UWAGA!

Francuski partner Elbląga

Elbląg, Francuski partner Elbląga

Elbląg podpisał z francuskim miastem Compiegne umowę partnerską. Kontakty pomiędzy oboma miastami rozpoczęły się kilka lat temu.

Współpracę z Francuzami rozpoczął w 1994 roku Zdzisław Olszewski, ówczesny wojewoda elbląski, obecny wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. W sobotę podpis pod umową partnerską złożyli uroczyście: Henryk Słonina - prezydent Elbląga, oraz Philippe Marini - mer Compiegne.
     Współpraca pomiędzy miastami ma się rozwijać w wielu dziedzinach. Władze zapowiadają m.in. wymianę młodzieży, rywalizację sportową, wymianę kulturalną. Największy nacisk położony zostanie jednak na kontakty gospodarcze.
     - We wrześniu nasi przedsiębiorcy złożyli wizytę w Compiegne - tłumaczy prezydent Elbląga. - To już zaowocowało pewnymi umowami. Liczę, że obie strony będą to kontynuować. Francuzi zapowiedzieli rewizytę w czerwcu, podczas elbląskich targów.
     Przedsiębiorcy z są także zainteresowani współpracą z Rosją. Atutem Elbląga jest jego położenie na granicy z obwodem kaliningradzkim.
     Jak powiedział prezydent Słonina, Francuzi zachwycili się naszym regionem.
     - To wszystko jest szczególne ważne w momencie, gdy Polska ma w 2004 roku wejść do Unii Europejskiej - dodaje prezydent. - To jest nasza cegiełka, którą dołożyliśmy do budowy polsko - francuskich stosunków. Przyznam, że wielu Francuzów ma o Polsce jeszcze nie najlepsze zdanie. W ten sposób możemy to zmienić.
OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "pewne umowy" o których wspomina Prezydent Słonina dotyczą m.in. zakładu stolarskiego pana Wójcika. Dziwi mnie wstrzemięźliwość szefa miasta w doprecyzowaniu swoich wypowiedzi - jeżeli mówimy publicznie o konkretnych umowach to proszę sprecyzować czy kontakty są prowadzone przez UM z korzyścią dla całego miasta (inwestycje tworzące nowe miejsca pracy, nowy park technologiczny, nowe branże nie występujące w regionie itd.) czy tylko jest to quasi akwizycja na rzecz prywatnego przedsiębiorcy. Znam z drugiej ręki szczegóły tej wizyty we Francji i skład reprezentacji elbląskiej dlatego rozumiem ogólnikowość tej wypowiedzi Słoniny. Nie rozumiem natomiast postawy UM przy tego rodzaju kontaktach. Następny wyjazd zapowiada się do słonecznej....... skład podobny jak do Francji i czy owoce tej wspólpracy będą podobne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ochódzki Ryszard(2002-02-10)
 • Jacy oni gładcy na buziach, jacy z siebie zadowoleni - a bezrobocie - 25,4 % w Elblagu i 34,7% w całym powiecie !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2002-02-11)
 • Umowa przewiduje, że w nowo budowanych zakładach mięsnych Elmeat, na ulicy Mazurskiej podstawowym asortymentem produkcyjnym będą żaby. To kiedy zjemy tę żabę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Drzazga(2002-02-11)
 • Skrzeku z waszego skrzeczenia nawet Skrzek by lepiej nie skomponował. Ale wiedzcie, że zostanie „utopiony” w odnodze rzeki Elbląg, za nową elbląską rzeźnią budowaną na miejscu tartaku. Kiedyś rżnięto tam deski, a teraz rżnięte będą tam żaby, chude jak deski. Choć i teraz na łonie „rżnie” się tam Tereski szczupłe niczym deski.
 • do Zatroskanego: Pewnie - lepiej gdyby grupa brudnych i smutnych facetów siedziała u siebie w domu zamiast się ogolić, uśmiechnąć i spróbować chociaż coś zrobić. Panie Zatroskany - co wspólnego ma golenie i zadowolenie z bezrobociem? A, już znam odpowiedź - jak jest się bezrobotnym to trzeba iść do jakiegoś pracodawcy nieogolonym i bardzo ponurym (typowa mina Zbója). Bo ktoś porządny i weselszy nie dostanie żadnej roboty.
 • Pan Słonina to tylko proporczyki sobie wymienia , hobby jakieś czy co , a tak może o miejsca pracy by zadbał , czy nie teraz ? rozumiem miesiąc przed wyborami zacznie obiecywać gruszki na wierzbie . Tak bym chciał żeby było w naszym mieście choć tak w połowie tłusto jak nazwiko prezydenta o tym świadczy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Chudzielec(2002-02-11)
 • Myślę,ze dokonale ,,plus-minus" wiesz oco chodzi. O to, że wielokrotnie podpisuje się TE SAME umowy, po to aby był SZUM MEDIALNY i aby paru panów mogło sobie pojeżdzić po świecie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2002-02-11)
 • To juz kolejne miasto francuskie.Pan Gburzyński tez cos podpisywal.Tak ilosc ich prawdopodobnie wzrosła do 31, wraz z Cocimbo ,La Vin,Towe Brigde,... Leer. Można rozwijać turystske urzedniczą.Coś się jednak rozwija.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  taki jeden(2002-02-11)
 • taki jeden - nie masz racji. Francuskie miasto to jest pierwsze. Z Coquimbo nie było żadnych osobistych konaktów, do Chin pojechał Mańkut, Nowiński i Gintowt, ale na tym kontakt się skończył, a partnerami z którymi coś nas łączy jest głównie szwedzkie Ronneby i angielskie Trowbridge, Leer (Niemcy), Tranopol (Ukarina), Druskienniki (Litwa) Lipawa (Łotwa) i Bałtijsk (Rosja) zamienione zostały na Euroregion.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Urzednik(2002-02-11)
 • Urzędnik ! co za bzdury opowiadasz? Do Chin poleciał także Pan R. Butzke - prezes ABB i owczesne ABB podpisało kontrakty na dostawę sprzętu. A poza tym, to byla delegacja WOJEWÓDZTWA 9wtedy wojewoda był W. Mańkut) a W. Gintowt - Dziewialtowski pojechał na doczepkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  młody(2002-02-13)
 • W składzie wycieczki do Chin była też Halina "mam kapelusz" Niemyjska. W ogóle temat biznesturystyki w Elblągu wart jest kilku tygodni pracy i odrębego -autorskiego-artykułu na portel.pl Patrz Pan na przykład to lotnisko w Moskwie...tam się można tak łatwo zgubić i wpaść jak ŚLIWka w kompot.
Reklama