UWAGA!

Fajerwerki tylko dla odpowiedzialnych

Elbląg, Policjanci apelują: Pamiętajmy, by korzystając z petard i fajerwerków zachować szczególną ostrożność i rozsądek
Policjanci apelują: Pamiętajmy, by korzystając z petard i fajerwerków zachować szczególną ostrożność i rozsądek (fot. KMP Elbląg)

Od grudnia na straganach, w sklepach możemy kupować sylwestrowe fajerwerki. Petardy w rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych osób, czy w rękach dzieci stają się olbrzymim zagrożeniem. Niewłaściwie użytkowane powodują nieodwracalne skutki. Jeżeli zauważymy, że fajerwerkami bawią się dzieci i nie ma tam osoby dorosłej, dzwońmy po policję – taka zabawa może skończyć się tragicznie.

Sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest pod warunkiem spełnienia wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lipca 2003r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym pirotechnicznych oraz w przepisach o ochronie przeciwpożarowej.
       Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Za sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
       Zgodnie z Rozporządzeniem nr 102 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 28 października 2009 roku w sprawie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych 31 grudnia i 1 stycznia są jedynymi dniami, w których można w miejscach publicznych używać petard.
       Materiały pirotechniczne należy przechowywać i sprzedawać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Sprzedaż fajerwerków dopuszczalna jest w centrach handlowych czy sklepach wielobranżowych. Wymogi do spełnienia:
       · sprzedaż powinna odbywać się na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi tylko uprawniony sprzedawca,
       · wyroby powinny być posortowane w sposób widoczny, według klas dopuszczenia do sprzedaży,
       · stoisko powinno być wyposażone w sprzęt gaśniczy oraz tablice informacyjne o zakazach otwierania opakowań na terenie obiektu, wnoszenia tych wyrobów do innych części obiektu oraz użytkowania fajerwerków w obiekcie i jego sąsiedztwie.
      
       Policjanci apelują
       Pamiętajmy, by korzystając z petard i fajerwerków zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Używajmy ich zgodnie z instrukcjami. Każdy producent fajerwerków ma obowiązek dołączania do nich instrukcji używania w języku polskim. Nie rzucajmy petard w tłum, nie kierujmy w stronę innych osób. Zostawmy sylwestrowe pokazy pirotechniczne profesjonalistom.
       Apelujemy przede wszystkim do rodziców, aby zwracali uwagę swoim dzieciom na zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać w przypadku używania petard i innych materiałów pirotechnicznych. Zwracajmy uwagę na sprzedawców, którzy proponują petardy dzieciom. Nie bądźmy obojętni.
       Dla kilku chwil zabawy nie warto narażać swojego życia i zdrowia.
      
mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • I policja przyjedzie kiedy zadzwonię i powiem, że na osiedlu gdzieś za krzakami małolaty bawią się petardami hukowymi, czasem rzucając je na chodnik i śmieją się w twarz osobom, które zwracają im uwagę żeby tego nie robili?
Reklama