UWAGA!

Dom Zacheusza

Elbląg, Dom Zacheusza

Dobiegają końca prace remontowe w nowym i jedynym jak dotychczas w województwie warmińsko-mazurskim Młodzieżowym Ośrodku Terapeutycznym dla dzieci i młodzieży w Elblągu. Ośrodek prowadzić będzie elbląski oddział stowarzyszenia KARAN na podstawie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W ośrodku będzie mogła mieszkać i leczyć się młodzież uzależniona od alkoholu lub narkotyków.
     - To będzie pierwszy tego typu ośrodek w województwie. Są wprawdzie dwa inne, ale przeznaczone są dla dorosłych - powiedział ksiądz Edward Rysztowski, dyrektor elbląskiego Karanu. - Na pewno uzależnienia są problemem dla dzieci i młodzieży. Można mówić, że 10 proc. młodzieży już od klas gimnazjalnych jest po inicjacji substancjami psychoaktywnymi, a na pewno 80-90 proc. próbowała już alkoholu.
     Pierwsi pacjenci Domu Zacheusza trafią tam na początku października. Dom będzie mógł jednorazowo przyjąć 28 chorych. Będą mogli tam mieszkać rok, a jeżeli będzie taka potrzeba, to dwa lata.
     - Ten ośrodek był niezbędny i konieczny - uważa prezydent Elbląga Henryk Słonina. - Przykro mówić, ale w mieście są osoby uzależnione i trzeba im pomóc.
     Uzależnionymi będą zajmować się specjaliści - terapeuci.
     - Przede wszystkim to chory sam musi chcieć trafić do ośrodka. Szukają pomocy, kiedy już sami czują, że muszą to zmienić. Często jest też tak, że zgłaszają problem pedagodzy, nauczyciel, lekarze, rodzina - mówi Małgorzata Decyk, terapeutka.
     Remontowany budynek, który podarowało stowarzyszeniu miasto, odwiedził marszałek Andrzej Ryński. Z budżetu województwa, na utworzenie Domu Zacheusza przeznaczono 800 tysięcy zł.
     - To jest dobre przedsięwzięcie, ponieważ odpowiada potrzebom społecznym. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, co robią nasze dzieci i co tu ukrywać, jesteśmy zaganiani, a one trafiają w różne środowiska - stwierdził Ryński.
     Jedna z hipotez dotyczących przyczyn uzależnień wskazuje na tak zwaną "teorię braków".
     - Ta teoria mówi o braku miłości, dobra, prawdy, akceptacji. To będzie dom, w którym człowiek te wartości będzie otrzymywał - stwierdził ksiądz Rysztowski.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • zapomniano dopisać , że w budynku tym było przedszkole które zostało zlikwidowane. Druga sprawa to obok tego budynku są dwa małe , bagniste stawy - siedliska komarów. A wiadomo , że komary roznoszą różne choroby. Jeżeli przyjąć , że zamieszkają tam narkomani to można sobie pewne rzeczy skojarzyć np. AIDS.o drugiej stronie jest szpital wojewódzki. Gratuluję władzom miasta lokalizacji takiego ośrodka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkaniec(2003-09-19)
 • jeszcze oprócz pobliskiego szpitala znajduje się duże osiedle mieszkaniowe
 • 2003.09.19 To dobrze że, po drugiej stronie jest szpital, zawsze w sytuacjach krysysowych można skorzystać z fachowej pomocy medycznej, a to że, w pobliżu są jakieś stawy w niczym nie przeszkadza,aby taki ośrodek dla osób uzależnionych zaistniał. Głoszenie informacji że, komary mają cokolwiek wspólnego z roznoszeniem wirusa HIV wskazuje na osobę, która powinna jeszcze ponosić tornister, aby wiedzieć więcej na ten temat. Żaden komar, mucha, kleszcz czy też inne stworzenia nie roznoszą wirusa HIV odpowiedzialnego za chorobę AIDS. A jeśli chodzi o pobliskie osiedle, to jest tam więcej nakomanów niż ten ośrodek będzie przyjmował. Z pozdrowieniami dla niewiedzy: realista.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  realista(2003-09-19)
 • Podziwiam Twoja wiedze! Moze w takim razie wiesz co roznosza komary? Tez chcialbym wiedziec;np wirus Zachodniego Nilu. Czy tak?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zza miedzy(2003-09-19)
 • Ciekawe dlaczego właśnie KARAN otrzymał taki prezent. Dlaczego nie rozpisano konkursu na zajmowanie się tymi problemami A może to prezent dla kolejnej katolicko cywilnej firmy . A może jednak inni pomagający też mają prawo starać się o luksusowe miejsce do organizowania pomocy w luksusowych warunkach. Może się okazać jak w przypadku MOPS-u Urzędnicy już mają luksusową budę tylko na pomoc nie starczy środków .Ponadto jeżeli jest to miejski budynek i zrobiono go za nasze pieniądze to miasto w dalszym ciągu powinno być jego właścicielem i mieć prawo decydowania o tym kto w nim prowadzi działalność.
 • mieszkaniec ale ty tepy jestes . juz od dawna wiadomo ze od ukaszenia komara nie mozna sie zarazic AIDS. musialo by na raz usiasc na zakazonym mnostwo komarow a potem te same ze zdrowej osoby musialy by zrobic ser szwajcarski aby on mogl sie zarazic . najwyzej te komary moga nas zarazic malaria blotna, jesli przyleca do nas z jakiejs dzungli oczywiscie. TEPAKU
 • Ten "mądry" ksiądz ma też leczyć uzależnionych od sexu i internetu,tak twierdził. Wiadomo że w naszym kraju tylko kościół otrzymuje to co chce.Jest to jedyna siła przewodnia narodu.Doczekamy się nareszcie płatnego ośrodka dla leczenia elyt od nałogów w rękach przejmującego wszystko kościoła.Następna jest działeczka na starówce.
 • Cos sie dzieje to im źle, nic sie nie dzieje też źle!!
 • JAAAA!!! co to ma być wgl Cyrk na kółkach. Oni wszyscy są tam chorzy na głowę. Szczególnie polski system. PARANOJA. Myślą że kogoś wyleczą od Marii. WTF. Sram na was ! Nie pozdrawiam.
 • Tepaki z elblaga ludzie cos robia ratuja zagubiona mlodziez i jeszcze taka krytyka wstyt
Reklama