UWAGA!

Głowę ma w dole, ale z drzewa nie spada (Opowieści z lasu, odc.95)

 Elbląg, Kowalik potrafi chodzić do góry nogami
Kowalik potrafi chodzić do góry nogami (fot. ginger/Pixabay)

Energicznie przemierza pnie i konary w poszukiwaniu ukrytych pod korą owadów, które nie mają szans w starciu z tym szybkim oraz bardzo zwinnym ptakiem. Ich sytuacji nie poprawia również to, że kowalik, jako jedyny w kraju, potrafi chodzić po drzewie... do góry nogami i sięgać tam, gdzie nikt inny wcześniej nie sięgał.

Tę wyjątkową umiejętność zawdzięcza pazurom oraz silnym palcom, które zaciska na nierównościach kory. Natomiast długi, wąski dziób pomaga mu wydobywać spod niej owady oraz inne bezkręgowce. Żywi się również nasionami czy owocami. Kowalik (jego inna nazwa to bargiel) jest również zapobiegawczy – swój pokarm chowa na później, pod korą albo w innych zakamarkach. Dzięki temu jest w stanie przetrwać trudniejszy okres, bo warto zaznaczyć, że żyje on w Polsce przez cały rok. Jest również stałym bywalcem karmników, zawieszanych zimą. 
       Ten niewielkich rozmiarów ptak (długość jego ciała nie przekracza 15 centymetrów), o popielatym wierzchu i rdzawym spodzie, zamieszkuje lasy liściaste, ale nie tylko.
       "Obecność dużych, dziuplastych drzew jest mu niezbędna, gdyż właśnie tam zakłada swoje gniazda. Często wykorzystuje w tym celu stare dziuple Dzięcioła dużego i średniego. W miastach najczęściej można spotkać go w starych parkach i ogrodach. Nie jest wybredny i po mistrzowsku dostosowuje lokum pochodzące z „rynku wtórnego” do swych potrzeb" – wyjaśniają Paweł Pstrokoński oraz Marcin Siuchno w swoim artykule na stronie akcji "Bądź na pTAK!". - "Jeśli otwór wejściowy do dziupli jest według samicy za duży, wykorzystuje błoto zlepione śliną i formuje odpowiednią masę. (...) Wyściółkę gniazda stanowi kora - najczęściej sosny, która tworzy szczelną pokrywę na dnie dziupli". Tak zalepione dziuple to cecha rozpoznawcza kowalika. 
       Jak czytamy na stronie Encyklopedii Leśnej: "W okresie IV-V składa 6-9 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-18 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku". Warto nadmienić, że w okresie godowym można usłyszeć bogaty repertuar jego odgłosów, ale nie tylko wtedy. Kowalik określany jest mianem ptaka głośnego, który odzywa się często.
       Można go spotkać w całym kraju, również i na terenach wokół Elbląga. Gatunek ten objęty jest ochroną.
      
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama