UWAGA!

Elblążanie odwiedzają groby bliskich

 Elbląg, Elblążanie odwiedzają groby bliskich
fot. Michał Skroboszewski

W dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) i Dzień Zaduszny (2 listopada) udajemy się na cmentarze, odwiedzamy groby naszych bliskich, znajomych. Zapalamy znicze, składamy kwiaty i wspominamy tych, którzy odeszli, ale zawsze pozostaną w naszej pamięci. Zobacz zdjęcia.

Uroczystość Wszystkich Świętych to katolicki obrzęd, obchodzony ku czci zmarłych. Kontynuacją tych obchodów jest jutrzejszy (2.11.) Dzień Zaduszny. W tych dniach odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. Na największych elbląskich nekropoliach - Dębica i Agrykola były dzisiaj tłumy. Pamiętajmy: z uwagi na zmiany w organizacji ruchu oraz ograniczoną liczbę miejsc parkingowych lepiej skorzystać z komunikacji zborowej. Dziś przejazd jest bezpłatny. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszego fotoreportera.

oprac.daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wszyscy Święci balują w niebie złoty sypie się kurz. .. .a tak na marginesie w tych autobusikach to ludzie jadą chyba jak sardynki w puszeczce.
 • Mało ludzi, ale to dobrze przynajmniej nie będzie rewii mody.
 • trzeba było za życia dbać po śmierci to już wszystko jedno
 • Tu nie chodzi o rewie mody. Dobrze że mało ludzi przynajmniej tej zarazy nie będą roznosić. Miasto i ZKM liczyło że ludzie będą oblegali komunikację a tymczasem mieszkańcy prawie się na nich wypieli. Pokazali że są za życiem i na cmentarz jeżdżą przez cały rok a nie tylko od święta „ żeby się pokazać sąsiadom”. Czas żeby dotarło to do ZKM i „władz” tego miasta. Oddajcie nań nasza komunikację sprzed Covid -u.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  41
  8
  Wściekły wyborca(2021-11-01)
 • olać wróbla
 • Dlaczego w Elblągu nie ma spalarni zwłok tylko trzeba wozić do Gdańska. Koszty transportu a paliwo drożeje. W tym całym województwie nie ma może Elbląg pierwszy bedzie miał.
 • I miliona zkm nie zarobi, podwyżki biletow to wam pomogą w wylocie z U M ratusza.
 • 2 listopada Zaduszki. To ważniejszy dzień niż 1 listopada.
 • Idioci. Piesze wycieczki spacerki głupia geriatria Hashtagi: #Hhhf
 • Moze w Stuthoff odpalic te zbudowane przez Niemcow piece. Zawsze blizej niz do Gdanska.
 • Katolicy jak większość tradycji ukradli od pogan. Przed wiekami Słowianie, wierząc, że dusze przodków błąkają się w noc Dziadów po świecie, chcieli się upewnić, że przed nastaniem świtu trafią one do właściwego grobu lub że zdążą przyjść do swojego grobu i spędzić trochę czasu ze zgromadzonymi przy nim bliskimi. Obdarzani czcią przodkowie mieli przecież spoczywać w spokoju! Aby tego dopilnować, nocą na grobach rozpalano duże ogniska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  7
  Bylejakość portelu(2021-11-01)
 • Zaden to katolicki obrzęd. Katolicy kradli jak popadnie wiele poganskich tradycji. Pisanki, choinki, 12 potraw, turoń, zaduszki a także znicze to tradycje słowiańskie które były celebrowane na naszych ziemiach długo przed nadejściem kościoła. Nawet poganskich bożków zastąpiono swoją listą tzw. świętych, wśród których nie brakuje pospolitych bandytów. Święta Olga – masowa morderczyni, Święta Maria Egipcjanka – prostytutka, Święty Dyzma – złodziej itd. .. Prawdziwie kościelne tradycje to "co łaska", pedo, filia i nienawiść do innowierców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  11
  Słowianie 789 rok(2021-11-01)
Reklama