UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Europoseł PiS: Rząd ma plan B w sprawie przekopu

 
Elbląg, W konferencji Karola Karskiego uczestniczył m.in. Marek Pruszak
W konferencji Karola Karskiego uczestniczył m.in. Marek Pruszak (fot. RG)

- Nie dostrzegamy zagrożeń w sprawie przekopu Mierzei ze strony Komisji Europejskiej. Nawet gdyby hipotetycznie się zdarzyły, to rząd PiS ma plan B. Budowa kanału zostanie wtedy zakwalifikowana jako inwestycja z zakresu bezpieczeństwa i obronności i wówczas zupełnie wyjdzie spod jurysdykcji Komisji Europejskiej – przyznał dzisiaj w Elblągu europoseł PiS Karol Karski, który jest „jedynką” na liście Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach do europarlamentu.

Europoseł Karol Karski przyjechał dzisiaj do Elbląga, by spotkać się z mieszkańcami. Ale zanim to nastąpiło, razem z działaczami elbląskiego PiS zwołał konferencję prasową, na której odniósł się między innymi do nowego budżetu Unii Europejskiej na latach 2021-27 („Polska ma otrzymać unijne środki na tym samym poziomie jak w poprzednim budżecie”), rozwoju transportu kolejowego („ministerstwo infrastruktury będzie miało na to pieniądze z funduszy unijnych, w tym także na kolej nadzalewową”) i budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną.
       - To jest inwestycja potrzebna, ważna, która będzie realizowana. Nie dostrzegamy zagrożeń w sprawie przekopu Mierzei ze strony Komisji Europejskiej. Nawet gdyby hipotetycznie się zdarzyły, to rząd PiS ma plan B. Budowa kanału zostanie zakwalifikowana wtedy jako inwestycja z zakresu bezpieczeństwa i obronności i wówczas zupełni wyjdzie spod jurysdykcji Komisji Europejskiej – przyznał Karol Karski, który jest profesorem prawa międzynarodowego. - Oczywiście nie przewidujemy problemów z Komisją Europejską. Wykonuje ona standardowe procedury, zadaje pytania w związku z wnioskami, które do niej wpłynęły od przeciwników inwestycji. Mam nadzieję, że jeszcze Komisja Europejska w obecnym składzie ją wyjaśni.
       Jedna ze skarg w sprawie przekopu wpłynęła od Rosji, która podkreśla, że w przypadku tej inwestycji nie przeprowadzono badań na temat transgranicznego wpływu przekopu.
       - To jest o tyle dziwne, że Rosja nie jest stroną konwencji z Espoo, która zobowiązuje kraje do przeprowadzenia takich ocen. Rosja nie podpisała konwencji, by nie musiała stosować jej zapisów do Nord Stream1 i Nord Stream2. Skoro oni nie musieli tego stosować, to nikt też nie ma wobec Rosji tego typu zobowiązań – dodał Karol Karski.
       Karol Karski kończy wkrótce pierwszą kadencję jako europarlamentarzysta. W majowych wyborach jest „jedynką” na liście Zjednoczonej Prawicy, stąd jego dzisiejsza obecność w Elblągu, gdzie zabiegał o głosy wyborców. I ma duże szanse na zdobycie mandatu. Zapytaliśmy go, czy nie ma do siebie pretensji, że tak rzadko w ostatnich latach pojawiał się w Elblągu?
       - Miejscem pracy posła do europarlamentu jest Bruksela, tam jesteśmy na co dzień. To jest chyba największy okręg wyborczy w Polsce – od Elbląga do Siemiatycz. Ile by nie być w jakimkolwiek miejscu, to jest zawsze za mało – przyznał. - Przyjeżdżałem do Elbląga często, mam tu znajomych, przyjaciół, uczestniczyłem w różnych działaniach na rzecz regionu – stwierdził.
       Przykład? - Część osób odwiedzających Parlament Europejski w ramach grup przeze mnie zapraszanych pochodziła z Elbląga. Jestem w ciągłym kontakcie z elbląskim posłami na Sejm w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej, podejmowałem interwencje w tej sprawie u ministrów, pana premiera. Rozmawiałem z komisarzami europejskimi na temat procedury prowadzonej przez Komisję Europejską – wymieniał Karol Karski, dodając że wizyty europarlamentarzystów w okręgu to tylko część ich pracy. - Zajmujemy się przecież sprawami mającymi wpływ na funkcjonowanie całej Unii i poszczególnych państw, z naszej perspektywy – Polski. Dla naszego kraju jest na przykład ważne to, by utrzymać Fundusz Spójności na wyrównywanie różnic między krajami UE na dotychczasowym poziomie i to powinno się udać, a także dążyć do zrównania dopłat bezpośrednich i utrzymać obecną politykę rolną Unii.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama