UWAGA!

Dokąd kolejka ta jedzie?

 
Elbląg, Dokąd kolejka ta jedzie?
fot. arch. AD

Wielu elblążan zdążyło się już przyzwyczaić do tego, że latem, w niedzielę mogą pojechać Koleją Nadzalewową na przykład na plażę w Kadynach. Jeszcze dwa lata temu koleją można było dojechać do Braniewa, w ubiegłym roku już tylko do Fromborka, natomiast nie do końca wiadomo, jak będzie w tym roku.

Kolej Nadzalewowa to wspólne przedsięwzięcie kilku gmin, liderem było miasto Elbląg, jako największy samorząd leżący na szlaku.
       - Miasto chętnie się w to włączy, ale w tym roku nie chce być już liderem, tak jak to bywało poprzednio. Jeśli już miałoby to się odbyć to tylko na zasadzie partnerstwa – tłumaczy Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego i dodaje, że miasto ma na ten cel zabezpieczone środki.
       Środki na ten cel ma również Urząd Marszałkowski, który od lat wspiera przedsięwzięcie - w tym roku na Kolej zabezpieczył 16 tys. zł.
       Włączyć chce się również gmina Tolkmicko, co potwierdza Józef Zamojcin, zastępca burmistrza Tolkmicka i dodaje, że...
       - Wciąż nie ma jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, nie było jeszcze rozmów na ten temat. Jeśli jednak ta kolej miałaby ruszyć to prawdopodobnie od początku lipca – mówi Zamojcin.
       Inaczej sprawę tę widzi gmina Elbląg, która w tym roku w finansowanie kolei włączyć się nie chce. Powód? Brak pieniędzy w kasie.
       Przeszkód nie widzi spółka PKP Polskie Koleje Państwowe, która jest zarządcą infrastruktury.
       - Wprawdzie nie jest to linia wykorzystywana regularnie, ale w pełni bezpieczna – tłumaczy Maciej Dutkiewicz z biura prasowego PKP PLK. - Jesteśmy gotowi w każdej chwili pozwolić na przejazd pociągów turystycznych, nie ma żadnych przeszkód żeby tę linię wykorzystywać.
       Inaczej tę sprawę widzi dotychczasowy przewoźnik, czyli Arriva.
       - Z tego co wiem na tę chwilę nie zapowiada się, aby Kolej Nadzalewowa ruszyła – mówi Joanna Parzniewska, rzecznik spółki. – My utraciliśmy przejazdy do Malborka, obecnie kończymy na stacji Grudziądz, dlatego trudno byłoby nam prowadzić tę linię.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • UM zabezpieczył na kolej - uwaga - całe 16 tys. zł. REWELACJA!!!
 • dziękujęmy PiS Wilk! dziękujęmy! Proszę przeprosić Nowaczyka i ustąpić mu ze stanowiska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  11
  głossLudu(2014-05-29)
 • Kolejka, czyli pociąg to nie w kij dmuchał. Nie dość, że jeździ po torach to jeszcze wozi ludzi. I, to w jakim celu, ano nie wiadomo. Bo pasażerowie tym się nie chwalą. Chcą jechać nad zalewem i już. Najgorsze, że mają do tego prawo. Nie ma w tym nic dziwnego. Jeździła babka, matka i chce córka. Tylko trzeba się mili moi na coś zdecydować. Albo kolejka albo przekop. Sądząc po zdolnościach naszych włodarzy, to przekop jest dla nich łatwiejszy do zrealizowania i chęci mają jakby większe. Bo i wydźwięk zamiaru głośniejszy i donośniejszy, bo na całą Polskę. Zatem kolejka poczeka parę lat, bo kto to widział, aby miasto kopiące drugi kanał Sueski bawiło się w kolej. Nawet jak nazywa się Nad zalewowa.
 • Zapytajcie pomysłodawce przewozów, czyli PTMKŻ. Arriva nie jest stroną w sprawie. ..
 • To wina olsztyna i polityków tamtejszych że w Elblągu wszystko likwidują. Przyjdzie kij na nich oj przyjdzie. REFERENDUM I PA bagna.
 • Taka kolejka takiemu zaniedbanemu przystankowi pasuje jak świni siodło
 • PiS_owcom dziękujcie to oni wszystko blokują, nie chcą rozwoju elbląga
 • Do włodarzy miasta Elbląga: gdzie aktualnie znajduje się szynobus o wdzięcznej nazwie " Elbląg" , który ongiś kursował między Elblągiem a Olsztynem? Może by tak ten pojazd przesunąć (dogadawszy się z PKP Przewozy Regionalne) na trasę nad Zalewem Wiślanym, zaś szynobus na dotychczasowej trasie niechaj zastąpi tradycyjny zespół trakcyjny!?
 • do głossLudu:nowaczyk to byl najgorszy prezydent elblaga w histori! zwykly karierowicz i aparatczyk. dobrze ze go pogonili. wilkowi nawet nie dorastal do piet.
 • Puste gadanie. W zeszłą sobotę w Kadynach widziałem pociąg jadący z Elbląga chyba do Tolkmicka lub dalej. Wagonów chyba było 6,ale pasażerów nie widziałem wcale. Po co komu pociąg, co wozi powietrze? Autobus na tej trasie, jeżdżący np. co 2 godziny by w zupełności wystarczył.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  6
  wodniczek(2014-05-29)
 • Do turbana a raczej tłumoka chłopie gdzie ty mieszkasz że takie głupoty wypisujesz
 • ale na spółkę aquapark i kasę dla prezeski to pieniądze były. Niech odda kasę co wzieła za nic i będzie na kolejkę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  wacekj(2014-05-30)
Reklama