UWAGA!

Elbląscy parlamentarzyści komentują decyzję prezydenta Dudy

 Elbląg, Decyzję prezydenta komentują: Jerzy Wilk, Andrzej Kobylarz, Jerzy Wcisła i Jacek Protas
Decyzję prezydenta komentują: Jerzy Wilk, Andrzej Kobylarz, Jerzy Wcisła i Jacek Protas (fot. AD, MS)

- Jestem zaskoczony, prezydent podjął decyzję bardzo szybko – powiedział nam Jerzy Wilk, poseł Prawa i Sprawiedliwości, komentując prezydenckie weto w sprawie dwóch sądowych ustaw. Co na temat tej decyzji mówią elbląscy parlamentarzyści z różnych politycznych opcji?

Jerzy Wilk, poseł PiS
      
- Na pewno jest to zaskoczenie. Przegłosowana przez Sejm, a potem Senat ustawa trafiła na biurko prezydenta w sobotę, a już w poniedziałek rano decyzja została podjęta. Bardzo szybko. Wydawało się, że zapowiadane rano oświadczenie prezydenta będzie dotyczyło konsultacji, które zapowiadał. Miał się przecież spotkać i z prezes Sądu Najwyższego i szefem Krajowej Rady Sądownictwa. Mógł z decyzją przecież poczekać.
       Teraz zawetowane ustawy trafią do Sejmu, ale ciężko będzie uzyskać większość 3/5 głosów, choć głosowanie się odbędzie, bo zgodnie z procedurą musi się odbyć. Wszyscy zgadzamy się, włącznie z opozycją, że reforma sądownictwa jest konieczna, że obecny stan rzeczy jest nie do zaakceptowania, więc na pewno powstaną nowe projekty. Prezydent też zapowiedział przecież, że przygotuje własne.
       Nie wiem, czy wpływ na decyzję prezydenta miały protesty, choć pewnie protestujący będą chcieli sobie taką rolę przypisać.
      
       Andrzej Kobylarz, poseł Kukiz'15
      
Przypomnę, że podczas głosowania w Sejmie nad ustawami sądowymi wstrzymałem się od głosu. Dobrze, że takie decyzje prezydenta zapadły, w kraju potrzebne jest teraz uspokojenie społecznych emocji i przepracowanie kwestii reformy sądownictwa w spokoju. Przypomnę, że to po spotkaniu z Pawłem Kukizem prezydent Duda podjął decyzję o własnym projekcie ustawy w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa, która mówiła o wybieranie sędziów większością 3/5 głosów przez Sejm. Docierają do mnie sygnały, że jeszcze w wakacje będzie jedno posiedzenie Sejmu, ale na razie brak konkretów. Na pewno najbliższe miesiące będą okazją do przepracowania wszystkich kwestii związanych z reformą sądownictwa.
      
       Jerzy Wcisła, senator PO
      
W historii mówiliśmy o polskim sierpniu, wrześniu, teraz możemy mówić o polskim lipcu. Atak na Sąd Najwyższy to nie jest sprawa sądownictwa, ale także nadzoru nad wyborami. Jeśliby ustawa w tym kształcie przeszła, PiS w efekcie przejąłby też władzę nad Państwową Komisją Wyborczą i miał pełną kontrolę nad wyborami samorządowymi.
       Nie wiem, że czy powinniśmy dziękować panu prezydentowi, że przejął rolę, jaka jest właściwa dla urzędu prezydenckiego, czyli przestał być przedstawicielem jednej partii, a zaczyna być przedstawicielem narodu. Ale to jest naprawdę dobry sygnał, bo widać, że pewne rzeczy są nie do przyjęcia także dla niego. To napawa optymizmem.
      
       Jacek Protas, poseł PO
      
Chciałbym podziękować mieszkańcom naszego regionu, że w tym trudnych lipcowych dniach potrafili stanąć w obronie demokracji i wolności. Dzisiaj wiemy, że te protesty przyniosły skutek, choć niestety prezydent nie zawetował ustawy o ustrojach sądów powszechnych i nad tym ubolewamy, bo to jest też ustawa niezgodna z konstytucją. Dająca olbrzymie kompetencje w kształtowaniu ustrojów sądów i polityki personalnej ministrowi sprawiedliwości.
       Ale zawetowanie ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS jest poważnym sygnałem politycznym, przełomem, bowiem nawet tak uzależniony od swojego obozu partyjnego i Jarosława Kaczyńskiego prezydent Andrzej Duda stwierdził, że nie może dalej być żyrantem łamania wolności, odbierania demokracji. Wcześniej, z czego mam ogromną satysfakcję, prezydent zawetował ustawę o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Muszę to powiedzieć: dziękuję prezydentowi, że potrafił zdystansować się od swojego obozu i mam nadzieję, że zapowiedziane przez niego projekty ustaw będą skonstruowane w duchu zachowania wolności, demokracji i poszanowania trójpodziału władzy.
      
       O komentarz chcieliśmy poprosić też posła PiS Leonarda Krasulskiego, ale nie mogliśmy się do niego dodzwonić.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Na pohybel kaczorowi !!! Buhahahaaaaa !!!
 • Portel dlaczego lansujecie tego wuefistę z Lidzbarka Protasa? Co on ma wspólnego z Elblągiem? Przyczynił się do degradacji tego miasta. Bardzo zły człowiek i nieprzyjaciel Elbląga. Gościu tu dealu nie zrobisz, term nie wybudujesz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  55
  12
  elblążanin(2017-07-24)
 • Powcy, KODowcy i inne sprzedawczyki - nie przypisujcie sobie nieprawdziwych zasług. To nie wasze protesty spowodowały weto. Po prostu ustawy były wadliwe. PiS chciał jak najszybciej je przepchnąć przymykając oko na błędy i nieścisłości, a Prezydent na to nie pozwolił - i bardzo dobrze. Pokazał że stoi ponad nakazami Jarka i rzeczywiście leży mu na sercu dobro Ojczyzny. Teraz tylko czekać na rozłam w partii rządzącej i utworzenie PiS-bis z PAD na czele.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  33
  Zennon(2017-07-24)
 • Duda najlepszy prezydent w historii III RP!
 • Zennonie kochany, pocieszaj się - to zdrowy odruch. Adrian też wykonał zdrowy odruch - nareszcie. ..
 • Prezydent ? Dla mnie marionetka. ..
 • Protas posłuchaj czasami siebie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  10
  jaPolak(2017-07-24)
 • Panie Protas, idż pan sobie.
 • @Anonimek1 - A kto nie jest marionetką? A no tak, Petru.
 • Panie Wilk, zastanow się co pan mowisz. Duda konsultował swoją decyzję. To Wy przyjmujecie ustawy w nocy w ciągu godziny, z nikim się nie licząc. Kaczor przegrał a razem z nim Wy spakujecie manatki i oby jak najszybciej.
 • Po co ich się w ogóle pytacie tych ze zdjęcia jak ci elbląscy i regionalni urzędnicy (politycy??? Haha przecież góra ich spławia jak może) nie mają wpływu na wielką politykę bo to rozgrywa partyjna jedynka z w wawie i każe mniejszym robić to a tamto. , a w regionie elblagu mają bardzo niskie poparcie. widać to po wyborach i referendum odwołani przez 20 % i ptoem znowu te 20 % ich przyjęło i dziecinna przepychanka. 70-80 % elblazan nie interesuje się polityką widać to po głosowaniu no dobrze, 60-70% ignoruje wybory bo to nie ma wpływu na ich życie a reszta bawi się w polityke bo to ich praca = kasa (ci ze zdjęcia). Po co się ich pytacie o zdanie jak średnio obchodzi. Widać to było także na tych ustawkach pod sądem 100 góra ludzi : ) baardzo ludzie was popierają. Mają wazniejsze sprawy, o sój byt walczą i mają rację, a nie politykom wodę na młyn! Oni mają kasę z waszego niezadowolenia.
 • Protas "Dzisiaj wiemy, że te protesty przyniosły skutek" - wiedziałam, że politycy zaczną to wykorzystywać na swoją stronę że prezydent się ugiął bo media trąbiły i garstce gawędziarzy pod sądami którzy pomylili dzień świeta zmarłych z 22 lipca i zaczęli lamentować oraz kilka leżaków kopiących w barierki. A co powie Portas jak pisowcy wyjdą na ulicę i prezydent się ugnie w drugą stornę? Jak wiatr zawieje to robi? Wątpię aby te niskei protesty wymogły decyzję. O coś innego chodzi
Reklama