UWAGA!

Grudzień 70 - Elbląg pamięta

 Elbląg, Czołgi na pl. Jedności Narodu (obecnie pl. Konstytucji) przed Prezydium Miejskiej Rady Narodowej (obecnie Urząd Miejski), 17 lub 18.12.1970 r.
Czołgi na pl. Jedności Narodu (obecnie pl. Konstytucji) przed Prezydium Miejskiej Rady Narodowej (obecnie Urząd Miejski), 17 lub 18.12.1970 r. (fot. ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej)

W środę (18 grudnia) o godz. 18 w Elblągu  odbędą się uroczyste obchody 49. rocznicy wydarzeń Grudnia 70.

Grudzień to ważny miesiąc w historii kraju i Elbląga. 15 grudnia 1970 r. w Gdańsku od kuli ginie elblążanin, 26-letni Waldemar Rebinin. 17 grudnia w Gdyni śmiertelnie raniony zostaje 18-letni Zbyszek Godlewski (bohater ballady o Janku Wiśniewskim). 18 grudnia na ul. 1 Maja w Elblągu pada 22-letni Marian Sawicz. Trzy przerwane żywoty, tragedie trzech rodzin. Historie niezakończone, sprawcy nierozliczeni. Ale pamięć trwa…

Na obchody 49. rocznicy Grudnia 70 zapraszają Witold Wróblewski prezydent Elbląga, Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej oraz Grzegorz Adamowicz przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność.
        

Program elbląskich obchodów:
       •    Msza święta w Katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja o godz. 18,
       •    Przejście pod pomnik Ofiar Grudnia 1970,
       •    Odśpiewanie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej,
       •    Przemówienia okolicznościowe,
       •    Apel pamięci i salwa honorowa,
       •    składanie kwiatów.

 

Warto dowiedzieć się więcej o wydarzeniach Grudnia 70 ze strony Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie dostępna jest także galeria zdjęć z Elbląga z tamtych czasów. 

 

 

 

Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Do pięknego ruchu obywateli przeciwko komunie, wkradły się po czasie styropianowe cwaniaki i mamy co may teraz.
 • Najpierw mordowali ludzi teraz obchody rocznicy wydarzeń
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  7
  złodziej(2019-12-17)
 • Hańba w olsztynie co pokazała ich TVP olsztyn nagradzali tych z olsztyna i mazura a bohaterowie z Elbląga o nich w olsztynie zapomnieli. To zwykłe chamstwo.
 • Gdzieś w połowie 1981 roku, dało się wyraźnie wyczuć, że to już nie ta sama Solidarność, która zaczęła to wszystko. Wszystko się zmieniło.
 • Dziś mamy fałszywe świadectwo władzy przeciw rodakom którzy w pocie czoła pracowali,uczyli się,zdobywali tytuły i tak samo cierpieli.Dzis prawie 40 lat po 89 prześladuje się ludzi odbierając im emerytury którzy już zweryfikowani pracowali narażając swoje życie i zdrowie w nowych strukturach państwa jak policja,straż pożarna,ochrona państwa,straż graniczna itp.itd.Dzis w sejmie jest już ustawa która nakłada zabranie emerytur żołnierzom Wojska Polskiego którzy służyli krajowi do 89 roku a później już w wolnej polsce...To nie sprawiedliwosc to zemsta.Dzis sędziów którzy mają średnio 40 lat ,,krzyczy się że to SBcy i komuniści albo jeszcze że są spadkobiercami komuny...a kim jest dziś sędzia TK prokurator stanu wojennego Stanisław Piotrowicz z PZPR odznaczony brązowym medalem za zasługi i kim jest dziś sędzia TK Julia Przyłębska powołana przez Radę Państwa???...tak,tak sam Prezydent Duda wręczył im nominacje...szkoda słów i zasłona milczenia...
 • Zbyszek został zabity w Gdyni. Tak, do przedmówcy, mamy teraz styropianowych bohaterów typu Jarosław Polskę zbaw, czy Mateuszek klamczuszek, czy taki Śniadek, ktory wczoraj w radiu Gdańsk cwaniakowal przy borowczaku. Zostal jednak szybko sprowadzony na ziemię. Podczas gdy Śniadek spokojnie studiował, borowczak, za swoją działalność odsiadywał wyrok. Tacy to byli szefowie dzisiejszej pseudo solidarności. Nikt ich nie kojarzy ze strajków lat 70 i 80. A co robił prezes, co doktorat za Gierka pisał? Spał do południa każdego dnia grudnia.
 • Cala perfidia lewicy polegala na tym,ze do glodnych robotnikow Wybrzeza strzelala lewicowa partia robotnikow( tak sie mianowala) czyli Polska Zjednoczona Partia Robotnicza,pozniej przeksztalcila sie w SDRP,a ta pozniej w SLD,a ta niedawno w partie aniolow czyli lewica razem,czy jak jej tam,moze ludzie zapmna Garbusiarz cyklista
 • Prawda jest taka, ze ludziom w tych strajkach chodziło o mięso i kasę na życie a nie o jakieś tam ideały typu wolność, demokracja. Do strajków podłaczyli się inteligenci i to oni wykreowali walkę o demokrację. A ludziom chodziło o zwykle środki na życie w spokoju. Skończyło się tak, ze inteligenci podzielili się władzą z komuną a zwykli ludzie guzik dostali i dalej po 89 musieli tyrac na utrzymanie rodzin. Teraz inteligencji bronią sądów a zwykli ludzie muszą latami czekać na uczciwe procesy i nie stać zwykłego człowieka na adwokata. Rewolucja się jeszcze nie dokonała.
 • @Zbyszek1 - To nie była lewicowa partia, tylko tak się nazwała, to po pierwsze. To były cwaniaki i ideologiczne barany, którymi cwaniaki się wysługiwały. Co do cwaniaków, to rządzą w Polsce, praktycznie nieprzerwanie do dziś.
 • W tym okresie tzn. od 17.12 do 23.23 siedziałem w Elbląskim więzieniu za to, że wracałem z pracy z II-giej zm. Co przeżyłem w trakcie zatrzymania i transportu do więzienia i potem tygodniowy pobyt w więzieniu to był horror. Zbyt długo bym musiał pisać ale ja przyrównał bym to do pobytu w obozie koncentracyjnym. Codzienne bicie, poniżanie i głód.
 • Bohaterzy z tamtych lat leżą na cmentarzach a oprawcy i niby bohaterzy chodzą i się śmieją. Dlaczego prezydent R P nie przyjechał do Elbląga. Twierdzą że odwiedził wszystkie powiaty a Elbląg i okolice to co. Kłamcy.
 • @Art :) - Tak, do przedmówcy, mielismy styropianowych bohaterów typu Donald co dal dyla, czy Kopacz klamczuszka ze Smolenska, czy taki Schetyna, ktory nie mrugnie nawet okiem jak lżę. Władza deprawuje.
Reklama