UWAGA!

Elblascy harcerze przekażą Betlejemskie Światło Pokoju

 Elbląg, Elblascy harcerze przekażą Betlejemskie Światło Pokoju

Już po raz 27. zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”.

Zmotywowani słowami papieża Franciszka „Idź i głoś” podejmujemy wyzwanie zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość. Dokonamy tego nie tylko przez wielkie wydarzenia, ale przede wszystkim:
       • przez naszą codzienną służbę, czasami cichą, pokorną, bez mediów, rozgłosu;
       • przez światło, jakie harcerka i harcerz zachowuje w swoich oczach,
       • przez pogodę ducha, której nie naruszają nawet najbardziej skomplikowane dni,
       • przez pragnienie, żeby służyć, nawet jeśli doświadczamy rozczarowań.
       Po raz pierwszy światło wyruszyło w świat z Groty Narodzenia Pańskiego w 1986 roku. W pierwszym roku akcja była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję pod hasłem „Światło w ciemności”, a od 1987 roku przejęli jej organizacje skauci austriaccy. Polscy harcerze przyłączyli się do akcji w 1991 roku.
       Każdego roku dziecko, dziewczynka lub chłopiec, odbiera światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie światło dociera do Wiednia, gdzie skauci przekazują je innym skautom z krajów europejskich oraz mieszkańcom Wiednia. Zgodnie z tradycją polscy harcerze odbierają płomień od skautów słowackich. Jako jedno z ogniw betlejemskiej sztafety przekazują je dalej na wschód do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec oraz na północ do Danii.
      
       Zapraszamy wszystkich elblążan na mszę świętą, która odbędzie się 21 grudnia (czwartek) o godz. 18 w katedrze św. Mikołaja. W czasie jej trwania harcerze przekażą Betlejemskie Światło Pokoju na ręce biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego oraz prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. Prosimy o przybycie na mszę z lampionem lub świecą.
      
      
Alicja Wyszyńska, rzecznik prasowy Hufca Elbląg ZHP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama