
Przedsiębiorca Jarosław Matz otrzymał tytuł Filantropa Roku, przyznawany przez Fundację Elbląg. Podczas niedzielnej gali, która odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, poznaliśmy także laureatów konkursu na Książkę i Rękopis Roku. W tej edycji królowała poezja. Zobacz zdjęcia.
Fundacja Elbląg przez 18 lat działalności zyskało zaufanie elblążan, co widać także przy corocznym rozliczaniu przez elblążan 1 procentu podatku. Za 2017 rok na konto fundacji z tego tytułu wpłynęło ok. 130 tysięcy złotych. - W całości te pieniądze są przeznaczone na rzecz mieszkańców – dodaje Krzysztof Grablewski.
„Człowiek nie jest wielki, przez to, co ma. Nie przez to, kim jest, ale przez to, czym dzieli się z innymi” - co roku Fundacja Elbląg nagradza osoby, którym ta dewiza – autorstwa Jana Pawła II – przyświeca w codziennym życiu. W tym roku tytuł Filantropa Roku otrzymał Jarosław Matz, właściciel Zakładu Szklarskiego Miś.
- To nagroda za wieloletnią pomoc, bo od 2004 roku. Pomoc finansowo-rzeczową dla placówek opiekuńczych, edukacyjnych, wielu instytucji. A także za znaczące wsparcie sportu i imprez młodzieżowych o charakterze lokalnym, wojewódzkim ogólnopolskim i międzynarodowym – uzasadniała wybór Krystyna Miezio, przewodnicząca kapituły Filatropa Roku.
- Zatkało mnie, więc przemówienie będzie krótkie. Serdecznie dziękuję za tak duże wyróżnienie mnie, naszej firmy. Bardzo dziękuję – mówił wyraźnie zaskoczony Jarosław Matz.
Podczas niedzielnej gali poznaliśmy także laureatów piętnastej edycji konkursu na Książkę i Rękopis Roku, na który nadesłano 11 zgłoszeń. Kapituła postanowiła przyznać dwie równorzędne nagrody za Książkę Roku oraz nagrodę i wyróżnienie za Rękopis Roku. W obu kategoriach królowała poezja.
Książką Roku zostały tomiki wierszy: „Femoglobina” Bogumiły Salmonowicz i „Czarosiejka” Wiktora Mazurkiewicza. - Chciałam serdecznie podziękować przede wszystkim Elbląskiemu Alternatywnemu Klubowi Literackiemu, ponieważ dzięki nim narodziłam się na nowo. Dzięki nim piszę, dziękuję bardzo jury, że w taki sposób rozstrzygnęło konkurs. Jestem bardzo wzruszona i zapraszam czasem do odczytywania jakichś wierszy – powiedziała Bogumiła Salmonowicz. Wiktora Mazurkiewicza na gali nie było.

Rękopisem Roku został uznany zbiór wierszy „Przed/Po” Radosława Zawadzkiego, wyróżnienie otrzymał Krzysztof Martwicki za poezję pod wspólnym tytułem „Na zeszyt”.
- Syn zdobywał wcześniej wiele nagród, ale ta nagroda to ogromne wyróżnienie, bo jest regionalna. Serdecznie dziękuję wszystkim w jego imieniu. Inspiracje biorą się z otoczenia, w którym żyjemy, z tego, co nas otacza. Syn przekłada to oczywiście na wiersze i myślę, że w dalszym ciągu będzie to robił – przyznał tata Radosława Zawadzkiego, który odebrał nagrodę w imieniu laureata. A jest nią możliwość wydania tomiku wierszy w wersji książkowej.
Galę uświetnił koncert Pauliny Hebel i Ryszarda Rynkowskiego, który od lat wspiera Fundację Elbląg. Wystąpił również Damian Bojanowski, stypendysta Fundacji Elbląg.
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl była patronem medialnym Gali Fundacji Elbląg