UWAGA!

Fontanny do remontu

Elbląg, Na lato ta fontanna ma być gotowa
Na lato ta fontanna ma być gotowa (fot. Damian Matwiejczyk).

Już niebawem rozpocznie się remont fontanny przy 1 ul. Maja. Mimo że kilka lat temu przeszła ona przebudowę, już wymaga kolejnej naprawy. Elblążanie często pytają też o fontannę na Placu Słowiańskim. Ponieważ to zabytek, w tym przypadku sprawa nie jest taka prosta.

Fontanna przy ul. 1 Maja wymaga uszczelnienia niecki i wymiany niektórych elementów, m.in. uszkodzonych kamiennych płyt. Po zakończeniu procedury przetargowej i wyborze wykonawcy, w krótkim czasie powinien on rozpocząć prace - na wykonanie zlecenia ma 41 dni. Są więc szanse, że remont zostanie skończony przed sezonem letnim.
     Więcej kłopotu jest z zabytkową fontanną na Placu Słowiańskim. Od dawna już mieszkańcy Elbląga upominają się o jej uruchomienie.
     - Ale to nie taka prosta sprawa - tłumaczy Anna Kulik z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM. - Remont fontanny musi być realizowany pod kierunkiem konserwatora zabytków.
     A obiekt ten nie składa się wyłącznie z części widocznej nad powierzchnią placu. Pod schodami jest piwnica, w której znajduje się instalacja doprowadzająca i odprowadzająca wodę.
     - Mamy już gotową ekspertyzę konstrukcyjną fontanny - mówi Anna Kulik. - Aby rozpocząć jakiekolwiek prace podziemne, musimy mieć pewność, że jest to bezpieczne dla robotników.
     Cała instalacja wodno-kanalizacyjna wymaga wymiany, to dość kosztowny kłopot, ale za wcześnie mówić, ile potrzeba na to pieniędzy. Rury są skorodowane, nie ma też „serca fontanny”, czyli pompy.
     - Przed nami jest wykonanie projektu wymiany instalacji, a potem sprawdzenie, jakich prac budowlanych czy konserwatorskich wymaga część nadziemna zabytku. Konieczne procedury wymagają czasu. Wariant optymistyczny zakłada, że sprawę uda się zamknąć już za kilka miesięcy. Albo - to założenie pesymistyczne - dopiero w przyszłym roku - dodaje Anna Kulik.
     
Mira Stankiewicz – Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a co z hermanem von balk'iem zalozycielem elblaga ktory pierwotnie stal na cokole fontanny?
 • az boje sie pomyslec czyja podobizan moglaby tam stanac ;)
 • Szlag mnie trafia jak mówi się iż coś musi być odbudowane w porozumieniu z konserwatorem zabytków, gdzie oni byli jak odbudowywano STARÓWKĘ?, kto projektował i zatwierdzał projekty?,czy tym nie powinien zainteresować się prokurator? Na Starówce Torunia, Warszawy i.t.d. nie ma nowoczesnego budownictwa, a w Elblągu jest. SKANDAL.
 • Zgadzam się z przedmówcą - nowe kamienice wybudowane przez firmę MYTYCH od strony podwórza wyglądają jak kurniki - koszmar architektoniczny. Jak to zobaczyłem aż się przeraziłem. Zamiast budować takie szkaradzieństwa niech lepiej trawa rośnie na tym miejscu. Przykro mi to stwierdzić ale ktoś tu czegoś nie dopilnował albo "dopilnował" aby nikt nie przeszkodził.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  esteta(2006-05-17)
 • elblaska starowka jest super
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wojtek(2006-05-17)
 • mam nadzieje ze jakis ciekawy pomysl maja na ta fontanne przy 1-go maja bo ta co teraz jest to szkoda gadac niedosc ze zostala pomniejszona to uklad w jakim ida natryski jest beznadziejny ten kto pamieta fontanne ta ktora byla wczesniej mysle ze potwierdzi chociaz te blaszane beczki niereprezentowaly sie wspaniale ale jednak byla ciekawsza no i zeby niepostawili namiotu z art szkolnymi lub ogrodka piwnego po ch... wtedy modernizowac ja skoro wszystko jest zasloniete z ulicy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Goździkowa(2006-05-17)
 • Starówka nie jest odbudowywana ! To każdy elblążanin wie ( lub wiedzieć powinien). Na planie Starego Miasta jest odtwarzany układ urbanistyczny taki jak w Średniowieczu. Zabudowa jest współczesna. Inwestorami są osoby fizyczne a nie samorząd czy państwo. Kogo stać byłoby na wierne odtwarzanie ?! Co ma do tego prokurator?! To unikalna i ceniona w Europie koncepcja , poparta unikatowymi badaniami archeologicznymi , na skalę nie widzianą nigdzie. Wymaga to cierpliwości, ale jakie daje efekty. To elementarna wiedza.Mam nadzieję, że z grubsza jest to zrozumiałe i nie pokręciło mi się .:)
 • Co do Starówki, to proponuję obejrzeć wizualizacje na stronie firmy Mytych. To, co właśnie kończą przy Kowalskiej, to tylko część całej inwestycji. A prezentować się będzie na prawdę ciekawie :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sebastian(2006-05-17)
 • Do prawego: nie pokręciło mnie. Przejdz się po STARÓWCE a zobaczysz zabudowę tzw. starą i XXw. (hotel Viwaldi). Budynki mogą być bardzo nowoczesne ale widok zewnętrzny powinien być stylizowany. Natomiast upiększanie kamienic powinno być ustalane z inwestorem który zgadza się z konserwatorem lub nie, mogą dyskutować.
 • Zgadzam się z Sebastianem, teraz ktoś myśli głową ale jest to nowa zabudowa, a kto odpowie za poprzednią.
 • Co z parkiem Kajki ?Już dawno miała być tam fontanna i pieniądze z Unii były.Czy pan prezydent je wydał na inny cel?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2006-05-17)
 • no tak na fontanne na pl. Słowiańskim kasy brak bo ratusz sie ociepla aby urzędnikom cieplej było. a nasza starówka moze jest i ładna ale niektóre budynki nie pasują do niej, chocby ta część gdzie jest Vivaldi
Reklama