UWAGA!

I duzi, i mali

Na zlecenie Urzędu Miejskiego Instytut Eurotest przeprowadził wśród elblążan sondaż na temat handlu – głównie obecności w mieście dużych centrów handlowych i supermarketów.

Ankieta przeprowadzona została w sierpniu, wśród 500 osób. Pytania dotyczyły oceny istniejącej sytuacji, rozwoju sieci sklepów i obecności w niej centrów handlowych. Nieco ponad połowa badanych (51,6 proc.) uważa, że w Elblągu powinien być obecny i handel tradycyjny i hipermarkety. Co piąta osoba uważa, że potrzebne są tylko centra handlowe, tyle samo – że tylko tradycyjne, niewielkie sklepy. Choć poglądy są różne, zdecydowana większość ankietowanych (92,8 proc.) przyznała, że robi zakupy w super– i hipermarketach. Najczęściej zaglądamy tam kilka razy w miesiącu (52,8 proc. odpowiedzi), raz w tygodniu bywa w wielkim sklepie co piąty badany.
     
     Jednak kupujemy
     Pojawienie się miejsc handlu, w których na ograniczonej powierzchni znaleźć można wiele sklepów, zmienia rolę tradycyjnych centrów miast. 23 proc. uczestników elbląskiego sondażu powiedziało, że lubi robić zakupy w śródmieściu, ale ponad połowa osób (53,7 proc.) przyznało, że kupuje i tam, i w centrach handlowych. Dwa i pół roku temu po kontrowersjach wokół budowy Hipernovej i – na dawnym terenie Zakładów Mięsnych – Leclerca, radni podjęli uchwałę o tym, że w centrum miasta nie powstanie już więcej centrów handlowych. Sierpniowa ankieta zawierała pytanie o to, gdzie w Elblągu mogłyby zostać one wybudowane. Prawie połowa badanych (44,4 proc.) uważa, że centra mogą powstać i w śródmieściu, i na jego obrzeżach. Za centrum Elbląga opowiedziało się 17,1 procent osób, a prawie co trzecia – by wielki handel lokowano wyłącznie na granicach miasta. Z badań wynika, że większość z 500 ankietowanych (72,3 proc.) sądzi przy tym, że gdyby nowe centra handlowe powstały, Elbląg zyskałby na znaczeniu. Przeciwnie uważa 12,4 proc. pytanych, nie ma zdania w tej sprawie prawie tyle samo osób (15,3 proc.).
     
     Potrzebne zmiany
     W skali od 1 do 5 ponad połowa elbląskich sklepów została oceniona na „4” (54,4 proc. ocen), sporo też było też „3” – prawie 40 proc. Oceny najwyższe – i najniższe otrzymało około 3,5 proc. sklepów. Ponad połowa elblążan uznała przy tym, że potrzebne są zmiany. Co ciekawe – prawie tyle samo osób uważa, że nic zmieniać nie trzeba. Wśród propozycji zmian są: wydłużenie czasu pracy sklepów, częstsze kontrole sanitarne, wprowadzenie zakazu budowy hipermarketów w centrum miasta oraz uwagi, że ich powstanie spowoduje obniżenie cen. Choć niedawne badania na temat aktywności obywatelskiej, jakie przeprowadzone zostały na zlecenie Fundacji Elbląg, mówią o tym, że wielu z nas nie interesuje to, co dzieje się w mieście, ankieta dotycząca handlu może nieco zmienić ten ponury obraz. Okazało się bowiem, że aż 83 proc. zapytanych elblążan uznało, że o zmianach sieci handlowej powinien decydować wolny rynek oraz potrzeby mieszkańców, tylko niecałe 5 proc. chce tę decyzję pozostawić w gestii Rady Miejskiej i urzędników.
     
