UWAGA!

Elbląg i ekologia krucjat - posłuchaj!

 Elbląg, Elbląg i ekologia krucjat - posłuchaj!

Potężne drewniane konstrukcje, które archeolodzy odkryli na dziedzińcu muzeum w Elblągu, to być może resztki warowni wikińskiej lub ślady pierwszego, drewnianego grodu krzyżackiego.

- W listopadzie mamy otrzymać wyniki badań dendrochronologicznych, które wskażą wiek drewna. Jeśli okaże się, że to pozostałości drewnianej warowni krzyżackiej, będzie to odkrycie na miarę europejską - mówi dyrektor muzeum dr Maria Kasprzycka. - Już teraz naukowcy z Anglii uznali znalezisko za tak ciekawe, że włączyli Elbląg do międzynarodowego projektu Ekologia krucjat. W listopadzie spodziewamy się ich kolejnej wizyty.
       Wykopaliska archeologiczne na dziedzińcu były prowadzone w czasie wakacji, w związku z dofinansowanym przez Unię Europejską projektem modernizacji Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Materiał Agnieszki Jarzębskiej
       Program Ekologia krucjat. Oddziaływanie na środowisko naturalne podboju, kolonizacji oraz religijnej konwersji w regionie Morza Bałtyckiego w średniowieczu trwa od października 2010 r. i zakończy się w 2014 r.. Finansuje go Europejska Rada Do Spraw Badań Naukowych.
       "W XIII wieku zachodnie armie krzyżowe rozpoczęły bezwzględną świętą wojnę przeciwko ostatnim autochtonicznym społeczeństwom pogańskim w Europie: plemionom wschodniego regionu Morza Bałtyckiego. W ciągu kilkudziesięciu lat terytoria plemienne zostały zastąpione przez władztwa chrześcijańskie podporządkowane zakonowi krzyżackiemu oraz nowo utworzonym, poszczególnym biskupstwom, co było rozwiązaniem zupełnie wyjątkowym w skali całej średniowiecznej Europy - piszą autorzy projektu. - Nowe władze nie tylko wprowadziły chrześcijaństwo, ale budowały zamki, zakładały nowe miasta i wspomagały kolonizację, sprowadzając osadników z Zachodu. W okresie pogarszającego się klimatu wpływ tego typu działań na środowisko naturalne regionu, zwłaszcza rośliny i zwierzęta musiał być niemały. Biorąc pod uwagę, że wiele aspektów świata naturalnego było otoczonych przez pogan szczególną czcią, wpływ taki z pewnością niósł ze sobą głębokie zmiany kulturowe, tworząc fundament dla rodzącego się tu nowego świata - "świata europejskiego" na samych granicach zachodniego chrześcijaństwa. W jaki sposób zmieniało się środowisko naturalne? Czy zrozumienie tego procesu stanowi klucz do zrozumienia, dlaczego społeczeństwa ukształtowane w ogniu świętej wojny dobrze prosperowały i rozwijały się w czasach, kiedy reszta Europy pogrążona była w głębokim kryzysie społecznym, zmagając się z klęskami głodu oraz kolejnymi falami zaraz i epidemii?"
       Aby lepiej poznać epokę, w której "ukształtowało się powstające społeczeństwo europejskie", przy pomocy najnowocześniejszych technik archeologicznych i studiów historycznych naukowcy z angielskiego Uniwersytetu Reading, estońskiego uniwersytetu w Tartu, uniwersytetu łotewskiego, polskich uniwersytetów w Toruniu i Białymstoku oraz muzeów zamkowych w Malborku i Cesis na Łotwie szukają odpowiedzi na pytania:
       - jak budowa zamków krzyżackich w wiekach XIII-XV zmieniła środowisko naturalne regionów nadbałtyckich,
       - jak Krzyżacy wykorzystywali dzikie i udomowione zwierzęta i na ile ich praktyki odzwierciedlały panującą ideologię oraz adaptację do miejscowych warunków ekologicznych,
       - jak działalność Krzyżaków wypłynęła na "ekologiczną transformację" na terenach ich ekspansji,
       - jak proces chrystianizacji nad Bałtykiem wpłynął na postrzeganie świata naturalnego przez autochtoniczne grupy ludności pogańskiej,
       - co ów ekologiczny wpływ krucjat na fizyczny i pojęciowy krajobraz regionów bałtyckich może powiedzieć o kolonizacji, eksploatacji zwierząt i roślin oraz następujących w ich wyniku zmian kulturowych w innych regionach Europy i świata.
      
eswiatowid.pl

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Uczcie się uczcie, bo Tusk i PO cofnie ten kraj do średniowiecza ekonomicznego, technologicznego i praw człowieka.
 • To pisałem ja, wer, PiSlamista.
 • To pisałem ja, wer, PiSlamista. › › zgłoś do moderacji (2012-10-17) ale błyskasz dowcipem jak typowy POpapraniec - bezmózg
 • Wszędzie wcisną te swoje tuskowywody. Co wy zrobicie gdy odejdą a wraz z nimi wasz styl bycia.
 • właśnie co będzie jak odejdą te zwyrodnialce, bydlaki z PO
 • ja się nie zeszmaciłem i nie głosowałem na PO
 • delikatna uwaga do większości wcześniejszych pół-mózgów. Czy możecie łaskawie przestać walić te off-top'y ? Artykuł jest o czymś zupełnie innym. Tymczasem na tandetne polityczne igrzyska załóżcie jakieś forum, gdzie możecie się opluwać do woli - a potem za kilka lat moglibyście spojrzeć na nie, i obejrzeć ile zmarnowaliście bezcennego życia na takie pierdoły, zważywszy, że kolejna kadencja tzw. par(a)lamentu nic nie zmieni. "Gdyby wybory coś zmieniały, dawno by ich zakazano" jak rzekł mędrzec. Kto tego nie widzi, ten jest użyteczną głupiutką owieczką. No, a co do tematu - to zastanawiam się, czy była jakakolwiek opcja, żeby plemiona tubylcze w jakiś sposób tu przetrwały, w sensie - jak nie Zakon Krzyżacki, to Polska lub Litwa zapewne zrobiłaby to, co zrobił Zakon, choć kto wie, czy z podobnym efektem - znaczy takim, że dziś ze świecznikiem szukać można ich śladów, czy nawet genów. Smutne to. Tym bardziej, że -jak zwykle- zostaliśmy z masąpytań bez odpowiedzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Lokalny Patriota(2012-10-18)
Reklama