UWAGA!

Gwałty będą ścigane z urzędu

W piątek (10 maja) Sejm uchwalił nowelizację prawa karnego, w myśl której zmienią się zasady ścigania przestępstw seksualnych. Kiedy prawo wejdzie w życie ściganie sprawcy gwałtu będzie się odbywać z urzędu, a nie jak dotychczas na wniosek ofiary.

Sejm znowelizował kodeks karny i kodeks postępowania karnego w zakresie ścigania przestępstw na tle seksualnym. Nowe przepisy w oparciu o połączone projekty autorstwa PO i Solidarnej Polski zakładają, że gwałt wobec każdej osoby - zarówno małoletniej, jak i dorosłej - będzie ścigany z urzędu, a nie jak do tej pory na wniosek pokrzywdzonego lub jego prawnego opiekuna. Ma to być przełom w ściganiu takich przestępstw na obszarze całego kraju., gdyż teraz prokuratura lub policja będzie mogła wszcząć postępowanie z urzędu.
       Z powodu przeżytej traumy i w obawie przed wielokrotnymi przesłuchaniami wiele ofiar rezygnowała z zawiadamiania o przestępstwie i składania wniosku o ściganie. Dlatego zgodnie z ustawą wprowadzona ma zostać zasada, że ofiary przestępstw seksualnych są przesłuchiwane w całym postępowaniu tylko raz, w specjalnym, przyjaznym pomieszczeniu i w obecności psychologa. Dźwięk i obraz z przesłuchania byłby nagrywany i odtwarzany na rozprawie sądowej. Powtórne przesłuchanie w sądzie będzie możliwe tylko wyjątkowo np. za pomocą telekonferencji bez konieczności bezpośredniej konfrontacji osoby pokrzywdzonej z oskarżonym, aby ograniczyć stres ofiary. Przy czym osoby małoletnie do 15. roku życia powinny być przesłuchiwane w razie konieczności tylko raz (w postępowaniu przygotowawczym), w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach*.
       Za uchwaleniem nowelizacji było 445 posłów. Nikt nie głosował przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
      
       *Obecnie certyfikowanych pokoi przesłuchań dla dzieci funkcjonuje 65, z czego 24 znajduje się w sądach rejonowych. Około 400 pomieszczeń nie posiada na razie certyfikatów, ale ustawodawca dał wymiarowi sprawiedliwości półtora roku na ich przygotowanie.
      
Źródło: Sejm RP oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Lubię to.
 • No to kobiety beda miały nieciekawie, teraz przespanie się w zamian za jakąś usługę, lub pracę z facetem będzie gwałtem.
 • No to otworzyły się szerokie perspektywy przed polskimi urzędnikami: wystarczy zasugerować pani Kowalskiej po fakcie że dała d. .. nie do końca z własnej woli i można ścigać gwałciciela biorąc za ściganie pensje, premie i nagrody. Hero
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełło(2013-05-11)
 • i bardzo dobrze.
 • No wreszcie!
 • Opinie straszne. .. .. nie chodzi o te co dały d. .. .i zmieniły zdanie!!! ale o te które zostały poważnie skrzywdzone! do tej pory gwałt na kobiecie traktowany był jako przewinienie a nie akt agrasji/przemocy!!! mój przedmówco a co z niechcianymi ciążami po gwałtach???? To główne tematy TABU w naszym kraju!!!
 • pieniek i obcinać h. .. .genitalia.
 • Takie nożyce powinny być obowiązkowym wyposażeniem kobiety!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  SąsiadMateusz(2013-05-11)
 • Bardzo dobrze. Gwałt powinien być już od dawna ścigany z urzędu. Teraz jak gwałciciel będzie chciał zastraszyć ofiarę aby wycofała zawiadomienie to nic z tego ponieważ będzi ścigany z urzędu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_84748(2013-05-12)
 • .. .. bardzo ważna nowelizacja ustawy dla kobiet pokrzywdzonych przez wynaturszczyków i seksualnych psychopatów. .. również tych z tytułami naukowymi, którzy to czują się bezkarnie zasłaniając się pozycją naukową, społeczną i polityczną!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  drK.Zabiełło(2013-08-14)
Reklama