UWAGA!

Dyskutowali o przyszłości Ghazni i bezpieczeństwie polskich żołnierzy

Elbląg, Do rozmów zasiedli żołnierze oraz przedstawiciele lokalnych władz
Do rozmów zasiedli żołnierze oraz przedstawiciele lokalnych władz (fot. PIO PKW ISAF)

W sobotę (30 sierpnia) w bazie Ghazni odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli dowódca CJTF RC – E, gen. dyw. Jeffrey Schlosser, dowódca III Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie gen. bryg. Grzegorz Buszka oraz gubernator prowincji Muhammad Usman Usmani. W rozmowach wziął udział także dowódca 203 Korpusu ANA (Afgan National Army).

Głównym tematem spotkania była przyszłość prowincji Ghazni, która będzie miała bardzo duży związek z obecnością wojsk koalicji na jej obszarze.
     - Jeszcze w tym roku odpowiedzialność za całość prowincji przejmuje polski kontyngent – przypomina mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ. - Stąd dyskusję zdominowały kwestie dotyczące zwiększenia zaangażowania PKW w tym rejonie. Gubernator prowincji nie ukrywał swoich obaw związanych z ryzykiem obniżenia bezpieczeństwa podczas procesu przekazywania prowincji. Zapewnił jednak iż w ramach swoich kompetencji i możliwości udzieli wsparcia polskim pododdziałom przejmującym odpowiedzialność za prowincję.
     W trakcie spotkania kilkakrotnie poruszono temat bezpieczeństwa na kluczowym odcinku drogi Kabul – Kandahar. Generał Buszka zgodził się z tezą, iż będzie to jedno z priorytetowych zadań naszego kontyngentu.
     Do końca roku Polski Kontyngent Wojskowy przejmie odpowiedzialność za jedną z większych prowincji Afganistanu - Ghazni. Jak wielokrotnie podkreślał generał Buszka, będzie to bardzo duże wyzwanie dla całego kontyngentu. To wyzwanie przyjmie już IV Zmiana PKW, która przybędzie do Afganistanu jesienią tego roku i rozpocznie swoją służbę już w nowej prowincji i z nowymi zadaniami.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama