UWAGA!

Dziura budżetowa i studenckie lokum

Na dokończenie budowy akademika Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej brakuje w tym roku pół miliona złotych. Kolejnych 2 milionów może także zabraknąć w roku przyszłym.

Budynek jest fragmentem kompleksu, w którym znajdzie się prawie 350 miejsc dla studentów spoza Elbląga. Budowa jego pierwszej części, a zarazem pierwszego w Elblągu domu studenckiego, trwała dokładnie sto dni. 58 studentów wprowadziło się do nowoczesnych pokojów w lutym ub. r. Studenci PWSZ mieszkają także w gruntownie wyremontowanym w czasie wakacji budynku przy ul. Zacisze.
     Prace przy drugim segmencie przy ul. Wspólnej trwają od ubiegłego roku. Ma się tam znaleźć miejsce dla aż 149 studentów, pierwszy w Elblągu klub studencki, fitness klub, stołówka oraz centrum komputerowe.
     Pieniądze, jakie uczelnia otrzymała na ten cel z ministerstwa edukacji - 851 tysięcy złotych - skończyły się w połowie roku. Od tego czasu prace na placu budowy niemal ustały. Druga tegoroczna transza pieniędzy - 500 tys. zł do tej pory nie nadeszła i mimo rozstrzygniętych przetargów uczelnia nie może zawierać kolejnych umów na prace budowlane. Tymczasem budynek jest już w tzw. stanie surowym zamkniętym - ma dach, okna i część instalacji, a na dokończenie prac potrzeba około 5 miesięcy.
     Jak mówi rzeczniczka ministerstwa edukacji, Lidia Jastrzębska, inwestycja znalazła się na liście oszczędności planowanych w związku z cięciami budżetowymi.
     - Na razie nie ma ostatecznych decyzji, co do pieniędzy na budowę akademika - twierdzi Lidia Jastrzębska.
     Na razie nie wiadomo także, czy znajdą się pieniądze w roku przyszły - a liczono na 2 mln zł. Jak wyjaśnia kanclerz PWSZ, Henryk Miłosz, uczelnia otrzymuje decyzje nt. finansów zazwyczaj w marcu danego roku budżetowego.
     - Mamy jednak obawy, czy i te pieniądze wobec problemów budżetu kraju dostaniemy - mówi kanclerz i zapewnia, że kłopoty finansowe nie wpłyną na przebieg roku akademickiego.
     - Na razie nie planujemy przerw w pracy uczelni - usłyszeliśmy.
     W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej studiuje dziś 2,5, tysiąca osób, którym uczelnia oferuje mniej niż 200 miejsc w akademikach. Nowy akademik planowano oddać do użytku na początku przyszłego roku akademickiego.
AJ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama