[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Gra uliczna z okazji Święta Niepodległości

 
Elbląg, Gra uliczna z okazji Święta Niepodległości
(fot. Teresa Nowaczyk)

Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar” oraz Klub 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zorganizowali w czwartek, 6 listopada Grę Uliczną „Wolna – Niepodległa”. Udział w grze wzięli m. in. uczestnicy Zjazdu Weteranów Rannych i Poszkodowanych w misjach stabilizacyjnych i pokojowych z jednostek wojskowych 16 PDZ. Do projektu zgłosiło się dziewięć drużyn z elbląskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Gra uliczna to forma zabawy, która w bardzo ciekawy sposób pozwala łączyć różne rodzaje aktywności od sprawnościowych po intelektualne. Stawia na współpracę, zamiast na rywalizację, ze szczególnym wykorzystywaniem przestrzeni miejskiej jako ważnego elementu rozgrywki. Plan gry zawiera opis trasy, po której poruszają się jej uczestnicy. W naszej grze była to trasa, przy której znajdują się miejsca związane z historią i 16 PDZ, a wykonywane zadania nawiązywały do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Łączyliśmy zadania sprawnościowe, szybkościowe, zespołowe jak i indywidualne. Zawodnicy zostali podzieleni na drużyny, każda otrzymała materiały i kartę do gry, na której opisane były punkty, które należało „odwiedzić”, pokonując trasę. Opis trasy był różny dla poszczególnych grup, żeby docierały one do wskazanych punktów w różnym czasie.
       Gra rozpoczęła się na dziedzińcu Elbląskiego Muzeum Archeologiczno- Historycznego na Starym Mieście. Finał gry nastąpił w Klubie 16 PDZ przy ul. Mierosławskiego, gdzie uczestnicy wzmocnili siły ciepłą żołnierską grochówką.
       Spośród uczestników, po zliczeniu zdobytych punktów nagrodzono pięć najlepszych drużyn. Pierwsze miejsce zajęła drużyna „Muzyków” z Zespołu Szkół Muzycznych w Elblągu; drugie miejsce wywalczyła „Szóstka” z Gimnazjum nr 6; trzecie miejsce przypadło „Trójce” z Gimnazjum nr 3; czwarte miejsce zajęła „Ósemka” z Gimnazjum nr 8; a piąte - „1” z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu.
       Udział w testach wiedzy z zakresu historii, praktyczne wykonywanie zadań z wykorzystaniem sprzętu wojskowego jak i z pomocą żołnierzy zawodowych oraz weteranów misji pokojowych i stabilizacyjnych dostarczyło uczestnikom niezapomnianych wrażeń, ale też pogłębiło ich wiedzę, zarówno tę historyczną jak i znajomość współczesnych Sił Zbrojnych i 16 PDZ. Z pewnością było ciekawym, intelektualnym projektem z bardzo dużą dawką patriotyzmu.
Katarzyna Grefling, mjr Zbigniew Tuszyński
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama