UWAGA!

Dużo tematów dla radnych

W czwartek odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej. Wśród wielu tematów, jednym z najważniejszych będzie dyskusja o przyszłości Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II.

Dyrekcja szpitala przygotowała na sesję raport, w którym przedstawia szczegółową analizę finansową placówki oraz docelowy model jej funkcjonowania. Założeniem projektu jest podzielenie elbląskiego rynku usług medycznych i przypisanie każdemu z czterech szpitali określonych specjalności. - Świadczenie usług w tych samych specjalnościach w kilku szpitalach powoduje rozproszenie środków finansowych, które ma do dyspozycji Narodowy Fundusz Zdrowia - czytamy w raporcie.
     W Szpitalu Miejskim, według planów, miałoby się mieścić Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem, gdzie znajdą się oddziały: ginekologiczno-położniczy, noworodkowy, chirurgii dziecięcej z pododdziałami urologii i ortopedii, pediatryczny, intensywnej terapii dla dzieci i jako uzupełnienie oferty: oddział zakaźny i zakład opiekuńczo-leczniczy. Ten model został pozytywnie zaopiniowany przez związki zawodowe pracowników szpitala.
     Radni na dzisiejszej sesji zajmą się też sprawą przyznawania elblążanom jednorazowej zapomogi za urodzenie dziecka. Obok tysiąca zł, który dostają z budżetu państwa wszyscy rodzice oraz kolejnego tysiąca, który otrzymają ci o dochodach na jednego członka rodziny nieprzekraczających ustawowych 504 zł, miasto, według projektu, zamierza dołożyć jeszcze po 500 zł tym rodzinom, w których dochód w rodzinie na jedną osobę mieści się w przedziale od 504 zł do 700 zł.
     - Zdarza się, że kryterium dochodowe - 504 zł określone w ustawie, tylko nieznacznie jest przekroczone przez rodziców dziecka, ale ich sytuacja finansowa nie odbiega w sposób zasadniczy od sytuacji osób uprawnionych do dodatku. Ta pomoc skierowana jest więc na zapewnienie dziecku podstawowych potrzeb - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
     Miasto chce zabezpieczyć na ten cel 300 tysięcy zł w budżecie. To dodatkowe świadczenie, jeśli zostanie przyjęte przez radnych, miałoby przysługiwać dzieciom urodzonym po 9 lutego 2006 r.
     Na sesji radni rozstrzygną też o nadaniu honorowego obywatelstwa Henrykowi Iwańcowi, elblążaninowi, profesorowi matematyki, który na stałe mieszka w New Jersey.
     Rada zdecyduje również, czy odwoła Małgorzatę R. z funkcji ławniczki Sądu Okręgowego. Do Rady Miejskiej zwrócił się w tej sprawie prezes Sądu Okręgowego. Jak uzasadnił, wobec tej kobiety toczy się postępowanie karne, a ponieważ od wielu miesięcy nie wiadomo, gdzie się ukrywa, wystosowano za nią Europejski Nakaz Aresztowania. Chodzi o byłą dyspozytorkę elbląskiego pogotowia, która nie wysłała karetki do chorego na sepsę, 10-miesięcznego dziecka.
     
R
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Po pierwsze rodziny, ktore maja niski dochod powinny sie bardziej zastanowic nad posiadaniem kolejnego dziecka... A miasto zamiast zachecac do masowego plodzenia durnymi dodatkami powinno raczej pomyslec, co zrobic aby poprawic zycie takich osob... Nie chce generalizowac, ale raczej zacheci to rodziny patologiczne, bo dodatkowe 5 stowek (no i oczywiscie "becikowe", ten sam idiotyzm, tylko ze w skalikraju...) starczy na bardzo duzo wodki, Nie szkoda wam dzieci?!?
  • Zgadzam się z przedmówcą. Tymi dodatkami państwo nie osiągnie planowanego celu. Zwiększy się tylko ilość dzieci w rodzinach patologicznych i kwoty z dodatków co najmniej 80% pójdą na wódkę. To nie jest dobry pomysł. Natomiast dobrym pomysłem byłoby stworzenie warunków do powiększania rodziny kobietom pracującym przez stworzenie warunków do bezpiecznej pracy w przypadku ciąży, przedłużenia urlopów macierzyńskich i zapewnienie ponownego powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim itp. Tu jest potrzebna ochrona i to jest prawidłowy kierunek działania a nie dodatki z naszych podatków. To wyrzucenie pieniędzy w błoto.
Reklama