UWAGA!

Dobry kierunek studiowania – pielęgniarstwo w EUH-E

2013-01-20
Aktualizowany 2013-06-05 09:30
Dobry kierunek studiowania – pielęgniarstwo w EUH-E

Wydział Nauk o Zdrowiu Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej oferuje studia na kierunkach pielęgniarstwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne. To zawody z perspektywą, pożądane na rynku pracy, dające ogromną satysfakcję. Nowością są zajęcia na kierunku pielęgniarstwo w trybie stacjonarnym, które odbywają się w weekendy tzn. w piątki, soboty i niedziele.

Dlaczego warto skorzystać z oferty edukacyjnej wydziału Nauk o Zdrowiu EUH-E?
       - Wszystkie zawody medyczne wiążą się z bezpośrednim kontaktem z pacjentem. Jeśli uda się pomóc mu w cierpieniu, rozwiązać jego zdrowotny problem, czy w końcu uratować życie, wówczas czujemy niesamowitą satysfakcję. To daje poczucie spełnienia, napędza, co często przekłada się na życie osobiste - podkreśla dr n. med. Jacek Perliński.
      
       Co wyróżnia Elbląską Uczelnie Humanistyczno-Ekonomiczną na tle innych uczelni?
       - Plusem Elbląga jest to, że studenci mają dużą możliwość praktycznej nauki zawodu. Tworzymy małe grupy studentów, mamy swobodny dostęp do pacjentów – odpowiada dr Jacek Perliński, prodziekan wydziału Nauk o Zdrowiu EUH-E. - Nie wygląda to tak jak w klinikach w dużych miastach, gdzie jest wielu studentów w jednej grupie, przez co nie każdy ma możliwość dotrzeć do pacjenta. Mamy pracownie, które są świetnie wyposażone w sprzęt pozwalający uczyć się konkretnych czynności najpierw na fantomach i innych urządzeniach, później te osoby pod opieką nauczyciela akademickiego próbują wykonywać te same czynności w szpitalach i przychodniach. Duża swoboda i kontakt z pacjentem to największa przewaga naszej uczelni, z całą pewnością na tym polu możemy konkurować z innym uczelniami oferującymi naukę na podobnych kierunkach.
      
       Precz ze stereotypami
       Zgodnie z nowymi wymogami, od 1 stycznia 2012 r. na stanowisku pielęgniarki lub pielęgniarza zatrudniona może być osoba z wyższym wykształceniem. Podnosi to prestiż zawodu, wykluczając dotychczasowe mity o pracy pielęgniarki, pielęgniarza.
       - Zawód pielęgniarki przeżywa obecnie renesans - uważa dr Jacek Perliński, prodziekan wydziału Nauk o Zdrowiu EUH-E. - Inna jest teraz sytuacja pielęgniarki, niż było to 10 czy 20 lat temu. Konieczność posiadania wykształcenia wyższego zwiększa rolę pielęgniarki czy pielęgniarza w całym procesie diagnozowania i leczenia pacjenta. W tej chwili pielęgniarka jest pełnoprawnym członkiem zespołu interdyscyplinarnego, który sprawuje opiekę nad pacjentem i praktycznie z roku na rok zakres czynności wykonywanych samodzielnie przez pielęgniarkę znacznie się rozszerza.
       Możliwość niesienia pomocy innym, satysfakcja z wypełniania misja - plusów tego zawodu jest znacznie więcej. Jednym z atutów pielęgniarstwa jest stale otwarty rynek pracy.
       - To jest piękny zawód bez dwóch zdań, zawód który może przynosić dużo satysfakcji, ale na stronę praktyczną też trzeba patrzeć - zaznacza dr Perliński. - Wbrew temu, co się w społeczeństwie sądzi, pielęgniarki wcale tak mało nie zarabiają w stosunku do tego, co było ileś lat temu. Teraz większość z nich pracuje na kontraktach, umowach cywilno-prawnych, mają więc możliwość dodatkowego zarobkowania. Po drugie jest to jeden z nielicznych zawodów, dla których rynek pracy stoi otworem - dodaje prodziekan. - I to jest chyba najważniejsza informacja dla wszystkich rozważających podjęcie studiów i przyszłej pracy w tym zawodzie.
       Jak się okazuje, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna co miesiąc otrzymuje wiele ofert pracy dla absolwentów kierunku pielęgniarstwo.
       - Pielęgniarki i pielęgniarze mogą w tej chwili wybierać w jakiej placówce i na jakich warunkach chcą pracować - potwierdza dr Jacek Perliński. - Świeżych absolwentów naszej uczelni szpitale i inne jednostki ochrony zdrowia wręcz „kupują na pniu”. Spływają do nas oferty z całej Polski, przede wszystkim jednak z województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Ogromne zainteresowanie polskimi specjalistami jest także na zachodzie Europy.
       Absolwenci EUH-E są wysoko oceniani przez pracodawców, którzy chwalą ich profesjonalne przygotowanie do wykonywanego zawodu.
       - Cieszy nas fakt, że osoby, które kończą u nas ten kierunek cieszą się uznaniem na rynku pracy. Przyzwyczailiśmy już, przynajmniej okoliczne placówki, ze jeżeli ktoś jest absolwentem naszej uczelni to jest to naprawdę dobrze wykształcona osoba.
       Studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo trwają 3 lata (lub 3,5 roku – po zmianach ustawy o szkolnictwie wyższym). Jako jedna z nielicznych uczelni niepublicznych EUH-E posiada uprawnienia do kształcenia pielęgniarzy na studiach drugiego stopnia (studia magisterskie).
      
      
Nowością są zajęcia na kierunku pielęgniarstwo w trybie stacjonarnym, które odbywają się w weekendy tzn. w piątki, soboty i niedziele.

      
------------ Reklama --------------
Ewa Rucińska, EUH-E
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej