UWAGA!

Fotoreportaż: KL Stutthof

Elbląg, Fotoreportaż: KL Stutthof

W 64. rocznicę wybuchu wojny i przybyciu do obozu koncentracyjnego Stutthof pierwszego transportu więźniów, odbyła się uroczystość poświęcona pamięci pomordowanych w tym miejscu.

W uroczystościach wzięła udział m.in. grupa żyjących byłych więźniów obozu. Stutthof służył przede wszystkim eksterminacji patriotów polskich, głownie inteligencji z terenu Gdańska i Pomorza.
     “Od 1942 r. napływały transporty Polaków, kierowane nie tylko przez jednostki policji z terenu okręgu Gdańsk - Prusy Zachodnie, ale i z innych regionów okupowanego kraju” – czytamy na internetowej stronie www.stutthof.pl. W tym czasie Stutthof zaczął stawać się obozem międzynarodowym, ponieważ osadzano w nim coraz liczniejsze grupy więźniów innych narodowości. W czerwcu 1944 r. włączono go do realizacji "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", nabrał charakteru obozu masowej zagłady. W wyniku eksterminacyjnych warunków bytu, jak również rozstrzeliwania, wieszania, mordowania w komorze gazowej za pomocą gazu cyklon B, uśmiercania dosercowymi zastrzykami z fenolu, bicia i katowania oraz podczas ewakuacji pieszej i morskiej męczeńską śmierć poniosło 65 000 ludzi.
     
     Zobacz fotoreportaż “KL Stutthof”
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama