[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Domki czekają na pszczoły

 
Elbląg, Budki dla pszczół stanęły dziś m.in. przy ul. Polnej
Budki dla pszczół stanęły dziś m.in. przy ul. Polnej (fot. Michał Skroboszewski)

Lipy, brzozy, kasztanowce, ale także róże, bukszpan, krzewuszki czy berberysy kuszą pszczoły, by te chciały osiedlić się w naszym mieście. Słodkie kuszenie to jedno, a dach nad głową? Dziś (16 maja) na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Polnej stanęła budka dla pszczół murarek. To część kampanii edukacyjnej, w ramach której najmłodsi odwiedzą też pasiekę, posmakują miodu, obejrzą filmy o pszczołach. Zobacz fotoreportaż.

Na kwietniowej sesji Rady Miejskiej uchwalona została Zmiana regulaminu utrzymania czystości i porządku mająca na celu uregulowanie prawne zasad prowadzenia pszczelarstwa miejskiego na terenie Gminy Miasto Elbląg. Z zachowaniem zasad dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie oraz ostrożności i warunków, by zwierzęta gospodarskie, jakimi są pszczoły miodne nie stanowiły uciążliwości dla otoczenia, a przyjęty system gospodarowania zapewnił właściwe warunki bytowania i rozwoju rodzin pszczelarskich. Dopuszcza on zakładanie pasiek na dachach budynków.
       Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego oraz elbląscy pszczelarze prowadzą również akcję edukacyjną dla najmłodszych, która obejmuje między innymi wyjazdy do Karczowiska, budki dla owadów i pszczół dla placówek oświatowych. W ubiegłym roku taki domek dla pszczół otrzymało Przedszkole nr 26, w tym dołączają kolejne placówki. Wraz z budkami otrzymają tablice edukacyjne dotyczące pszczół.
       - Ta budka to jest hotel dla pszczół samotnic z gatunku murarka ogrodowa, która jest idealnym zapylaczem w uprawach rolniczych, ogrodniczych i sadowniczych - wyjaśniał dziś przy ul. Polnej Andrzej Kosacki, sekretarz Koła Terenowego Elbląg Polskiego Związku Pszczelarskiego. - Chodzi nie tylko o to, aby ta pszczoła tutaj zaistniała, tylko o to, aby uświadomić dzieciom, że te istoty są niezbędne dla naszego życia. Tu już są pszczoły - wskazywał - bo pakiet budek obejmuje złożone przez murarkę ogrodową jajeczka.
       Dzisiaj w Elblągu stanęły trzy takie budki dla pszczół: na terenie Przedszkola WIKI, II LO i SOSW nr 2 przy ul. Polnej.

  Elbląg, Budka stanęła dziś przy SOSW nr 2 przy ul. Polnej
Budka stanęła dziś przy SOSW nr 2 przy ul. Polnej (fot. MS)

- Mamy prężnie działających nauczycieli, którzy są pasjonatami edukacji przyrodniczej - mówiła Krystyna Miezio, dyrektor SOSW nr 2 w Elblągu. - Miasto zaproponowało przystąpienie do projektu więc czemu nie. Mamy już budki lęgowe oraz budki dla jeży. Można powiedzieć, że jesteśmy taką wyspą ekologiczną w mieście - zakończyła z uśmiechem.
       Dyrektor ośrodka widzi korzyści, jakie z projektów ekologicznych płyną do dzieci.
        -  Myślę, że tak wyedukowane dzieci czy młodzież mogą przenieść doświadczenia ekologiczne na grunt swoich rodzin - stwierdziła Krystyna Miezio. - Plusem na pewno są urozmaicone zajęcia szkolne, które mogą odbywać się na świeżym powietrzu, w naszym przepięknym ogrodzie - dodała.
      

Sebastian Wiśniewski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama