UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg po pierwszym dniu konferencji w Chinach

 
Elbląg, Prezydent Grzegorz Nowaczyk prezentował nasze miasto i możliwości współpracy z chińskimi partnerami
Prezydent Grzegorz Nowaczyk prezentował nasze miasto i możliwości współpracy z chińskimi partnerami (fot. nadesłane)

Podczas konferencji 25 regionów i miast partnerskich w Nanning, przedstawiciele Elbląga zaprezentowali nasze miasto i możliwości współpracy. - Chiny to druga największa gospodarka na świecie i największy eksporter. Co ważniejsze, jest to gospodarka bardzo ekspansywna, zdobywająca nowe przestrzenie, także w Unii Europejskiej, dlatego myśląc o rozwoju warto z Chinami współpracować – mówił Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.

Do Nanning zjechali przedstawiciele 25 regionów i miast partnerskich z 14 państw całego świata. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Japonii, Tajlandii, Indonezji, Laosu, Australii, a z Europy: Węgier, Francji i Polski. Powodem jest Międzynarodowa Konferencja Miast Partnerskich w Nanning, stolicy regionu Guangxi.
       Guangxi to duży region w południowo-zachodnich Chinach, zamieszkały przez 50 mln osób. Region cechuje silnie rozwinięte rolnictwo, duże wydobycie metali i silny przemysł spożywczy, odzieżowy, maszynowy i chemiczny. Elbląg w ubiegłym roku podpisał deklarację partnerskich kontaktów z jednym z głównych ośrodków Guangxi – miastem Laibin.
       Prezydent Grzegorz Nowaczyk przedstawił podczas Konferencji Elbląg, jako Strefę Dobrych Inwestycji, zaprezentował walory miasta i regionu, obszary możliwych inwestycji i współpracy oraz dobry klimat dla wspólnych polsko-chińskich przedsięwzięć.
       - W 2011 i 2012 roku najwyżsi przedstawiciele Polski i Chin - prezydenci i premierzy – spotkali się ze sobą, podpisując deklaracje i porozumienia o wspieraniu współpracy. Polska jest odbierana w Chinach jako jedna z najbardziej atrakcyjnych gospodarek w Unii Europejskiej. Elbląg dysponuje walorami, które tą atrakcyjność uosabiają. Posiadamy tereny inwestycyjne, strategię rozwoju nowoczesnych technologii, port morski – podkreślał Grzegorz Nowaczyk.
       - Bardzo ważnym kierunkiem rozwoju współpracy między Chinami a Unią Europejską jest basen Morza Bałtyckiego. Przygotowują się do tego porty rosyjskie w Petersburgu i Kaliningradzie. Elbląg nie może przespać tego procesu. Nasz port może służyć jako port przeładunkowy, a Elbląg jako centrum logistyczne dla wspólnych przedsięwzięć skierowanych ku Unii Europejskiej. To z tą myślą zabiegamy o rozwój Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 i budowę kanału przez Mierzeję - podkreślał na konferencji przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Jerzy Wcisła.
       Istotnym wątkiem Konferencji są możliwości współpracy w zakresie kapitału ludzkiego, dlatego ważnym jej wątkiem są możliwości współpracy między uczelniami miast i regionów partnerskich – Takich ośrodków w strefie miast partnerskich regionu Guangxi jest około stu. Nie chodzi nam tylko o symboliczne wymiany studentów, ale o tworzenie kadr, które będą w stanie sprostać wymogom XXI wieku we współpracy wszystkich miast, które spotkały się w Nanning. Deklaracja o współpracy znakomicie wpisuje się w kierunki kształcenia elbląskich uczelni: nowoczesne technologie, czy służby medyczne – dodał podczas konferencji Grzegorz Nowaczyk.
      
