UWAGA!

Elbląg nie zawiesi współpracy z Tarnopolem

 Elbląg, Tarnopol ma w Elblągu swoje rondo u zbiegu ul. Konopnickiej i Niepodległości
Tarnopol ma w Elblągu swoje rondo u zbiegu ul. Konopnickiej i Niepodległości (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Radni PiS zaproponowali formalne zawieszenie współpracy Elbląga z ukraińskim Tarnopolem, propozycja przepadła w głosowaniu na dzisiejszej sesji. W zamian przegłosowano inną wersję stanowiska, w którym Rada rekomenduje prezydentowi „niepodejmowanie dalszych działań w ramach obowiązującego porozumienia z miastem Tarnopol”.

Na czwartkową sesję przygotowano dwa projekty uchwał w sprawie stanowiska Rady Miejskiej dotyczącego współpracy Elbląga z Tarnopolem. Jeden przygotowała rządząca miastem koalicja. Drugi – klub radnych PiS. Pierwszy przewidywał łagodniejsze w wymowie stanowisko, drugi – zawieszenie współpracy z ukraińskim miastem.

Oba projekty uchwał są związane z wydarzeniami w Tarnopolu: tamtejsza Rada Miejska w marcu tego roku nadała miejscowemu stadionowi imię Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej, co wywołało głosy oburzenia w Polsce.

- Powinniśmy postawić na dialog, jaką jedyną możliwość wpływu na władze Tarnopola. Dyplomacja to nie jest zabawa w piaskownicy, że się obrażamy i zabieramy swoje zabawki. Pierwsza wersja uchwały jest znacznie lepsza od drugiej – mówił radny Marek Kamm z klubu Koalicji Obywatelskiej.

- Ta pierwsza rekomendacja nie jest mocnym głosem skierowanym do władz Tarnopola. Może być tak samo odebrana jak wcześniejsze listy prezydenta i przewodniczącego Rady Miejskiej. Zawieszenie to o wiele lepsze rozwiązanie. Proszę też zauważyć, że w drugim punkcie proponowanego przez nas stanowiska jest mowa o dialogu z władzami Tarnopola. Dialog na temat historii naszych narodów jest konieczny – stwierdził Marek Pruszak z klubu radnych PiS.

Koalicja rządząca odrzuciła propozycję klubu radnych PiS 16 głosami za, 7 przeciw, dwie osoby się wstrzymały. Uchwaliła łagodniejsze w skutkach stanowisko, które poparło 16 osób, 9 osób było przeciw. Jego treść publikujemy poniżej.

 

Stanowisko Rady Miejskiej w Elblągu w sprawie współpracy z miastem Tarnopol

Mimo trudnej historii dzielącej naród polski i ukraiński współpraca między Elblągiem a Tarnopolem trwa nieprzerwanie od 1992 roku. „Naszym wspólnym życzeniem jest rozwijanie przyjacielskich stosunków między naszymi miastami i wzmacnianie uczucia wspólnoty przez wymianę idei i doświadczeń”. To podstawowe idee, które towarzyszyły rozpoczęciu procesu współpracy i zostały zawarte w deklaracji o współpracy i umowie partnerskiej.

Nie do zaakceptowania jest dla elblążan decyzja władz Tarnopola o nadaniu nazwy tarnopolskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza, będącego głównym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Roman Szuchewycz ponosił bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie czystek etnicznych na kresach wschodnich jako represyjnej i ludobójczej taktyki, w wyniku której bestialsko zamordowano w latach 1943 - 1944 dziesiątki tysięcy ludności cywilnej polskiej narodowości. Bolesna historia zbrodni na kresach ówczesnej Rzeczpospolitej jest żywa wśród Polaków.

Gloryfikowanie przez nasze miasto partnerskie takich postaci i postaw jest moralnie naganne i nie sprzyja budowaniu jakichkolwiek partnerskich relacji. Rada Miejska w Elblągu rekomenduje Prezydentowi Elbląga niepodejmowanie dalszych działań w ramach obowiązującego porozumienia z miastem Tarnopol.

Niezmiennie wyrażamy wolę dialogu jako jedynej drogi do budowania wspólnej, opartej o dobrosąsiedztwo przyszłości w poszanowaniu trudnej przeszłości. Wszyscy jesteśmy to winni przyszłym pokoleniom Polaków i Ukraińców, które nie ponoszą odpowiedzialności za naszą wspólną, tragiczną historię.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Elbląg powinien mierzyć wyżej niż partnerstwo z ludźmi, którzy nie mają szacunku do Polaków. Na przykład wskażę Czechów, z którymi lubimy się ze wzajemnością
 • Ale Kamm zaorał całą politykę zagraniczną PiSu xD
 • Pytanie do władz: jakie korzyści odnosi miasto na współpracy z miastami parterskimi? Czy oprócz wspólnych zdjęć, biesiad, jest coś z korzyścią dla obywatela?
 • Bardzo zła decyzja, to wręcz policzek dla rodzin polskich ofiar tych bandytów ze wschodu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50
  14
  Upadły Harley(2021-09-23)
 • Pierwsza mądra decyzja tej RM od miesięcy - tow. Koliński prosił przekazać, że jest jeszcze nadzieja dla miasta, choć brunatny dziaderstan wciąż bezwstydnie jątrzy i podstępnie knuje; to zbóje! Hashtagi: #antyfaszyzm, #patoprawica, #NacjonalizmZabija
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  33
  Brygada Młodzieżowa(2021-09-23)
 • Dramat trwa dalej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  3
  Kat_Na_Idiotów(2021-09-23)
 • No cóż, lepsze to niż nic. BTW wie ktoś jaką karę dostał pijany Ukrainiec za zniszczenie polskiej flagi na rondzie Obrońców Birczy?
 • Dzisiejsza decyzje tych renegatow z rady miejskiej można podsumować krótko: Kolejne pokaż ku. .. wa w najlepszym wykonaniu. Ci osobnicy nie mają honoru za psi grosz, ani nawet resztek, zwykłej ludzkiej przyzwoitości, ani wstydu, jak również szacunku do kogokolwiek, a nawet do samych siebie. A stara zasada mówi, że jeśli nie będziesz szanować się sam, nikt nie będzie szanować ciebie. W Elblągu rządzi sojuz ideowych bolszewików z nazistami i banderowcami. Tak więc nadal, niestety panuje tu nad nami alians brunatnych z czerwonymi. Jak widać historia zatoczyła kolo i zmierza do powtórki z przeszlosci.
 • @eb - Dostał aż 2 miesiące w zawiasach na trzy lata i sędzia jeszcze go przepraszał, że skazał go aż na tak surowa karę. Takie rzeczy tylko w państwie z dykty i pazdzierza, zwanym Polin, bo już nie Polska.
 • Pytanie co miasto ma z tej wspolpracy? Odpowiedz : nic! Sesja jak kabaret moralnego niepokoju! Co to w ogóle bylo? Nie da się słuchać ani patrzeć! Kiedy oni zejdą ze sceny ? Ile można dukać, mylić się, nie jarzyć i nie kojarzyć? W pewnym wieku należy mierzyć siły na zamiary!
 • @Jacek Boki - @Jacek Boki - Dzięki za odpowiedź. Gdzieś umknęła mi ta informacja. Tak jak myślałem: ani słowa o deportacji. Dykta i paździerz.
 • Drodzy Panstwo co to w ogóle bylo, komedia? Kiedy ten cyrk się skończy? Śmiać się czy plakać ale od koncepcji jestem tutaj ja!
Reklama