UWAGA!

Elbląscy modelarze na medal

 Elbląg, Elbląski modelarz Maciej Bedyński został wyróżniony za model pojazdu Bushmaster
Elbląski modelarz Maciej Bedyński został wyróżniony za model pojazdu Bushmaster (fot. WS)

Podczas IV Festiwalu Modeli Plastikowych i II Konkursu Lotniczych Modeli Redukcyjnych w Łasku (13-14 września) komisja sędziowska oraz sponsorzy nagrodzili miniatury wykonane przez Macieja Bedyńskiego i Witolda Sadowskiego. To duży sukces elblążan, bo ilość prezentowanych modeli była znaczna. Zobacz fotoreportaż z festiwalu w Łasku.

Łask - niewielka miejscowość koło Łodzi. Słynna w kraju ze względu na znajdującą się tam 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego i stacjonujące tam samoloty F-16. Oprócz polskich "szesnastek" od ponad tygodnia stacjonują tam też Amerykanie ze swoimi odrzutowcami tego typu. Dzięki uprzejmości dowództwa Bazy uczestnicy łaskiego festiwalu mieli okazję w sobotę z bliska poznać, dotknąć polskie "efy". Ale nie tylko! Wielką gratką była możliwość dokładnego obejrzenia statków powietrznych, które są rekonstruowane, remontowane, odnawiane i utrzymywane w świetnym stanie przez Grupę ARCHEO. Ci niesamowici pasjonaci lotnictwa w ostatnim czasie perfekcyjnie odrestaurowali MiG-a 23, obecnie pracują przy śmigłowcu Mi-24, a w planach mają m.in. przywrócenie dawnej świetności MiG-owi 29. Dzięki wycieczce na lotnisko uczestnicy festiwalu modelarskiego mogli z bliska zobaczyć to, czym na co dzień zajmują się w miniaturze.
       Część festiwalowa i konkursowa odbyła się w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łasku. Duża powierzchnia hali bardzo się przydała - licznie przybywający zwiedzający bez ścisku mogli zapoznać się z wieloma fantastycznie wykonanymi modelami.
       - Impreza jest podzielona na dwie części: festiwalową i konkursową - mówił podczas festiwalu organizator Dariusz Jakubczak. - W części festiwalowej modele oceniane są bez dokumentacji i oceniane są na zasadzie podoba się/nie podoba się. Po raz drugi w ramach festiwalu odbył się też konkurs modeli lotniczych. I tutaj modelarze, oprócz miniatur, musieli dołączyć dokumentację, na podstawie której model został wykonany. Liczył się każdy szczegół. Komisja sędziowska punktowała każdy element modelu i na koniec sumowała poszczególne składowe.
       - Organizatorem festiwalu jest grupa Modelarze Redukcyjni Łask i Stowarzyszenie Entuzjastów Lotnictwa Grupa ARCHEO, w skład której wchodzą wspomniani łascy modelarze - dodaje Dariusz Jakubczak. - W tym roku wystawionych zostało 527 modeli przez 138 modelarzy. Jest to nasz rekord. Tak naprawdę modeli było znacznie więcej, gdyż wiele miniatur pokazały grupy i kluby na swoich stoiskach nie wystawiając ich do oficjalnej części festiwalowej czy konkursowej. W tym roku po raz pierwszy impreza miała charakter międzynarodowy, gościliśmy kolegów z Czech. Mieli być też modelarze z Węgier ale, niestety, z różnych przyczyn do nas nie dojechali - kończy Dariusz Jakubczak.
       Na tegorocznej edycji łaskiej imprezy pojawili się po raz pierwszy modelarze z Elbląga. Maciej Bedyński wystawił model pojazdu Bushmaster w barwach australijskich, a nasz redakcyjny kolega - kartonowego, strażackiego Jelcza GCBA 13/48. Komisja sędziowska wyróżniła miniaturę Macieja Bedyńskiego, elblążanin oprócz dyplomu i medalu otrzymał zestaw gadżetów ufundowany przez Agencję Mienia Wojskowego.

  Elbląg, Była również okazja, by obejrzeć sprzęt, którym modelarze zajmują się w miniaturze
Była również okazja, by obejrzeć sprzęt, którym modelarze zajmują się w miniaturze (fot. WS)

W związku z tym, iż był to festiwal modeli plastikowych, Jelcz Witolda Sadowskiego zaprezentowany został tylko jako tzw. model wystawowy, nie biorący udziału w oficjalnej części imprezy. Jednak model ten został zauważony i fotoreporter portElu otrzymał nagrodę specjalną za najciekawszy model w barwach Policji, Straży Pożarnej lub Służb Medycznych ufundowaną przez Komendę Powiatową Policji w Pabianicach.
       Impreza była bardzo udana. Wystawę zwiedzali nie tylko sami modelarze, ale również licznie przybyli do hali mieszkańcy Łasku i okolic. Pojawiło się też wielu stacjonujących tu od kilku dni amerykańskich pilotów i członków obsługi naziemnej. Główną nagrodę Festiwalu, puchar The Best of Show i szwajcarski zegarek za model samolotu Mosquito i całokształt pracy modelarskiej otrzymał Damian Piekarczyk. A nam nie pozostaje nic innego jak mieć nadzieję, że za rok do Łasku pojedzie większa grupa modelarzy z Elbląga, których w naszym mieście nie brakuje i o których w Polsce jest coraz głośniej.
      

AZ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Czy mógłby ktoś podesłać jakieś strony, na których możnaby zakupić takie modele? I nie chodzi mi tu o modele ogólnodostępne, lecz takie jak na przedstawionych zdjęciach - z wszelkimi szczegółami
  • Nie ma problemu. Mogę podać parę stron, skąd ja modele ściągam. Właśnie takie jak ten, które są dosyć " egzotyczne" na naszym rynku modelarskim. Proszę podaj po przez Redakcję PORTEL. PL jakiś adres mail' owy do Siebie lub nr telefonu to się z Tobą skontaktuję.
  • Gratulacje Witek. I dla P. Macieja również.
Reklama