UWAGA!

Elektronika w książnicy

W wypożyczalni Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Pocztowej stanęło pięć komputerów. To bodaj pierwsze maszyny, jakie w Elblągu udostępniono czytelnikom.

Zestawy służą do przeszukiwania bazy danych, do której wprowadzono informacje o 15 tysiącach pozycji. Jak wyjaśnia dyrektor biblioteki, Elżbieta Mieczkowska, wiadomości o książkach, które zakupiono po czerwcu tego roku, znajdziemy już tylko w elektronicznej bazie danych. Aby znaleźć starszą książkę z poszukiwanej dziedziny, oprócz komputera, wciąż trzeba przejrzeć tradycyjny katalog kartkowy.
     Korzystanie z bibliotecznego systemu ułatwia przyjazne i intuicyjne oprogramowanie.
     - Poszukiwanie odbywa się prawie tak samo, jak w przypadku tradycyjnych źródeł - mówi dyr. Mieczkowska. - Jeśli nie ma się nazwiska autora książki, można szukać według haseł - dziedzin.
     Od nowego roku komputery w Bibliotece Pedagogicznej będą także wykorzystywane do obsługi czytelników. Karty chipowe, które "czytać" będzie komputer bibliotekarza, będą rejestrować odwiedziny... i nie oddane w terminie książki.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Krok w strone standardow. To sie chwali:) Przypomne rowniez o bibliotece LO 1, ktorej katalog sie komputeryzuje, a ma "wklepanych" juz przeszlo 15 tysiecy pozycji :) Chyba dane nie sa jeszcze dostepne dla czytelnikow, ale sa :) Szkoda, e nie ma zadnych funduszy wspomagajacych biblioteki publiczne. Z takich korzystaja uczelnie i niektore (np. SGH) z 900 tys woluminow zaprzestala lata temu uzupelniania katalogu "kartkowego". A wyglada to np. tak: www.bg.pw.edu.pl (+ zamawianie przez internet)
 • W bibliotece szkolnej Zespołu Szkół nr 1 w Elblągu przy ul.Korczaka 34 już od 1997roku działają katalogi elektroniczne ( 6 komputerów).Uczniowie od klas I szkoły podstawowej po III klasę gimnazjum doskonale się nimi posługują. Oprócz tego są jeszcze 4 komputery w kąciku medialnym biblioteki ( zbiór multimediów + Internet). W sumie biblioteka posiada 11 komputerów, a zawdzięcza je operatywności nauczycieli bibliotekarzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Hanna Trybińska(2001-11-22)
 • Ha! No to jeszcze piękniej! [Ciesze sie podwojnie, bo uczylem sie kiedys w instytucji przy ul. Korczaka]
Reklama