UWAGA!

Fosa do renowacji

Elbląg, Fosa do renowacji

Jest szansa, że przywrócona zostanie świetność jedynemu pozostałemu do dzisiejszych czasów fragmentowi starych elbląskich fortyfikacji.

Jerzy Domino z elbląskiej Służby Ochrony Zabytków mówi, że fosa, podobnie jak reszta umocnień wokół miasta, wykopana została przez Szwedów w latach 1630-1636. Fortyfikacje istniały do końca XVIII wieku, a kanał przecinający Wyspę Spichrzów, który biegnie od rzeki Elbląg, przez okolice ul. Malborskiej po ul. Radomską (przy przystani motorowodnej "Fala") jest jej ostatnim śladem.
     Dokumentacja udrożnienia fosy staromiejskiej ma powstać - jak zapewnia Jolanta Warzecha z wydziału ochrony środowiska Urzędu Miejskiego - do końca roku. Miasto planuje, by fosa została oczyszczona i pogłębiona tak, by mogły po niej pływać kajaki czy rowery wodne. Na umocnionych brzegach mają się  pojawić chodniki, ścieżka rowerowa, ławeczki i oświetlenie. Uporządkowana zostanie również gospodarka ściekowa - zlikwidowane zostaną miejsca, z których do fosy wpływają zanieczyszczenia.
     W projekcie znajdą się także wytyczne dotyczące przebudowy czterech mostów zawieszonych nad kanałem. Dokumentację wykona Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • no to czekam!! przydala by sie mapka gdzie ta fosa jet bo nie wiem :)
 • To jest w naszym mieście jaks fosa ?????
 • Rowow i dziur w Elblagu brakuje?
 • Albo mam wrażenie, albo ci przedmówcy są tak tępi, że nic nie rozumieją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mądry człowiek(2002-09-24)
 • posłuchajcie czubki,którzy "próbujecie" udawać,że rządzicie tym miastem-zacznijcie od udrożnienia studzienek ściekowych,załatania dziur w ulicach,poszerzenia i wybudowania ulic,węzłów komunikacyjnych i wielu innych,a mieszkania dla ludzi,którzy żyją w warunkach ponizej godności...dopiero później zacznijcie pieprzyć o jakiejś fosie,która obroni nasze miasto przed najeźdźcą z kosmosu.
 • Uważam że fosa jest potrzebna - może chronić przed zagrożeniami to znaczy chodzi mi tutaj o państwa ościenne, w zależności z której strony ta fosa ma być. Poza możnaby fosę napełnić wodą i wpuścić do niej hipopotamy nilowe - jedne z największych zwięrząt Afryki. Można wtedy zacząć zarabiać na agroturystyce. Myslę, że inicjatywa jest słuszna - jeśli są pieniądze, to trzeba je na coś wydać - do fosy wówczas można będzie wrzucać np. bezrobotnych i w ten sposób Elbląg będzie dysponował nową atrakcją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  brukołak-mieszanka koczkodaka(2002-09-24)
 • Do Redakcji: fosa nie jest jedyną pozostałością po elbląskich fortyfikacjach. Ostała się np. Brama Targowa czy też szwedzki szaniec (przy 12 Lutego), w którym znajduje się obecnie lodziarnia Grota. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Robert(2002-09-24)
 • CZytzm co niektóre wypowiedzi i dziwię się, ze Elblązanie tak niewiele wiedzą o swoim mięscie. Fosa istnieje i nie trzeba jej odtwarzać, ponadto jej obecny stan to miejscami bagnisko i wylęgarnia komarów a więc oczyścić by trzeba, z isniejących szańców jest jeszcze jeden, mianowicie w parkyu Traugutta - ta górka to dawny szaniec św. Anny. Chciałbym też zwrócić uwagę jednemu z przedmówców, że moiże mięć gdzieś władze miejskie ale nie upoważnia go to do używanie w sosunku do nich terminów obraźliwych. Widać ten "Pan"ma niska kulturę.
 • Karolu !!!!!!! Przestań ściemniać !!!!!!
 • Jeszcze żeby zaczęto budować starówkę na wyspie spichrzów.
 • A ja zgadzam sie z Karolem, ze fose trzeba oczyscic. I w ogole projekt jest w moim odczuciu dobrym pomyslem. Elblag zyska kolejna atrakcje, miejsce, gdzie mozna wieczorem pojsc na spacer, albo pokazac gosciom zwiedzajacym nasze miasto. Sam nawet nie wiedzialem, ze mamy w elblagu pozostalosci fosy, ale moze dzieki temu projektowi, nie tylko ja, ale i inni (w tym przedmowcy) dowiemy sie wiecej o naszym miescie. W koncu tu mieszkamy...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elblazanin z daleka(2002-09-25)
 • "elblazanin z daleka" chyba dawno cie u nas nie bylo, co? jak sie ma bezrobocie 27% to sie mysli co tu zrobic zeby sciagnac inwestorow co dadza miejsca pracy a nie czyszczeniem rowow, wykladaniem polbrukow czy otwierania nowej liniii tramwajowej. co powiesz licealiscie, studentowi i gosciowi bez pracy z elblaga, zeby sobie wokol fosy pochodzili? czy moze zeby zlowili sobie w fosie rybe na obiad?
Reklama