowych na widocznej, od strony ulicy, części budynku więziennego. Być może jest ich więcej. :) Pewnie będzie można na czas trwania olimpiady czy mistrzostw piłkarski zrezygnować z wolności w dnie robocze. Dlaczego to p. Poseł nic nie mówi o skracaniu czasu rozpatrywania spraw, ani procedur obłędnych w ich przygotowywaniu do wokandy? Wiele spraw ulega przedawnieniom. Przegrywamy w międzynarodowym trybunale skargi na nasze sądownictwo. Jako społeczeństwo Polskie płacimy olbrzymie kary z tego tytułu. Dlaczego to zwykła sprawa, np. typu „pyskówka między sąsiedzka”, potrafi na 2 lata absorbować nasz Wymiar Sprawiedliwości.”?
  • no tak,moze pani Poseł zainteresowała sie tez statkiem widmo,który nadal stoi na HOW "BRYZA" i nigdy nie wypłynie tak jak wypłyneło 470 tys zł naszych pieniędzy.......i cisza......Redakcje też przestał interesowac ten problem,chociaz chwała im za to że poruszyli ten problem ,jednak czy nie jest warto pilotowac ten temat,gdzie grupa cwaniaczków chciała zrobic ze starej barki"liniloweic"za taka kasę.Moze dosyc tych jawnych przekrętów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    obserwator(2004-06-10)
Reklama