UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Drewno magazynuje węgiel (Opowieści z lasu, odc. 44)

 
Elbląg, Drewno magazynuje węgiel  (Opowieści z lasu, odc. 44)
fot. hawai, Fotka Miesiąca, listopad 2016

Surowca drzewnego zastąpić się nie da - takiego zdania są leśnicy. Odpowiednio zagospodarowany las pełni jeszcze jedną ważną funkcję: pozwala złagodzić efekt cieplarniany.  Według szacunków jedno drzewo pochłania w ciągu swojego życia średnio około 750 kg dwutlenku węgla.

Jak czytamy na stronie Nadleśnictwa Elbląg  nadmiar tego gazu cieplarnianego lepiej chłoną lasy, które są w odpowiedni sposób zagospodarowane.
       " Użytkowanie lasu w ramach cięć pielęgnacyjnych pozwala zintensyfikować przyrost pozostających drzew. Cięcia o charakterze rębnym, zamieniają pokolenie dojrzałych drzew o zmniejszonym już przyroście na pokolenie intensywnie przyrastającej młodzieży, która wraz ze wzrostem osiągnie optimum zdolności wiązania węgla" - w tekście umieszczonym na stronie Nadleśnictwa Elbląg tak tłumaczony jest ten fakt. - "A co się dzieje po pozyskaniu surowca? Jeżeli jest pozostawiony do naturalnego rozkładu (np. w najmłodszych drzewostanach) powoli uwalnia większość dwutlenku węgla. Jeżeli jest zagospodarowany to związany węgiel trafia do gotowych produktów: papieru, płyt meblowych, belek, desek i sklejki". 
       A co z procesem spalania?
       Jak tłumaczy Nadleśnictwo drzewa, jako surowiec energetyczny na tle węgla, gazu czy ropy zawsze wypadają lepiej.
       "Zawsze będą „na plusie” jako ekologiczne paliwo, ponieważ część surowca zawsze zostanie niespalona" - informuje w przywołanym tekście. 
      
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama