UWAGA!

Elbląskie ślady świętego - Jana Pawła II

 
Elbląg, Szpital Miejski w Elblągu im. Jana Pawła II
Szpital Miejski w Elblągu im. Jana Pawła II (fot. nadesłana)

Dziś (27 kwietnia) bł. Jan Paweł II został ogłoszony świętym. 15 lat temu nasz wielki rodak odwiedził Elbląg. Jakie ślady po świętym zostały w  naszym mieście?

Po wizycie Ojca Świętego II w Elblągu w czerwcu 1999 r. pozostało wiele pamiątek. Imię Jana Pawła II noszą: III Liceum Ogólnokształcące i szpital przy ul. Żeromskiego. Jest tez al. Jana Pawła II. Papież jest również honorowym obywatelem naszego miasta. W wyniku wspólnej inicjatywy prezydenta Elbląga Henryka Słoniny i biskupa Andrzeja Śliwińskiego w pierwszą rocznicę papieskiej wizyty w parku Traugutta stanął krzyż, pod którym w kolejne rocznice wizyty odprawiane są nabożeństwa. W 2001 roku przy katedrze św. Mikołaja odsłonięty został pomnik papieża zaprojektowany przez prof. Wawrzyńca Sampa. Wydano także album "Jan Paweł II w Elblągu" i wybito pamiątkowy medal.
       Papieski ołtarz i cała konstrukcja dachowa zostały przewiezione i zainstalowane w nowo wybudowanym kościele parafialnym w Kwidzynie. Natomiast winda, która wwiozła papieża na elbląski kopiec, zainstalowana została w Urzędzie Miejskim i służy osobom niepełnosprawnym. O tym, kto pierwszy z niej korzystał, informuje specjalna tabliczka.
       Elementy metalowe ołtarza, tak zwane żebra, które miały kształt rąk, trafiły do nowo budowanego wówczas kościoła w Iławie. Natomiast tron papieski został przeniesiony do katedry św. Mikołaja i służy biskupowi.
       W Archiwum Diecezji Elbląskiej zebrano i skatalogowano bogatą dokumentację archiwalną, związaną z przygotowaniem i przebiegiem wizyty papieskiej. Zgromadzono wszystkie oficjalne elementy dekoracyjne i pamiątkowe związane z pielgrzymką papieża do Elbląga. Zachowano pojedyncze egzemplarze plakatów, okolicznościowych koszulek i chust, znaczków, chorągiewek, obrazków, broszury z obrzędem liturgii papieskiej oraz pamiątkowy medal papieski. Jednak wśród zgromadzonych przedmiotów wyjątkowe znaczenie ma mszał, z którego Jan Paweł II korzystał podczas liturgii w naszym mieście.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • był normalnym człowiekiem lecz nie róbcie ze zwykłych ludzi ŚWIĘTYCH bo to patologia
 • No tak ale ty za to jesteś nienormalny i jesteś przedstawicielem patologi nr1
 • Tu się zaczęło. Tu wszystko się zaczęło w tym kraju nad Wisłą twoja młodość nauka i wojny trwoga. Zakwitła w twoim sercu jak lilia przeczysta wielka miłość ojczyzny i droga do Boga. Umiłowałeś pana który dał ci życie i szedłeś jego traktem wytrwale do celu choć nieraz kłody spadały ci pod nogi szedłeś do przodu z myślą o zbawicielu. Jemu oddałeś swój los w jego ręce głosiłeś wiarę na ziemskiej stanicy aż przyszedł czas nagrody w podzięce kiedy zasiadłeś na Piotrowej stolicy. O wielki Karolu Karolu Wojtyło ile wtedy serc polskich za ciebie się modliło tyś był zawsze w naszych sercach silny nieugięty cud twej wiary sprawił wiele że zostałeś święty. Dziś dzień wielki płoną nasze twarze dziś zostaniesz wyniesiony święte ołtarze pozostaniesz w naszych sercach jako Karol wielki o Karolu po wieczność pozostaniesz święty. Przyjmiemy to godnie w kraju na Wisłą tyś synem tej ziemi Polska twoją ojczyzną wiele z siebie dałeś dla Boga chwały dziś pokłon ci oddaje Polska Flaga naród i orzeł biały. Henryk Siwakowski. Elbląg 27.4.2014. Dużo słońca i wiele radości z kanonizacji wielkiego Polaka życzę wszystkim Elblążanom
 • Do pierwszego z góry nie tacy jak ty zginali przed nim kark idioto
 • do powyższego idiota to ciebie zrobił
 • a mnie to lotto, ponieważ to święty okrzyknięty przez ludzi kościoła wśród których są pazerni na pieniądze, pedofile i homoseksualiści a przecież oni powinni świecić wiernym przykładem więc sory nie dla mnie ta OBŁUDA i bajkopisarstwo !
 • przykład niech idzie od dołu. .. niech każdy z nas zacznie nim świecić. mniej sarkazmu, zawiści, nienawiści cwaniactwa obłudy itp. a będzie lżej żyć. a tak niewiele potrzeba by uśmiechnąć się do drugiej osoby. .. niewiele a może zbyt wiele ?
 • niestety przykład zawsze idzie z góry, a ryba gnije od głowy tak już jest :)
 • Nie macie co robic? Pod kazdym artykulem te same wpisy o JPII majace na celu okazanie pogardy katolikom i sianie nienawisci. Okazcie chodz troche szacunku
 • Mamy św. Windę w ratuszu po Jan Paweł 2
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  Gość5(2014-04-27)
 • przecież na tym portalu to tylko DEB. ile komentują DEB. ilnie !!!
 • ale wy katole jesteście śmieszni i żałośni zacznijcie wierzyć np. w krawężnik, a za jakiś czas zróbcie z niego św. krawężnik POWODZENIA !
Reklama