UWAGA!

Drugie podejście do rozbudowy szpitala

 Elbląg, Drugie podejście do rozbudowy szpitala
(fot. Michał Skroboszewski)

Czy za drugim razem uda się rozpocząć inwestycje w Szpitalu Miejskim? Pierwsza próba się nie powiodła, bo oferty firmy były nawet dwa razy droższe niż kosztorys inwestycji. Teraz projekt został odchudzony, a i tak ma być droższy niż dotychczasowy.

Szpital Miejski im. Jana Pawła II może skorzystać z funduszy unijnych na rozbudowę i modernizację placówki z puli tak zwanych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dedykowanych Elblągowi. W 2017 roku pozyskał na ten cel 32 miliony złotych (całość inwestycji oszacowano na 37 mln zł), za co miał być zbudowany nowy blok operacyjny przy ul. Komeńskiego wraz z wyposażeniem, a 11 oddziałów miał czekać remont. Przetargi (były aż trzy) obnażyły jednak smutną rzeczywistość – oferty potencjalnych wykonawców były nawet dwukrotnie wyższe niż wskazywały kosztorysy. Szpital więc umowę na unijne dofinansowanie z marszałkiem rozwiązał, projekt modernizacji szpitala odchudził i właśnie rozpoczął drugie podejście do inwestycji.

- W październiku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie jeszcze raz, zmniejszając zakres rzeczowy inwestycji. W pierwszym wariancie mieliśmy do modernizacji 11 oddziałów, teraz mamy cztery: chirurgii dziecięcej, pediatrii dzieci młodszych i starszych, rehabilitacji kardiologicznej i psychiatrii. Do tego oczywiście budowę nowego bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią – informuje Małgorzata Adamowicz, koordynator projektu w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II.

Koszt inwestycji to prawie 52 miliony złotych, dofinansowanie ma wynieść prawie 36 mln złotych, resztę musi dołożyć szpital i samorząd. Szpital jest jedynym zgłoszonym do projektu beneficjentem, więc przyznanie dofinansowania wydaje się jedynie formalnością.

- Mamy nadzieję, że do końca roku poznamy wyniki konkursu i będziemy mogli podpisać umowę o dofinansowanie inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wiosną powinniśmy rozstrzygać przetarg – dodaje Małgorzata Adamowicz.

Inwestycja ma być gotowa do końca 2022 roku, czyli dwa lata później niż planowano za pierwszym podejściem.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kto robi w Elblągu kosztorysy dla instytucji miejskich i nie tylko ?? Ile razy i o ile można pomylić się w kosztorysie ?? Jakaś. .masakra.
 • w PL szpitale się zamyka a otwiera umieralnie
 • Są pieniądze ale lata lecą. .. a ktoś za projekt-kosztorys zgarnął kasę od razu - za ten czas ktoś powinien zapłacić odsetki za opieszałość urzędniczą, jak wycenić ludzkie zdrowie za ten czas?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  ...........(2019-11-19)
 • Niech sanepid sprawdzi magazyn opatrunkowy w budynku przy Żeromskiego. szczury tam ganiają. Papierochy są nagminnie palone w piwnicach przez personel, również w szatniach. Gdzie jest nadzór bhp ?
 • Jak to jest w Elblągu stare szpitale do tego przy chęci modernizacji i remontu obcina się wszystko .z 11 oddziałów ma być wyremontowane cztery. To hańba. Jak w olsztynie buduje się od nowa szpital za szpitalem do tego nowy sprzęt a w Elblągu wala. Gdzie są posłowie,senatorzy z Elbląga. Co wybrani to Elbląg mają w ,,,, .
 • Ciekawe jak bardzo przetarg bedzie niedoszacowany tym razem, czyli groteski ciag dalszy. Ktos z uporem maniaka wierzy ze z przetargu na przetarg bedzie taniej? Parsklem...
 • Teraz przetarg tez nie wypali bo w Elblągu, obowiązuje zasada "do trzech razy sztuka"!;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  zgrywus(2019-11-19)
 • Kosztorysy są dobre, tylko lawinowe podwyżki zapowiedziane i wprowadzane przez rząd są tego przyczyną .
 • @Wolfram - Bartosz Arłukowicz jako minister zdrowia w rządzie PO PSL miał na to Receptę -" masz 3 szpitale zamknij jeden i pieniędzy wystarczy na pozostałe dwa "
 • Masz problemy ze znalezieniem nr do sanepidu?
 • Elbląg może dostanie od Owsiaka sprzęt a NFZ wypłaci sobie premie
 • Potrzebny jest nowy oddział chirurgii dziecięcej, pediatra już na wczoraj. Całe zaplecze diagnostyczne by było, blok operacyjny. Najbliższy sor dziecięcy w Olsztynie a tak byłoby tu na miejscu. Naprawdę to priorytet dla tego miasta powinien być. A Ci co mają dzieci mam nadzieję że wiedzą gdzie jechać gdy u dziecka dojdzie do urazu. Powinni wiedzieć gdzie jest chirurg dziecięcy w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Zorientowany Rodzic. (2019-11-19)
Reklama