UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Honory dla franciszkanina

Radni Czasu na Elbląg chcieliby, aby kolejny tytuł honorowego elblążanina otrzymał Andrzej Czesław Klimuszko.

Pomysł na uhonorowanie ojca Klimuszki wypłynął od ojców franciszkanów, którzy zaledwie w ciągu jednego dnia pod wnioskiem zebrali podpisy prawie 600 osób. W uzasadnieniu pisma, jakie na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej skierował klub radnych, czytamy, że zmarły ponad 20 lat temu franciszkanin rozsławił Elbląg nie tylko w Polsce, ale także za granicą: „Jego pełna poświęcenia posługa wobec ludzi, którzy zwracali się do niego o pomoc, znana jest nie tylko mieszkańcom naszego miasta, ale dostrzega ją cała ojczyzna. (...) Ludzie takiego formatu, którzy przez całe życie służą innym, a jednocześnie rozsławiają swoje miasto zasługują na wyróżnienie”.
     Ojciec Andrzej Czesław Klimuszko urodził się w sierpniu 1905 roku w Nierośnie, koło Dąbrowy Białostockiej. W roku 1925 wstąpił do zakonu franciszkanów, studiował filozofię we Lwowie i teologię w Krakowie. Po wojnie, prześladowany przez służby bezpieczeństwa musiał ukrywać się i zmienić nazwisko. Do Elbląga przyjechał w 1961 roku. Leczył chorych i pomagał w odnajdywaniu zaginionych. Zmarł 25 sierpnia 1980 roku. Pozostawił po sobie zestawy ziół na prawie 130 chorób.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • POPIERAM POMYSŁ W CAŁEJ ROZCIĄGŁOŚCI. TKICH LUDZI NALEŻY USZANOWAĆ I UHONOROWAĆ. OBECNY KLER Z BISKUPEM ( BYŁYM) NA CZELE POWINNI NAŚLADOWAĆ OJCA KLIMUSZKĘ, BO BIEDAK W GROBIE SIĘ PRZEWRACA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WIERNY(2003-09-12)
 • Dopiero teraz doszli do tego wniosku? W pierwszej kolejności Jego imieniem powinien nazywać się szpital na Żeromskiego, a nie papieża.
 • Panowi Radni z całym szacunkiem ojciec Klimuszko to nie tylko honorowy obywatel Elbląga ale całej Polski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblążanin(2003-09-12)
 • Panownie Radni Czasu dlaczego tak późno występójecie dla ojca Klimuszki jako nasz honorowy obywatel Elbląga bo wiem że pan Prezydent Elbląga szybciej załatwi jak wy i myślę że ten przetarg wygra nie politycznie a jako Elblążanin i myślę że wy Panownie Radni Czasu wygracie ten przetarg i wspólnie postawicie ojcu Klimusce pomnik
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblążanin(2003-09-12)
 • Dziękuję za poparcie i wyrazy pamięci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oo. Franciszkanie z Elbląga(2003-09-13)
 • Dziękuję za poparcie i wyrazy pamięci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oo. Franciszkanie z Elbląga(2003-09-13)
 • tak jest! należy się. powinien zostać honorowym obywatelem Elbląga. podpisuję sie pod tym obiema rękami. zresztą... chyba nie tylko i ja. i jestem pewien!-nie tylko w Elblągu. a i drobna tablica, skwer, plac-też się chyba należy.
Reklama