UWAGA!

Idą w ruch łopaty archeologów

Elbląg, Idą w ruch łopaty archeologów
(fot. Damian Matwiejczyk).

4 maja rozpoczyna się w Elblągu 26 już sezon archeologiczny. Tym razem archeolodzy będą szukać skarbów w centrum elbląskiej starówki. Do przebadania wyznaczono kwartał o powierzchni około 400 metrów.

- Elbląg jeszcze nigdy nas nie zawiódł i liczę na to, że również tym razem nas nie zawiedzie i znowu znajdziemy jakieś ciekawe obiekty - mówi Grażyna Nawrolska, która od wielu lat kieruje badaniami wykopaliskowymi.
     Tradycyjnie, najwięcej skarbów można znaleźć w latrynach ruin dawnych kamienic. - To rzeczywiście śmieszne, ale jeżeli jakiś przedmiot komuś wpadł do toalety albo został tam celowo wyrzucony, to w takim podłożu został dobrze zakonserwowany i teraz my je odkrywamy niemal niezniszczone. Jestem bardzo ciekawa, co w tym sezonie uda nam się znaleźć.
     Tegoroczne wykopaliska obejmą teren pomiędzy katedrą św. Mikołaja, a ulicami Wodną, Mostową i Rybacką. - Tam, według planów znajdowały się kamienice bogatych elblążan, najczęściej kupców, którzy jednocześnie pełnili funkcje publiczne w mieście. Nie wiadomo tylko, czy oni rzeczywiście tam mieszkali, bo bogaci mieli zazwyczaj kilka kamienic i mogli je wynajmować - dodaje Nawrolska.
     
R
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Brawo w tym tempie to skończą te wykopki na Starówce za jakieś 30 lat!!!:) Czy w Elblągu ktoś oprócz mnie zdaje sobie sprawę, że tyle samo potrwa odbudowa elbląskiej Starówki?! Czy na prawde nie można przyspieszyć tych procesów?! Przecież turyści nie będą zwiedzac wciąż palcu budowy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  frustrat(2006-04-26)
 • Frustrat...znajdź pieniadze na zatrudnienie 150 archeologów i jakieś 800 pracowników fizycznych wraz ze sprzętem oraz wyposaż ze dwie pracownie konserwacji tego co wydobędą. Bagatela jakieś 5-6 milionów złotych (moze więcej..nie znam sie). Będą szufle furczeć aż miło. Ty będziesz zadowolony. Pani Grazyna też. Bezrobocie troszkę zmaleje. Teren będzie przebadany a Mytych bedzie mógł wejśc na plac:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ZamszowaKamizelka(2006-04-26)
 • papirus toaletowy się rozpuścił a pozostały inne przedmioty służace do podobnego celu. No co w latrynie jeszcze mozna nowego znaleźć - zakonserwowane ekstrementy które pozwoliły by rzucić światło na historię miasta oraz zrozwinąć datowanie choćny na podstawie niestrawionych pozostałości a nie tylko na podstawie zawartości izotopu węgla w znalezionych szczątkach organicznych. Chyba tego rodzaju działalność archeologiczna pozbawiona jest całkowicie sensu, uzasadnienia merytorycznymi względami nie zaliczając infaltylnej ciekawości tej pani i finansowej strony całej sprawy
 • Dziwię się administratorowi, że dopuszcza wpisy młota podpisującego się jako "mąż archeologa".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  maciass(2006-04-26)
 • Zgadzam się z Maciassem. Są tacy - niestety - którzy nie rozumieją wagi problemu... Ale cóż... Na szczęście nie oni podejmują decyzje... :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tomasz Ardes(2006-04-26)
 • normalnie jak na nich patrze to mi sie zaraz przypomina jak za komuny wszyscy pracowali
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  helboy(2006-04-26)
 • Jestem pewien, że przy dobrych chęciach i odpowiedniej oraganizacji znalazła by się i kasa z UE i darmowa siła robocza w postaci studentów archeologii z całej Europy!!! Jednak podejrzewam, że problem polega na tym, że nasi archeolodzy chcą mieć po prostu zajęcie na kilkadziesiąt lat na miejscu!!! W sumie o to chodzi miła przyjemna praca na miejscu do emerytury!!! A ja po prostu chciałbym dożyć momentu gdy cała nasza starówka będzie już odbudowana!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  frustrat(2006-04-26)
 • Frustrat masz sporo racji, nawet nie wiesz jak wiele:) To jest generalnie problem "srodowisk badających" Np. pani Gienia siedząca sobie w takim muzeum dajmy na to w mieście X. ma do opracowania 4 garnki i dwie filiżanki. Na bazie tych opracowań ma sie odbyć wystawa. To nic, ze robotę badawczą wzięła w 1976 roku. Nikt inny nie moze ruszyć problemu...bo jest własnie w trakcie opracowywania:) Jacy studenci? Ktoś chce o tym napisać? Wara. To moje garnki, związana jestem z nimi emocjonalnie i nie popuszczę:):) Tak to niestety wygląda w praktyce. Nie wiem jak jest z archeo w Elblągu, myślę, ze ciut lepiej. I tak na serio, nie o kasę tu idzie, ale o możliwosci przerobowe pracowni konserwacji, np skóry czy drewna. Co z tego, ze się coś wydobędzie, jeśli niepoddane konserwacji za 4 tygonie rozpadnie się przysłowiowej pani Gieni w łapkach? W Elblągu nie ma tkaich pracowni. Wszystkie zabytki warte tego, idą do Gdańska. Z drugiej strony patrząc, chyba wolę by starówka powstawała stopniowo, nizli tak jak np w Kołobrzegu, czy Gdańsku. Tam co widzimy na fasadach budynków nie ma absolutnie nic wspólnego z wnętrzem. To parawan, choc ładny. Nam w Elblągu brakuje odwagi i twórczych projektantów. Postawiono na dwóch i to był błąd, za który zapłaciliśmy nudą, wszechogarniającą architektoniczną nudą...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ZamszowaKamizelka(2006-04-26)
 • "W elblagu nie ma takowych pracowni". Skad Ty sie w ogole wzielas, bo z Elblaga to na pewno nie jestes!!!
 • a są?....jeśli tak, to nic nie wiem o nich, sorki
 • Dosyć dobrze pamiętam ruiny Starego Miasta i dobrze pamiętam jak się nieswojo czułem widząc pracujące maszyny, które mieliły to wszystko. Tramwaj jechał przez pustkowie dopiero co wypełnione wielowiekową strukturą. Rosły takie małe krzaczki, teraz drzewa. Niech Oni sobie spokojnie pracują nawet i 35 lat, ja pamiętam makietę Supercity pomiędzu Mikołajem a Mariackim, całe szczęście, że za komuny pracowali jak pracowali i nie mamy dzisiaj tego koszmar jaki był planowany !!! ;))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ruler of Blaircourt(2006-04-26)
 • Tych, co im tak śpieszno do zabudowania (odbudowania?, wybudowania?) starego miasta pytam, skąd zamierzają wytrzasnąć inwestrów? Terenów przebadanych przez archeologów już trochę jest. Gdyby nie ów Mytych będący obiektem zawistnych westchnień tych, którym się nic w życiu nie udaje, to na starym mieście nic by się teraz nie działo.
Reklama