relacja: Anita Pawlak - kierownik Biura Obsługi Inwestora
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • W jakim języku mówił :)
 • Czy to jakiś nowy kabaret ?
 • cyt. Deklaracja o współpracy znakomicie wpisuje się w kierunki kształcenia elbląskich uczelni: nowoczesne technologie, czy służby medyczne – dodał podczas konferencji Grzegorz Nowaczyk" Czego się nawąchał?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  krzywik111(2012-07-19)
 • Na bank w chińskim.
 • Port w Elblągu z powodu głębokości na rzece Elbląg rzeczywiście może obsługiwać chińskie dżonki, mogą też z powodzeniem płynąć one drogą E70 a nawet przez wirtualny przekop. Pięknie komponowały by się te dżonki z krajobrazem Żuław. Także elbląskie uczelnie mogą zapełnić lukę w kształceniu mniej sprawnych umysłowo młodych chińczyków, którzy intelektualnie odpowidaliby poziomowi naszych studentów czyli tych, którzy nie dostali się na żadną inną prawdziwą uczelnię. Elbląg jest bardzo atrakcyjną miejscowością a masowe wyjazdy elblążan do Anglii, Norwegii i gdzie jest jakakolwiek praca to ekstrawaganckie wycieczki.
 • Na tej wielkiej scenie, na tle tego wielkiego napisu nasz przywódcą nie wygląda wcale tak źle. Wręcz jego niski wzrost potęguje monumentalny charakter dekoracji podkreślając znaczenie konferencji dla ogólnoświatowych stosunków międzynarodowych. Pozwala to zrozumieć dlaczego w polityce sukcesy odnieśli inni niewysocy min. Napoleon, Putin, Sarkozy czy z naszego podwórka Kwaśniewski, Kaczyńscy itp. Nie możemy tylko krytykować naszej władzy, a wręcz powinniśmy zachęcać do takich działań jak ta wycieczka do Chin, może w ten sposób spróbujemy Pana Grzegorza lub np. Pana Wisłę do jakiś władz międzynarodowych. Czy nie bylibyśmy dumni gdyby któryś z nich zasiadł na czele O N Z ?Pytanie jest retoryczne a odpowiedź sama ciśnienie się na usta.
 • Errata -zamiast spróbujemy powinno być wypromujemy.
 • już sama nazwa "konferencji" mówi o jej znaceniu, sensie i potrzebie
 • Pani Anito trochę pokory. Ja rozumiem, że na samą myśl o kontaktach z filigranowymi budowniczymi wielkiego muru, możną można stracić głowę. Ale spokojnie. Jeszcze niedźwiadek w lesie. Sądząc po napisie na tle mówcy na marginesie napis mógłby być mniejszy, proporcje byłby zachowane. Jest to jawna szykana ze strony organizatora. Wydaje się to tym dziwniejsze, gdyż region ten słynie z tego rodzaju spotkań. Komunistyczne władze Chin tam właśnie przeprowadzają eksperyment na wielką skalę. Początkowo w ramach autonomii regionu. Faktycznie z wielkim rozmachem i chyba z sukcesem. Dotyczyło to praktycznie wszystkiego. Od służby zdrowia po badania naukowe. Logo organizacji w górnym lewym rogu, świadczy o rozmachu programu. Dlatego powiadam, za wysokie progi, jak na nasze nogi. Chiny to dziś gigant. Trzeba mieć ogromny potencjał przemysłowy, finansowy i najważniejszy ludzki. W dziedzinie nauk ścisłych jesteśmy zacofani i stoimy w miejscu. Czyli się cofamy. Nagrody p. Nobla dostają inni. Rektorzy uczelni technicznych śpią twardo. A p. Nowaczyk i p. Wcisło jedzą makaron i cicho nucą, a nam jest wszystko jedno my mamy cały świat. .. .Ja Was też.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czesiek(2012-07-20)
 • a ja dodam po chińsku. .. , maaa. .. .. , ,!
 • Ciekawe czy będą wracać Tupolew'em ?:D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  1.2.3.4.5.(2012-07-20)
Reklama