UWAGA!

Gorączka sobotniej debaty

 Elbląg, Organizatorem debaty był elbląski okręg partii Razem. Na zdjęciu zaproszeni goście (od lewej): Małgorzata Matuszewska- Boruc, Maciej Sandecki, Tomasz Mokwa, Weronika Samolińska
Organizatorem debaty był elbląski okręg partii Razem. Na zdjęciu zaproszeni goście (od lewej): Małgorzata Matuszewska- Boruc, Maciej Sandecki, Tomasz Mokwa, Weronika Samolińska (fot. Michał Skroboszewski)

Jedni stawiali dolary przeciwko orzechom, że pieniądze przeznaczone na przekop Mierzei Wiślanej zostaną wyrzucone w błoto. Inni zażarcie bronili długofalowych korzyści. Debata w Elblągu, zorganizowana przez partię Razem, pokazała coś jeszcze: w mieście, które jest bezpośrednio zaangażowane w ten problem istnieje głód dyskusji.

 Aby lepiej wykorzystać elbląski port
       - O tym kanale mówi się od lat. Mam wrażenie, że to inwestycja, o której dyskutuje się najdłużej w Polsce, pierwsze pomysły pojawiły się już w czasach Stefana Batorego. Nie jestem bezkrytycznym zwolennikiem budowy tej drogi wodnej, ale zważywszy wszystkie "za" i "przeciw" uważam, że w dłuższej perspektywie kanał przyniesie wiele korzyści – tak zaczął debatę Maciej Sandecki, pochodzący z Elbląga dziennikarz Gazety Wyborczej Trójmiasto, który o sprawie przekopu pisze od lat.
       Jak mówił w inwestycji tej widać przede wszystkim długofalowe profity. A wśród nich m.in. pogłębienie toru wodnego do pięciu metrów, które ma sprawić, że po Zalewie będą mogły pływać większe jednostki, wzrost przychodów i miejsc pracy. Sandecki wskazał również na to, że port w Elblągu, zmodernizowany 10 lat temu, wykorzystuje swoje możliwości w 30 procentach. Przekop, według niego, mógłby zwiększyć jego potencjał.
       - To dla mnie jeden z podstawowych argumentów przemawiający za budową kanału – kontynuował dziennikarz. - Mam wrażenie, że jeżeli inwestycja dotyczy metropolii, to nikt nie toczy dyskusji o kosztach czy ekologii. Elblągowi też należy się duża inwestycja, tylko niech będą to sensownie wydane pieniądze.
      
       Trudno przewidzieć, jakie będą skutki

       Jednym z argumentów przeciwko budowie kanału jest fakt, że teren Zalewu Wiślanego jest siedliskowym obszarem Natura 2000 (to program, który ma chronić zagrożone i cenne gatunki w Europie). To także jedna z najważniejszych ostoi ptaków wodno- błotnych w rejonie polskiego Wybrzeża. O tym mówił z kolei Tomasz Mokwa, ornitolog z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, z pochodzenia elblążanin, a także jeden ze współautorów dokumentów związanych z tą inwestycją.
       - Jako przyrodnik obawiam się, że uszkodzimy cały system i nie będzie to już tak atrakcyjne miejsce, jak do tej pory. Ptaki są związane z układem siedlisk, a tych nie da się odtworzyć – mówił badacz. - W mojej ocenie koszty kompensacyjne [w tym przepadku mowa m.in. o wykorzystaniu urobku powstałego w wyniku przekopu na stworzenie dwóch wysp ptaków na Zalewie – red.] są większe, niż zyski jednego Elbląga. Zadałbym również pytanie: co ten Elbląg ma tędy przewozić?
       Z tym nie zgodził się Jerzy Wcisła, dawniej elbląski dziennikarz, potem radny, a obecnie senator. Od lat omawia sprawę przekopu Mierzei Wiślanej na forum publicznym.

  Elbląg, Gorączka sobotniej debaty
fot. Michał Skroboszewski

 - Koszty te są wliczone w przekop – mówił. - Kanał nie jest budowany dla Elbląga, a ma być elementem europejskiego systemu wodnego. Do 2050 r. 50 proc. ładunków zejdzie z dróg kołowych na transport wodny. Jeżeli Gdańsk marzy o tym, by utrzymać poziom rozwoju, musi otoczyć się portami śródlądowymi.
       - Jestem laikiem, a pan jest specjalistą, ale myślę, że aż takich strat byśmy nie ponieśli – tak do wypowiedzi Tomasza Mokwy odniosła się Małgorzata Matuszewska- Boruc z Olsztyna, z zarządu okręgu Warmińsko-Mazurskiego Partii Razem. Według niej za przekopem przemawiają m.in. takie argumenty jak kolejne miejsca pracy czy rozwój turystyki.
      
