
Od czasów premiery "Barbary i Jana" – pierwszego polskiego serialu - wiele się zmieniło. Podejście twórców do tego gatunku, ale i stosunek widzów. - Seriale to dziś sól każdej telewizji – przekonuje Bogumił Osiński, dziennikarz, krytyk filmowy, a także pomysłodawca Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych, który w czerwcu odbędzie się w Elblągu. To będzie nie lada gratka dla fanów gatunku, ale i znakomita promocja miasta i regionu.
Jest to więc znakomity rok dla Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych.
Będzie to konkurs polskich seriali telewizyjnych zrealizowanych w latach 2010 -2014 przez Telewizję Polską SA, największego polskiego producenta i nadawcy tego gatunku twórczości. Jak zapowiada Bogusław Piwowar, członek zarządu TVP, o Grand Prix powalczą: "Ranczo", "Ojciec Mateusz", "Blondynka", "Czas honoru", "O mnie się nie martw" i "M jak miłość". Oprócz tego przyznane zostaną nagrody aktorskie – Gwiazdy. - W jury zasiądą: Ewa Braun, laureatka Oskara za scenografię do "Listy Schindlera", reżyser Radosław Piwowarski, krytyk filmowy Zdzisław Pietrasik, aktor Piotr Szwedes - oni na pewno zdradza Bogusław Piwowar.
Projekcje odbywać się będą w CSE Światowid. Podobnie, jak spotkania z twórcami i aktorami. Będą też recitale śpiewających aktorów oraz panele dyskusyjne. Maria Malatyńska – publicystka, krytyk filmowy, wykładowczyni w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, poprowadzi panel pt. „Serial jako nowa forma aktorskiego warsztatu”. Z kolei prof. Wiesław Godzic – medioznawca (SWPS Warszawa), przygotowuje panel „Serial czyli głód opowiadania. Co nas czeka”. Organizatorzy planują również zlot fanów „Czasu honoru”.
W retrospektywnych przeglądach przypomniane zostaną seriale :„Barbara i Jan” – 50 lat od premiery, „Kariera Nikodema Dyzmy” – 35 lat od premiery, „Czterdziestolatek” – 40 lat od premiery, „Czarne chmury”, „07 zgłoś się”, „Alternatywy 4”. Przed każdą projekcją „Kulisy seriali” – 12-minutowe filmy o poszczególnych serialach, przygotowane przez kanał TVP Seriale. Widzowie będą mieli możliwość wybrać Serial Wszechczasów. Wstęp na większość festiwalowych przeglądów i imprez – wolny.
Organizatorem Festiwalu jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Dyrektor Antoni Czyżyk zapowiada, że wydarzenia festiwalowe nie zamkną się tylko w jego placówce: - Chcemy, by odbywały się w różnych punktach miasta, to znakomita promocja, ale i atrakcja dla elblążan – mówi.
Wartość promocyjną miasta, ale i regionu festiwalu docenia także wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. I trudno się dziwić, od 19 do 21 czerwca w Elblągu przebywać będą gwiazdy małego ekranu – znane i lubiane. - To szansa na przyciągnięcie turystów – zauważa Jacek Protas.

Wydarzenie będzie też promowane przez partnera, czyli Telewizję Polską. - Będą transmisje "na żywo" w TVP Olsztyn, a gali także w TVP Seriale i TV Polonia – zapowiada Bogusław Piwowar. - Retransmisja gali będzie także na antenie programu 2 TVP.
- Seriale to dziś sól każdej telewizji – wskazuje z kolei pomysłodawca festiwalu i jego dyrektor Bogumił Osiński. - Od tego gatunku zaczynali wielcy twórcy tacy jak, Lars von Trier, David Lynch, w serialach także odnalazła się Agnieszka Holland. Serial jako gatunek pojawia się już przy okazji dużych festiwali filmowych, a tegoroczne nagrody w Polsce – Orły - również miały kategorię "Najlepszy serial". Tu nagroda trafiła do "Czasu honoru".
Z czasem organizatorzy festiwalu planują rozszerzyć jego formułę o produkcje innych polskich stacji telewizyjnych, a także nadawców zagranicznych. Ma to bowiem być impreza cykliczna odbywająca się w Elblągu.