UWAGA!

Honory dla franciszkanina

Radni Czasu na Elbląg chcieliby, aby kolejny tytuł honorowego elblążanina otrzymał Andrzej Czesław Klimuszko.

Pomysł na uhonorowanie ojca Klimuszki wypłynął od ojców franciszkanów, którzy zaledwie w ciągu jednego dnia pod wnioskiem zebrali podpisy prawie 600 osób. W uzasadnieniu pisma, jakie na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej skierował klub radnych, czytamy, że zmarły ponad 20 lat temu franciszkanin rozsławił Elbląg nie tylko w Polsce, ale także za granicą: „Jego pełna poświęcenia posługa wobec ludzi, którzy zwracali się do niego o pomoc, znana jest nie tylko mieszkańcom naszego miasta, ale dostrzega ją cała ojczyzna. (...) Ludzie takiego formatu, którzy przez całe życie służą innym, a jednocześnie rozsławiają swoje miasto zasługują na wyróżnienie”.
     Ojciec Andrzej Czesław Klimuszko urodził się w sierpniu 1905 roku w Nierośnie, koło Dąbrowy Białostockiej. W roku 1925 wstąpił do zakonu franciszkanów, studiował filozofię we Lwowie i teologię w Krakowie. Po wojnie, prześladowany przez służby bezpieczeństwa musiał ukrywać się i zmienić nazwisko. Do Elbląga przyjechał w 1961 roku. Leczył chorych i pomagał w odnajdywaniu zaginionych. Zmarł 25 sierpnia 1980 roku. Pozostawił po sobie zestawy ziół na prawie 130 chorób.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • POPIERAM POMYSŁ W CAŁEJ ROZCIĄGŁOŚCI. TKICH LUDZI NALEŻY USZANOWAĆ I UHONOROWAĆ. OBECNY KLER Z BISKUPEM ( BYŁYM) NA CZELE POWINNI NAŚLADOWAĆ OJCA KLIMUSZKĘ, BO BIEDAK W GROBIE SIĘ PRZEWRACA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WIERNY(2003-09-12)
 • Dopiero teraz doszli do tego wniosku? W pierwszej kolejności Jego imieniem powinien nazywać się szpital na Żeromskiego, a nie papieża.
 • Panowi Radni z całym szacunkiem ojciec Klimuszko to nie tylko honorowy obywatel Elbląga ale całej Polski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblążanin(2003-09-12)
 • Panownie Radni Czasu dlaczego tak późno występójecie dla ojca Klimuszki jako nasz honorowy obywatel Elbląga bo wiem że pan Prezydent Elbląga szybciej załatwi jak wy i myślę że ten przetarg wygra nie politycznie a jako Elblążanin i myślę że wy Panownie Radni Czasu wygracie ten przetarg i wspólnie postawicie ojcu Klimusce pomnik
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblążanin(2003-09-12)
 • Dziękuję za poparcie i wyrazy pamięci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oo. Franciszkanie z Elbląga(2003-09-13)
 • Dziękuję za poparcie i wyrazy pamięci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oo. Franciszkanie z Elbląga(2003-09-13)
 • tak jest! należy się. powinien zostać honorowym obywatelem Elbląga. podpisuję sie pod tym obiema rękami. zresztą... chyba nie tylko i ja. i jestem pewien!-nie tylko w Elblągu. a i drobna tablica, skwer, plac-też się chyba należy.
Reklama