UWAGA!

Dzieci w ruchu (drogowym)

Kształtowanie właściwych zachowań na drodze - taki jest cel turniejów wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Dziś i jutro w Godkowie odbywa się rywalizacja w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych oraz ich starszych kolegów z gimnazjów. Każdy powiat woj. warmińsko-mazurskiego wystawia do turnieju po jednej, trzyosobowej drużynie w każdej z kategorii.

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej uczyć przez zabawę i rywalizację. Oba elementy wykorzystał Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu, któremu w tym roku przypadła organizacja turnieju dla najmłodszych. Dzieci sprawdzają się w czterech trudnych konkurencjach: muszą rozwiązać test z przepisów o ruchu drogowym, przejechać na rowerze jak najlepiej trasę „miasteczka rowerowego”, imitującego sytuacje na drodze, przejść próbę jazdy sprawnościowej na torze przeszkód oraz sprawdzić swoją wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
     - Wbrew obiegowej opinii, nasz ośrodek zajmuje się nie tylko dorosłymi kierowcami czy kandydatami na nich. Z dużą przyjemnością spotykamy się z dziećmi i młodzieżą - mówi Henryk Biedulski, sędzia główny zawodów, na co dzień szef egzaminatorów w WORD. - Wykazują one niesłychane zaangażowanie i wielki szacunek dla przyswojonych praw ruchu drogowego.
     Potwierdza to Roman Białobrzeski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Godkowie, którego uczniowie już pięć razy zakwalifikowali się do ogólnopolskiego finału turnieju. - Nasi uczniowie nie sprawiają kłopotów na drodze, żaden z nich od wielu lat nie był uczestnikiem żadnego wypadku czy zdarzenia drogowego. To niewątpliwie efekt lekcji z komunikacji. Przed każdym dłuższym okresem wypoczynku robimy specjalne dodatkowe zajęcia, aby przypomnieć dzieciakom, jak bezpiecznie poruszać się pieszo czy rowerem.
     Dzieci przyznają, że taka wiedza przydaje im się bardzo na co dzień, ale też pozwala na krytyczną ocenę tego, co robią niektórzy dorośli: - Jeżdżą za szybko - mówi Justyna z Godkowa. - I łamią przepisy - dodaje jej kolega Tomek.
     Pozostaje tylko mieć nadzieję, że czym skorupka za młodu...
     
Mira Stankiewicz – Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama