UWAGA!

Dumnie powiewa biało-czerwona…

 Elbląg, Młodzież na czele marszu niosła kilkudziesięciometrową biało-czerwoną flagę
Młodzież na czele marszu niosła kilkudziesięciometrową biało-czerwoną flagę (fot. WS)

- Flaga to symbol narodowej tożsamości, dzięki któremu możemy powiedzieć, że jesteśmy dumnymi Polakami – to słowa prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka na obchodzone dziś (2 maja) Święto Flagi. Zobacz fotoreportaż.

To młode święto, bo ustanowione w 2004 r. Jednak bardzo ważne. Biel i czerwień są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. To także symbol buntu w latach zniewolenia.
       Dziś (2 maja) w samo południe przed Urzędem Miejskim zebrali się uczniowie elbląskich szkół, harcerze, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a także radni, parlamentarzyści, weterani, by wspólnie uczcić to ważne dla Polaków święto. Wysłuchali hejnału, a następnie Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu orkiestry wojskowej.
       - Maj to czas, gdy w Polsce możemy obchodzić kilka narodowych uroczystości – mówił prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. – 1 maja to rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja to Święto Flagi, 3 maja zaś upamiętnia rocznicę uchwalenia Konstytucji. Flaga to symbol narodowej tożsamości, dzięki któremu możemy powiedzieć, że jesteśmy dumnymi Polakami – wrócił do dzisiejszego święta Grzegorz Nowaczyk. – Dziś nie musimy bojowo udowadniać swojego patriotyzmu. Z poczucia obywatelskiego a nie z przymusu wywieszamy narodowe flagi – dodał. – Bądźmy dumni z państwa polskiego, a także ze swojego miasta, bo i państwo i miasto na to zasługują.
       Prezydent Elbląga wspólnie z przewodniczącym Rady Miejskiej Jerzym Wcisłą przekazali czterem elbląskim szkołom (Zespół Szkół Zawodowych nr 1, Zespół Szkół Technicznych, SP nr 15, Gimnazjum nr 2) biało-czerwone flagi.
       Następnie biało-czerwony pochód ruszył ulicami miasta na Pl. Kazimierza Jagiellończyka (porządku strzegli policjanci i funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej). Młodzież niosła 50-metrową flagę, inni uczestnicy wymachiwali chorągiewkami z herbem Elbląga. Nad tłumem górowali szczudlarze, dziś w obowiązkowych biało-czerwonych strojach.

 


       - Warto to święto obchodzić szczególnie w Elblągu, który ma problemy z własną tożsamością - mówił Jerzy Wcisła, przewodniczący Rady Miejskiej.- Elbląg, a także Żuławy mają fragmentaryczny związek z Polską i właśnie przez Święto Niepodległości czy Święto Flagi możemy przypomnieć, że jesteśmy społeczeństwem polskim. W czasach, gdy państwowość trochę zanika trzeba o tym mówić w sposób radosny – dodał. – Elbląg postawił na zabawę, stąd wielka flaga, happening na Pl. Kazimierza Jagiellończyka. Mam nadzieję, że elblążanie polubią to święto i będą chcieli w jego obchodach uczestniczyć – zakończył Jerzy Wcisła.
       Na Pl. Kazimierza Jagiellończyka harcerze i przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń zorganizowali gry i konkursy dla najmłodszych. Był Ekotwister, krzyżówka i inne rozrywki. Uczestników jednak niezbyt wielu. Może z czasem, jak życzyłby sobie tego Jerzy Wcisła, elblążanie polubią to młode święto i chętniej, a także liczniej włączą się w jego obchody.
      

A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Witaj. Witaj nasza wspaniała Flago Narodowa, na Twój widok dumnie podnosi się głowa Tyś od wieków narodu naszego ikona jakże zwykła, lecz inna bo biało-czerwona. Ilu mężnych Twych synów oddało swe życie żebyś mogła razem z orłem powiewać w zachwycie żebyś zawsze na wietrze wolna łopotała i w świat niosła słowa dumne Honor, Ojczyzna Chwała. Może czasem nieraz życie było pod nią słone lecz gdy widzę Twoje barwy wtedy cały płonę Tyś symbolem ciągle naszym walki i męczeństwa i miłości do Ojczyzny życia człowieczeństwa. Tyś całunem była często poległych żołnierzy co bronili Twoich granic polskości rubieży Byłaś często rozdzierana bratnia krwią splamiona gdy Cię ranny żołnierz tulił do piersi gdy konał. Przeszłaś wojny i powstania godne pola chwały przeszły lata przeszły wieki i znów Orzeł Biały i znów nasza narodowa ta biało czerwona, symbol walki i męczeństwa narodu ikona, dumnie ciągle łopoce nad tym Polskim niebem i odwdzięcza nam się za to miłością i chlebem Henryk Siwakowski Elbląg 2.05.11
 • niezła parodia!
 • Fajnie było!!!
 • Szkoda, że tak mało młodzieży było!!! Brawo dla rodziców i nauczycieli którzy przyciągnęli dzieci. To ważne aby wychowywać dzieci w duchu polskości. Brawo!!!
 • Więcej młodzieży niż na tym zdjęciu było w tym czasie w parku dolinka, każda ławka oblegana wokół każdej sterta butelek i puszek i ledwo siedząca młodzież. .. .
 • Pięknie biało-czerwono na fotkach z happeningu. Przejechałem dziś miasto (ze względu na "wykopki"głównie drogami alternatywnymi) i byłem zaskoczony brakiem flag. Owszem wywieszono je w kilku miejscach, lecz chyba nie więcej niż tych ze ślimakiem. Na większości ulic są tylko na prywatnych posesjach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  RAMPer(2012-05-02)
 • Czemu te berety niosą flagę odwrotnie?
 • Bo to gamonie uważający się za patriotów. ..
 • Albo ACTA zoblokował film albo Nowaczyk zabronił i usłużny DE zavlokował :) elblag.wm.pl STOIP CENZURZE W ELBLĄSKICH MEDIACH/ Film zablokowany
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STOP ACTA(2012-05-02)
 • a z czego tu byc dumnym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kupers(2012-05-02)
 • Niech się nie czepiają, że niosą odwrotnie, bo by nie było pomyłek wprowadzą jednolitą - czerwoną.
 • Jeśli chodzi o frekwencję to śmiech na sali. .. nie ma się co dziwić - celebruje się w miłym towarzystwie.
Reklama