     Życie bez supermarketów
     Ankieterzy postanowili także zapytać, czy elblążanie byliby zadowoleni, gdyby hipermarkety zniknęły. Szczęśliwych z tego powodu byłoby niewielu - zaledwie 8 proc. Zapytano też o potrzebę ochrony drobnego handlu. Prawie połowa osób (46,7 proc.) odparła, że ograniczanie budowy wielkich sklepów nie ochroni małych sklepów. Przeciwnie uważa niecałe 17 proc. badanych, ale aż 36,5 proc. nie ma na ten temat zdania. Zdaniem autorów ankiety, wyniki badań przekonują, że elblążanie „są pozytywnie nastawieni do sklepów wielkopowierzchniowych. Oczekują jednak zmian i usprawnień w elbląskim handlu” – czytamy w podsumowaniu. – “Mieszkańcy chcieliby też, by stworzone zostały warunki i do funkcjonowania małego, tradycyjnego handlu, i dużych obiektów handlowych. Zwolennikami koegzystencji małych i dużych sklepów jest ponad 50 procent mieszkańców”.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Inicjatywa spóżniona.Decyzje zapadły wcześniej.kolejna bzdura i pseudodemodracja.
 • W Elblągu potrzebny jest przynajmniej jeszcze jeden hipermarket, po to by mógł konkurowac z juz istniejącym, a kupujący powinni miec dosęp do produktów o rzeczywiście promocyjnych cenach!
 • koegzystencja "duzej rybki" z "mala" - o co im w ogole chodzi - wszak normalne to, ze duza ryba zjada male... a z terminem tych ankiet to tak, jakby najpierw do kogos strzelac a potem pytac o co chodzi. jak tak dalej pojdzie, to zobaczymy sie na swieta w kolejnym marketu w kolejeczce po prawie sprawny rower z jajami w promocji...
 • Proponuję jeszcze 10 nowych hipersupermarketów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Florek(2003-09-25)
 • Zamiast się pytać , czy chcieliby żeby było ślicznie i tanio można również się zapytać , czy chcą nowy hipermarket kosztem swojego miejsca pracy i zubożenia miasta. Zyski wypracowane przez hipermarkety nie zostają w Elblągu i nie służą nowym inwestycjom i miejscom pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pracodawca(2003-09-25)
 • Kórwa mac najlepiej jak by postawili jeszcze ze cztery Hipermarkety wtedy napewno wszyscy byli by zaowoleni szczegolnie wlasciciele tych sklepow spozywczych bo utargi by i sie potroily JEDEN STRACZY I PO CO WIECEJ w Gdańsku są trzy a w Elblagu zrobimy tez trzy albo cztery bedziemy chociaz w tym lepiej stac od gdanska i moze wtedy przejdziemy do wojewodztwa pomorskiego albo przyjmiemy Gdańsk pod swoje skrzydelka
 • Jak to jest, że zamieszcza się wyrażenia niecenzuralne (patrz wyżej), a gdy niedawno skrytykowałem - jak najbardziej cenzuralnie - Jolusie Kwaśniewską to nie zamieszczono tej wypowiedzi bo... była niecenzuralna!!!
 • ja czegoś nie rozumiem.Jak mam możliwość wybrać coś taniej albo drożej to jednak wbiorę taniej.Nie jestem wielkim zwolennikiem marketów to jest po prostu ekonomia !Nie mieszkam w samym Elblągu ale chciał bym aby u mnie był market tylko po to aby utrzeć nosa lokalnym sklepikarczykom windującym ceny.Po prostu wolę wydawać mniej i już!Pozdrawiam
 • Tak, głupi maluczcy ludzie głosujcie za większą ilością super i hipermarketami i za wydłużoną pracą sklepów - a Panią z biura proponuję by popracowały tak przynajmniej ok. tygodnia w sklepie (hiper bądź innym zawszonym sklepie) i ruszenia grubych dup do pracy fizycznej - ciekawam za czym wtedy będą głosowały. Pozdrawiam wszystkich pracujących sprzedawców w hiper.
 • Zen, sam jestes cenzuralny! Obrażanie osób jest jak najbardziej cenuzralne, a na hipermarkety można pisac i pisac, tylko co to da????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jolanta Kwaśniewska(2003-09-26)
 • Wszystko jest fajne,tylko z jakich pieniedzy bedzie opłacone to ????czżby z MOPS????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obserwator(2003-09-26)
 • A ja mam pytanie techniczne! Skad jest firma która przeprowadziła badanie, kto jest jej włascicielem i czy została ona wybrana do tego badania w drodze przetargu bo nie sądzę żeby było ono robione za darmo!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  podatnik(2003-09-26)
Reklama