       Przyszłość rysowana w ciemnych barwach
       Weronika Samolińska, działaczka partii Razem z Warszawy, wskazała na coś jeszcze innego. Jak mówiła pieniądze przeznaczone na przekop Mierzei można by zainwestować w modernizację linii kolejowej pomiędzy Elblągiem a Gdańskiem. To, według działaczki partii, rozwiązanie równie ekologiczne, co transport drogą wodną.
       - Dolary przeciwko orzechom, że pieniądze wydane na przekop można by lepiej zainwestować – mówiła.
       Ryszard Klim, elbląski radny, stwierdził, że przekop "to i tak będzie decyzja polityczna", przez którą Zalew zostanie zdegradowany.
       - My już w Elblągu przerabialiśmy świetlaną przyszłość – mówił radny i wskazał na Elbląski Park Technologiczny, z którym, jak to ujął we wcześniejszych wypowiedziach, nie wiadomo, co tak naprawdę zrobić.
       O przyszłości mówił również mieszkaniec Krynicy Morskiej, który wybrał się na debatę w Elblągu. On, tak jak wielu innych, przekop widzi w czarnych barwach.
       - Najbardziej interesuje nas to, czy stracimy plaże w Krynicy Morskiej – mówił i dodał, że kryniczanie obawiają się nieodwracalnych zniszczeń i strat w branży turystycznej. - Jeżeli plaże znikną, to my tam będziemy zbędni.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Klim ma jakieś starcze zaburzenia, najpierw naganiała na Modrzewino-Słonine, a jak się wszystko pirdło to wystepuje roli przeciwnika Modrzeiwny? zachowanie godne oficera politycznego LWP,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  dosćłobiuzów(2016-04-02)
 • Fajna sprawa, od 20 lat debatują nad przekopem :) Obstawiam następne 30 przed nimi, ważne że kasa na konto wpada :D
 • Dziennikarze, oficerowie polityczni i wszelaka bezpagonnaja. .. .. zabiera głos i autorytatywnie - nie to, że się wyraża, ale decyduje o sprawach, w których jest najoględniej by rzec - mało profesjonalna. Bo to jak dziecko niewypoczęte - zaczynają krążyć fantasmagoria i chciejstwo nadprzyrodzone - ludzie czy naprawdę do tego trzeba przełomu myślowego i pojęciowego, aby pojąc i ogarnąć pewne realia i fakty świadczące w sposób dobitny o infantylizmie działań i poczynań władz wszelkiego szczebla, ten szczególny i dyskretny urok lumpenproletariackiego sznytu bylejakości i domniemanej profesjonalności powala otaczającą nas bylejakością, przyciemnianymi szybami w samochodach i kompletnym nieużywaniem języka polskiego i kierunkowskazów. .. .. ech szkoda gadać - polnische wirtschaft
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  AMalejużniekoniecznie(2016-04-02)
 • Ale płynie z kodu hejt. Dzięki tym jak się wyrazacie "ministrantom" z pisu i Kukiza nie będziemy mieli w Polsce dzikich hord islamistow. Nowoczesne i platfusy byli za wpuszczeniem tej dziczyzny do polski. Dobrze ze PiS i Kukiz ma większość w Sejmie.
 • Program natura 2000 to celowo sztucznie stworzony przez UE = Niemcy hamulec przeciwko rozwojowi polski i innych krajów Miedzymorza
 • Teraz to cała opozycja mówi że to świetny pomysł. Oni lubią się podłączyć pod pomysły PiS.
 • Partia razem co to wogole jest?
 • To także jedna z najważniejszych ostoi ptaków wodno- błotnych w rejonie polskiego Wybrzeża. ---A że wyżerają tysiące -ryb- ślimaków- raczków i srają na wszystko OOOO to jest ekologiczne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  pająkptasznik(2016-04-02)
 • Przepraszam ale dlaczego elbląskie gnidy przeszły do partii RAZEM przecież co niektórzy popierali KUKIZ15.Przecież Kukiz nie Finansuje się z budżetu państwa :) a tu proszę gdzie szmal tam i oni :)
 • Nareszcie normalna, zajmująca się istotnymi sprawami lewica w tym kraju, czas na porządek również w Elblągu.
 • Batory był w PiSie?
 • Strata czasu na wasze wywody, debatujcie a przekop i tak będzie wykonany.
Reklama