UWAGA!

Imię WOŚP – to brzmi dumnie

 Elbląg, Imię WOŚP – to brzmi dumnie
fot. Anna Dembińska

Kosztuje około 250 tysięcy. Może korzystać z niego połowa naszego województwa. Nie jest duży. Za to naszpikowany najnowocześniejszą aparaturą i rozwiązaniami technologicznymi. Ma bowiem niezwykłą misję – spieszyć na ratunek najmłodszym, najmniejszym pacjentom. Przedwcześnie urodzone znajdą w nim schronienie, podczas walki o ich zdrowie i życie. To inkubator. Dziś (12 października) szpital wojewódzki w Elblągu otrzymał w prezencie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kolejne takie urządzenie.

Oddział Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala wojewódzkiego został obdarzony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy nowym, najwyższej klasy inkubatorem, potrzebnym do transportu noworodków do szpitala, który można nazwać „jeżdżącym szpitalem”, profesjonalnie zabezpieczającym malucha podczas drogi do szpitalnego oddziału.
      
       Imię WOŚP – to brzmi dumnie
       W uroczystym przekazaniu daru wziął udział pierwszy dyrygent WOŚP - Jurek Owsiak. Najważniejszym jednak wydarzeniem tego dnia było nadanie oddziałowi, prowadzonemu przez Macieja Merkisza, imienia fundatora prezentu:
       - WOŚP do tej pory podarowała nam bardzo dobry, wysokospecjalistyczny sprzęt: inkubatory, defibrylatory respiratory, pompy, urządzenia laboratoryjne, i moc innych urządzeń za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Chciałbym jednak podkreślić, że dziś niezwykle cieszymy się z faktu, że będziemy nosić imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To dla nas niezwykłe wyróżnienie.
       Oczywiście sprzęt, a już szczególnie sprzęt takiej klasy jest niezwykle ważny i potrzebny w naszej codziennej pracy. Doceniamy jednak też wyróżnienie jakie spotkało nasz oddział, który od dziś nosi imię Wielkiej Orkiestry. To bowiem otwiera nam drogę do bliższej współpracy z Fundacją: szkolenia pracowników, wymiana doświadczeń, itp. , czyli wszystko co pozwoli nam działać jeszcze sprawniej i na najwyższym poziomie – powiedział nam Maciej Merkisz, ordynator wyróżnionego oddziału, dodając podziękowania dla całego swojego personelu, który dokłada wszelkich starań w trosce o zdrowie najmniejszych pacjentów.
      
       Pieniędzy dla służby zdrowia nigdy za wiele
       Za wieloletnią pomoc szpitalowi, podziękowania dla Fundacji złożyła również Elżbieta Gelert, dyrektor szpitala. Podkreśliła, że jej placówka czynnie uczestniczy we wszystkich działaniach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:
       - Dostaliśmy w ciągu 10 lat sprzętu od Fundacji na prawie 2 miliony złotych. Jesteśmy szpitalem, który otrzymuje bardzo dużo sprzętu, ale i też sam stara się dokładać cegiełkę udziału w poprawianiu, modernizacji bazy sprzętowej. Taka była na przykład umowa z ordynatorem Maciejem Merkiszem, że do tego podarowanego nam inkubatora, szpital dokupi karetkę. Myślę, że jest to uczciwa forma „kontraktu” –powiedziała, dodając - Pieniędzy w ochronie zdrowia nigdy za wiele, ale i takich sponsorów jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy też nie ma wielu. Dlatego za wszystko, za każdy dar serdecznie dziękujemy i prosimy o jeszcze.
       Przekazany dziś inkubator zachwalał Jurek Owsiak, podkreślając, że jest to sprzęt najwyższej klasy. Naładowany pozytywną energią i dobrą aurą w ekspresowym tempie zarówno przybliżył przyszłe działania Fundacji, jak i wspomniał o już wdrożonych, a teraz prowadzonych przez WOŚP programach. Niejednokrotnie podczas spotkania Jurek Owsiak wspominał, że Fundacja WOŚP nie rozmienia się na drobne, ale konkretnie realizuje założone cele. I choć – jak sam zaznaczył - WOŚP nie zamierza być ministerstwem zdrowia, bo na wielu rzeczach, bolączkach służbach zdrowia się nie zna, to jednak programy jakie prowadzi są zawsze działaniami wielokrotnie przemyślanymi, skonsultowanymi z profesjonalistami w danej dziedzinie, a oraz sprzęt jaki kupuje jest najwyższej klasy, podarowany w najbardziej odpowiednie miejsca. Przez co działanie WOŚP jest niezwykle skuteczne.

