UWAGA!

Do „odbębnienia”

Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wszyscy jesteśmy teraz (z) mieszkańcami Kamienia Pomorskiego. Naszego samopoczucia nie mąci nawet fakt, że przed tą tragedią niejeden z nas nie potrafiłby zlokalizować tej miejscowości na mapie. Nie wspominając już o pomocy ludziom tam zamieszkałym, zanim doszło do poniedziałkowych smutnych wydarzeń.

Te dylematy zostawiamy w cieniu i okrywamy się kirem. W związku jednak z tym, że żałoba narodowa to nie tylko odwołanie imprez masowych ale też rezygnacja z widowisk rozrywkowych, nasuwa się pytanie, co wobec tego z elbląskimi imprezami, zaplanowanymi na czas 14-16 kwietnia?
     Od razu możemy uspokoić wszystkich zainteresowanych. W Elblągu „ucierpią” tylko sympatycy hip-hopowych brzmień, a dokładniej ci, którzy wybierali się na Elbląską Masakrę Płytą Winylową organizowaną w pubie Jaszczur. Ta impreza zostaje przełożona i, jak się dowiedzieliśmy, odbędzie się piątek.
     Nie został odwołany mecz Olimpii Elbląg z Warmią Olsztyn w ramach Wojewódzkiego Pucharu Polski. Zostanie on jedynie poprzedzony minutą ciszy ku czci ofiar tragedii w Kamieniu Pomorskim.
     Swoich zaplanowanych wcześniej spotkań nie odwołała ani Galeria EL (w której, przypomnijmy, odbędzie się wystawa multimedialna Elbląska Scena Muzyczna), ani CKiWM Światowid, który zaprasza na wyświetlane w ramach przedsięwzięcia Historia Kina Polskiego filmy „Westerplatte” oraz „Krajobraz po bitwie”, poprzedzony seminarium poprowadzonym przez Krzysztofa Kornackiego z UG, oraz na wernisaż fotografii Moniki Leszczewicz.
     Zmian w swoim repertuarze nie wprowadza również Multikino.
     Biblioteka Elbląska także nie modyfikuje swoich planów i w czwartek o godzinie 17 zachęca do wstąpienia na wernisaż „Pierwsza odsłona”.
     Po co więc to ogłaszanie żałoby, opuszczone flagi? Jeszcze kilka takich decyzji, a stan żałoby przestanie być stanem wyjątkowym, podniosłym, a będzie jedynie kilkoma dniami do bezrefleksyjnego „odbębnienia”. Świat i tak toczy się dalej swoim rytmem. Może więc dobrze, że nie daliśmy się zwariować i większość zaplanowanych spotkań dojdzie do skutku. Bo czy tym, którzy ocaleli od płomieni, bardziej niż nasza przymusowa rozrywkowa wstrzemięźliwość, nie przysłużyłaby się nasza pomoc? Realne, wymierne wsparcie. Nie tylko zaduma i modlitwa, ale też kołdra, podręczniki, zmiana bielizny i ciepły kąt. A pieniądze na ten cel można by pozyskać ze zbiórek organizowanych właśnie tam, gdzie będzie sporo osób.
kos
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Nieszczęście ludzkie stało się takim samym instrumentem walki politycznej, jak wszystko inne. W sejmie nie ma dyskusji tylko przedstawienia. Fachowcy mówią jak ułożyć ręce, kiedy i jak się uśmiechnąć i kiedy łzę utoczyć z oka. Gdyby nie chciała płynąć, to zamontują rurkę z pompką i zamaskują tak, żeby nie widać było w telewizorze. Juz normalny człowiek nie odróżni, co jest własnym gestem czy słowem "działacza", a co wytworem scenarzysty i reżysera. A może nic własnego w nich już nie ma?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sceptyk(2009-04-14)
 • Mecz powinien byc odwołany i przesunięty na inny termin
 • Dlaczego? A co tak bardzo rozrywkowego jest w meczu?
 • Opinieę; Sceptyka: popieram w 100%
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zbynio(2009-04-15)
 • Ooooo nie wiedzialem ze film Westerplatte jest komedia, dzieki za wyjasnienie
 • Żenujący artykuł. .. :( niestety elblążkowo:(((
 • Niech by spróbowali odwolac: wystawę multimedialna Elbląska Scena Muzyczna to by RP zapodał cały rok żałoby mentalnej :)
 • Niestety to wielka tragedia, ale nie mozemy dac sie zwariowac. Żałobę mam po tacie, mamie i najbliższych, ale czy muszę mieć po każdym? Codziennie ginia na ulicach setki ludzi-to moze wobec tego robmy codzienne statystyki zabitych i tez nośmy zalobę narodowa- bo dlaczego nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oto ja(2009-04-15)
 • To gratulacje dla wojewody i prezydenta Elbląga, takie jest poszanowanie prawa i brak przyzwoitości.
 • Pan Prezydent powinien ogłaszać żałobę narodową - co tydzień. W każdą bowiem sobotę i niedzielę na polskich drogach ginie znacznie więcej osób. W ostatnim aż… . 35 osób, a wystarczyło tylko ogłosić żałobę dla jednego województwa i wszystko byłoby w porządku. Trzeba jednak myśleć a nie kłócić się kto pierwszy przyjedzie na miejsce nieszczęścia i zdobędzie punkty wyborcze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  były wyborca(2009-04-15)
 • .. .. smutnych wydarzeń-to są najtrafniejsze słowa. Dzisiaj 16ego zaczyna się klarować przyczyna tej tragedii. Gatunek ludzki schodzi na psy.
 • "Juz normalny człowiek nie odróżni, co jest własnym gestem czy słowem "działacza", a co wytworem scenarzysty i reżysera. A może nic własnego w nich już nie ma? pisze sceptyk. Ich własna głupota pozostanie w nich na zawsze:):):)
Reklama