UWAGA!

Gdzie jest wuj? - zobacz telewizyjny materiał!

Elbląg, Katedra we Fromborku
Katedra we Fromborku (fot. Agnieszka Jarzębska).

Archeolodzy wracają do Fromborka. Chcą odszukać miejsce wiecznego spoczynku biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode. Chodzi o jego kod DNA. Jak orzekli naukowcy, znaleziona we Fromborku w 2005 roku czaszka na 97 procent jest czaszką Mikołaja Kopernika. Stuprocentową pewność dałoby porównanie kodu genetycznego z czaszki z kodami krewnych astronoma.

Poszukiwania szczątków jego wuja, zmarłego w 1512 roku Łukasza Watzenrode, ruszyły w ubiegłym roku. W jednej z krypt pod prezbiterium fromborskiej archikatedry znaleziono około stu trumien w bardzo złym stanie, ale nie było wśród nich szczątków biskupa.
     Tymczasem dzięki wsparciu Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga od miesięcy trwają poszukiwania żeńskich krewniaczek astronoma.
     - Prawdopodobnie do końca II wojny światowej żyły one w Toruniu i Gdańsku – zdradza prof. Jerzy Gąssowski z Akademii Humanistycznej w Pułtusku, który nadzoruje i koordynuje prace związane z identyfikacją szczątków Kopernika.
     W ostatnich miesiącach powstał także idealny komputerowy skan - obraz czaszki Kopernika, który będzie podstawą ewentualnych dalszych badań już po ponownym pogrzebie jego doczesnych szczątków.
     - Za zgodą władz kościelnych trumny odkryte w ubiegłym roku możemy przenieść na cmentarz na obrzeżach Fromborka. Koszt tej operacji jest bardzo wysoki, to około 100 tysięcy złotych. Mamy jednak nadzieję, że uda się to zrobić - mówi profesor.
     W całej historii jest też szwedzki ślad. Tamtejsi naukowcy zadeklarowali, że zbadają rękopisy Kopernika (w czasie potopu szwedzkiego trafiły one właśnie do Szwecji) i spróbują wyizolować z nich kod DNA.
     - Za te badania zapłaci strona polska. Jest to niezwykłe przedsięwzięcie, nikt jeszcze czegoś takiego nie robił - podkreśla prof. Gąssowski.
     Aby obejrzeć materiał reporterski przygotowany przez ekipę eKultura TV, kliknij:
     
     - wersja dla osób, które mają szybsze łącza internetowe:
      Zobacz
     
     - wersja dla osób, które mają słabsze łącza internetowe:
      Zobacz
     
     Jeśli masz problemy z odbiorem programów internetowej telewizji eKultura TV, pobierz kodeki:
      link do strony firmy Microsoft
     
     Reporter Agnieszka Jarzębska, zdjęcia i montaż Krzysztof Chaja.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama