UWAGA!

I LO w górę, II LO w dół

 
Elbląg, I Liceum Ogólnokształcące jest najlepszym ogólniakiem w Elblągu
I Liceum Ogólnokształcące jest najlepszym ogólniakiem w Elblągu (fot. AD)

I Liceum Ogólnokształcące jest najlepszym ogólniakiem w Elblągu, ono też najbardziej poprawiło swoją pozycję w porównaniu z tą sprzed roku. II LO zanotowało największy spadek w dorocznym Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących portalu Perspektywy.pl.

Pierwsza dziesiątka polskich liceów wygląda następująco:
       1. LO nr XIV we Wrocławiu, 100 pkt.
       2. Liceum Akademickie UMK w Toruniu, 95,73 pkt.
       3. III LO w Gdyni, 90,53 pkt.
       4. V LO w Krakowie, 89,08 pkt.
       5. XIII LO w Szczecinie, 88,09 pkt.
       6. XIV LO w Warszawie, 87,62 pkt.
       7. LO we Wrocławiu, 76,59 pkt.
       8. I LO w Łodzi, 75,09 pkt.
       9. II LO w Warszawie, 72,07 pkt.
       10. LO Sióstr Prezentek w Rzeszowie, 70,95 pkt.
      
       Elbląg daleko
      
W rankingu sklasyfikowano trzy elbląskie licea, niestety, na miejscach dość odległych. Najlepiej wypadło I LO, ono też znacząco poprawiło swoją pozycję w rankingu w porównaniu z tą przed rokiem. Najsłabiej II LO – ono odnotowało największy spadek.
       I LO zajęło 201 miejsce, przed rokiem 262.
       III LO zajęło 284 miejsce, przed rokiem 288.
       II LO zajęło 309 miejsce, przed rokiem 174.
       Elbląskie licea w dalszym ciągu wypadają słabo także w województwie warmińsko-mazurskim, które nie należy przecież do liczących się pod względem poziomu edukacji w kraju. Najlepsze z nich – II LO w Olsztynie – zajęło w rankingu 48 pozycję.
      
       Najlepsze licea w województwie
      
1. II LO w Olsztynie, 57,33 pkt., 48 miejsce w kraju
       2. XII LO Akademickie w Olsztynie, 52,28 pkt., 91 miejsce w kraju
       3. IV LO w Olsztynie, 49,96 pkt., 110 miejsce w kraju
       4. II Prywatne LO w Kętrzynie, 49,72 pkt., 116 miejsce w kraju
       5. I LO w Olsztynie, 49,25 pkt., 129 miejsce w kraju
       6. I LO w Ełku, 47,04 pkt., 171 miejsce w kraju
       7. I LO w Elblągu, 46,06 pkt., 201 miejsce w kraju
       8. III LO w Elblągu, 42,94 pkt., 284 miejsce w kraju
       9. LO w Kętrzynie, 42,8 pkt., 289 miejsce w kraju
       10. I LO w Giżycku, 42,65 pkt., 307 miejsce w kraju
       11. II LO w Elblągu, 42,56 pkt., 309 miejsce w kraju.
      
       Jak oceniały Perspektywy.pl?
      
Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz opinia o uczniach szkoły wyrażona przez kadrę akademicką. Dane pochodzą z protokołów komitetów głównych olimpiad, zestawień okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur, Systemu Informacji Oświatowej oraz własnych badań ankietowych przeprowadzonych przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wśród kadry uczelni akademickich w całej Polsce.
       Szkoła, która w danym kryterium otrzymała najlepszą ocenę, uzyskiwała wynik równy 100. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.
      
       Pełny ranking i kryteria oceny – Perspektywy.pl
      

      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ogólniaki z poziomem nauczania starej przeciętnej podstawówki.
 • Ranking jest dość dziwny! II LO ma 4 olimpijczyków, III LO żadnego.
 • Bo to jest tak drodzy Panie i Panowie jeśli stolicą województwa był by Elbląg to i licea były by wyżej notowane a i reszta była by bardziej dotowana, a tak to jesteśmy zaściankiem zaścianka Polski. Zaściankiem są Warmia i Mazury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rollski(2013-01-11)
 • dzieciaki z Elbląga studiują w Gdańsku, a opinie akademickie wystawia Olsztyn i tak mamy dziwoląga, I LO mające lepsze wyniki od olsztyńskiego liceum ( 91 w rankingu), mające olimpijczyka, jest poza 1 setką bo te liceum z Olsztyna ma 100 z opinii akademickiej, a nasze liceum chyba 12 czy 13 punktów, przecież ten ranking to groteska jest, I ogólniak gdyby był punktowany akademicko normalnie byłby w dużo wyżej, podobnie II LO znowu ma opinie akademicką ledwie 6 punktów, a z prasy przecież nawet można się dowiedzieć, że współpracuje z UG i to dość aktywnie, do tego wszystkiego wyniki z matur dodatkowych nie są publikowane więc skąd Perspektywy je mają? Elbląg nigdy nie będzie miał szans na walkę o pierwsze miejsca bo te są zarezerwowane dla liceów specjalnie organizowanych dla młodzieży tzw "olimpijskiej", to nie są zwykłe szkoły, z normalnym programem nauczania, jedna wielka manipulacja a nie ranking,
 • Myślę, że warto zajrzeć do dokładnych tabel rankingu z podziałem na poszczególne kryteria. Wtedy można ocenić, która szkoła odnotowała faktyczny spadek. Ciekawy ten ranking. A opinia akademicka - kto je wydaje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_41556(2013-01-11)
 • edukacją od lat rządzą takie tuzy jak Kluge i Soja a efekty. .. .
 • tylko, że to ciągle ten sam ranking, więc może coś jest " na rzeczy"
 • I LO to jest to! Brawo, mimo różnych opinii wciąż dobra szkoła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  zyczliwa(2013-01-11)
 • ranking ten sam ale liczenie inne, przedmioty obowiązkowe tylko 25%, a dodatkowe aż 40%, posmiac się można nad taka punktacją, do tego ocena akademicka wystawiana z sufitu chyba, Ketrzyn powinien być na 2 miejscu w województwie, ale nie jest bo dostał zero oceny akademickiej, ale ogólniak z Olsztyna ma już gorsze wyniki z matur, ale ocenę akademicką na 100,wiec jest 91,dziecinada i tyle, I ogólniak w Olsztynie to bardzo dobra szkoła, zobaczcie kto go wyprzedził i dlaczego? dziwne to wszystko i tyle, jaki sens ma nierówne punktowanie przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych to chyba jedynie autor tego chorego pomysłu raczy wiedzieć, tak punktacja fałszuje przecież jedyne obiektywnie sprawdzalne podstawy oceny pracy szkoły, nie mówiąc już o ocenie akademickiej, która jest po prostu śmieszna, wyobrażacie sobie, że jakiś profesor się interesuje jakie licea kończyli jego studenci jak ma ich setki? wierzycie w to, że I LO w Elblągu jest ceniony ledwie na 12%, ogólniak prywatny w Kętrzynie, mający lepsze wyniki niż olsztyński ma w ocenie kadry naukowej uczelni w Polsce gorsze noty? przecież to jest śmieszne i tak należy do tych rankingów podchodzić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z boku(2013-01-11)
 • Ale co jest złego w tym, że przedmioty dodatkowe liczą się bardziej? To przecież one się najczęściej liczą w rekrutacji na studia, a to teraz podstawowa funkcja matury. Samo zdanie matury nic nie daje. Ja nie widzę niczego dziwnego w tym, że wyniki absolwentom niepotrzebne są mniej punktowane.
 • ranking bez cudowania wygląda tak, dane oparte o weryfikowalne wyniki matur obowiązkowych: II LO Olsztyn 90,63 pkt, ,II Kętrzyn 90,21 pkt, XII Akademickie Olsztyn 88,47 pk, ,I LO Olsztyn 88,14 pkt, II LO Elbląg 86,37 pkt, I LO Elbląg 85,83 pkt, IV LO Olsztyn 85,12 pkt, III LO Elbląg 84,78 potem I Kętrzyn 82,56 pkt i Giżycko 82,45 pkt. Jak widać róznice pomiędzy elbląskimi ogólniakami sa kosmetyczne, zdecydowanie najlepsze jest II LO Olsztyn i wręcz na takim samym poziomie Prywatne z Kętrzyna. Jako żenujące ocenić można "pompowanie" w rankingu słabszego od II LO i I LO w Elblągu, IV LO w Olsztynie, olsztyńskie jest 110,a nasze ogólniaki mimo, że lepsze bo jak podałem lepiej tam dzieciaki zdają matury i mają większe szanse na dostanie się na wybrany kierunek studiów, odpowiednio 309 i 201.Tyle w temacie rankingów, nie dajcie się robić w konia, tylko dane obiektywnie weryfikowalne mogą stanowić podstawę oceny szkoły, a te są takie jak podałem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  podert(2013-01-11)
 • za tych rządów w UM będzie coraz gorzej. Podpisujcie referendum!!!!!
Reklama