 


      
       Nowoczesna medycyna to tanie państwo
       Przykładem na to może być stworzony od podstaw polski program powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków, realizowany we wszystkich oddziałach noworodkowych w kraju:
       - Wiemy, że tym samym dołożyliśmy wam obowiązków. Wykonujecie badania, zbieracie dane. Ale dzięki mobilizacji dyrektorów i personelu szpitalnego ten system doskonale działa. A do tej pory, od czasu startu programu przebadano prawie 9 tysięcy dzieci. Zdiagnozowanie dziecka to jest tańsze państwo. Bo wczesne przebadanie to zmniejszenie wydatków na leczenie zaawansowanej już choroby. Wychodzimy z założenia, że nowoczesna służba zdrowia, to tańsze państwo. Nikt nam w tym nie przeszkadza, ministerstwo zdrowia się za to nie bierze, więc może dlatego program hula. Niestety, ministerstwo jak przejęło program pomp insulinowych, to od tego czasu program, który szedł jak burza, stracił na impecie i już nie każde dziecko otrzymuje osobistą pompę – ze smutkiem zauważył Owsiak.
      
       Po raz kolejny zagrajmy jeszcze głośniej!
       Podczas spotkania nie mogło oczywiście zabraknąć wspomnienia o przyszłym, dziewiętnastym finale świątecznego grania dla najmłodszych:
       - 9 stycznia 2011 r. będziemy zbierać pieniądze dla urologii i nefrologii dziecięcej. Zależy nam na tym, by wcześniej wykrywać wady układu moczowego u dzieci z możliwością wczesnego rozpoczęcia leczenia i interwencji urologicznej. To bardzo ważne, bo wczesne rozpoznanie może w sposób decydujący wpływać na dalsze losy dzieci, a później osób dorosłych. Graliśmy już dla nefrologii 11 lat temu i przez ten czas nikt nie odświeżył urządzeń, które podarowaliśmy. Dlatego czas by doposażyć te oddziały, aby jak najsprawniej pomagały dzieciakom. Mam nadzieję, że Elbląg, tak jak robił to do tej pory, również i tym razem w styczniową niedzielę podaruje odrobinę serca Orkiestrze.
      
       Zobacz też materiał filmowy przygotowany przez Telewizj Elbląską
      
      

Angelika Kosielska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kto wie dlaczego harcerze nie organizowali ostatnio WOŚP?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fifking dupoflaz(2010-10-12)
 • Harcerze ostatnio nie organizowali WOŚP ponieważ rok wcześniej były niejasne podejrzenia, że zagineło część pieniędzy.
 • byli współorganizatorami i tak naprawdę zrobili prawie całą czarną robotę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wosp dla harcerzy(2010-10-13)
 • Jurek a może byś cos dał dla szpitala miejskiego. Szpital ten jest bardzo przyjazny młodym matkom i większośc kobiet woli rodzić tam niż w wojewódzkim bo nie jest traktowana jak sztuka na łóżku. Wojskowy powienien równiez posiadać taki sprzęt a nie kobiety w trudnych momentach zmuszone sa do przebywania w tym beznadziejnym szpitalu.
 • Ja w lipcu rodziłam drugie dziecko w miejskim i to był mój ostatni raz kiedy tam postawiłam nogę. Wraz z modernizacja szpital uwstecznia się personel!!!
 • Ale po co żeromskiemu lub wojskowemu inkubator TRANSPOTROWY, skoro nie ma on OIOM-u noworodka, i nie ma trzeciego stopnia referencji??? Tak na logike????
 • Oddział położniczy może nie jest najlepszy ale OIOM Noworodka jest na wysokim poziomie. Uratowali życie wielu dzieciom, w tym mojej dwójce. Fajnie że dostają sprzęt do ratowania kolejnych maluchów.
 • do wosp dla harcerzy - to po co robili czarną robotę ?? nie ma kogoś innego kto by się tym zajął? ale też nie harcerze tylko miasto było organizatorem a skoro robili czarną robotę to znaczy że bawili się w czarną rękę a to podobno powinna BYĆ TAJEMNICA :)
 • harcerze ukradli kase z orkiestry wiec nic dziwnego ze nie moga brac udzialu przy jej organizacji
 • Ja sięzastanawiam. .. sprzędt b. dobry dla szpitala, ale. .. dlaczego idiota prezio i radni chcą przenieśc oddzial dziecięcy do miejskiego
 • mamy wielofunkcyjne harcerki obracają się wśród terapeutów, zwłaszcza, lubiące starszych panów i pieniądze. .
 • To nie Orkiestra ale My podarowaliśmy ten inkubator. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  społeczeństwo(2010-10-16)
Reklama