UWAGA!

Indie Jarosława Kreta

2009-12-14
Aktualizowany 2009-12-16 08:17
Elbląg, Indie Jarosława Kreta

W środę 16 grudnia gościem księgarni Świat Książki będzie Jarosław Kret. Podczas spotkania, które rozpocznie się o godz. 17, znany z prognoz pogody dziennikarz i - jak się okazuje także podróżnik, opowie o swojej najnowszej książce „Moje Indie".

- Trafiłem do Indii przez przypadek. I najchętniej nigdy bym już stamtąd nie wyjeżdżał - pisze Jarosław Kret w swojej książce o fascynującym kraju „dziesięć razy większym od Polski, a zróżnicowanym jak Europa".
       „Moje Indie" to połączenie opowieści przygodowo-podróżniczej z osobistym pamiętnikiem autora, który mieszkał tam przez kilka lat. To, o czym pisze, widział, słyszał, posmakował, poczuł i zrozumiał - trudno o lepszego przewodnika po egzotycznych dla nas obyczajach, kulturze, czy kuchni. Zwłaszcza, że Kret, wyjątkowo bystry obserwator, opowiada plastycznie, lekko i z humorem. Od pierwszej strony zaraża nas entuzjazmem, podziwem i sympatią do spotykanych ludzi, co nie oznacza, że nie widzi tego, co w Indiach trudne czy niewygodne.
       Uczestniczymy w święcie Holi, podczas którego ludzie oblewają się kolorowymi farbami i pijemy tajemniczy narkotyczny napój Bhang. Jesteśmy świadkami próby „Ślubu" Gombrowicza w Państwowej Szkole Teatralnej, zwiedzamy Tadź Mahal i podziwiamy efemeryczną potęgę „miasta-ducha" Fatehpur Sikri. Poznajemy życie tradycyjnej rodziny z Delhi, kulisy Bollywood i zatrzymujemy się przed... słoniem, który właśnie paraduje przez środek ulicy. Odbywamy podróż osobliwym wagonem kolejowym i wkraczamy w świat indyjskich oszustów, handlarzy biżuterią. Razem z autorem jesteśmy gościem syna słynnego maharadży, ucznia Paderewskiego, który podczas II wojny uratował setki polskich sierot z ZSRR, tworząc dla nich ośrodek w Dźamnagar w stanie Gudźarat. Opisując swoje zaskakujące przygody, Kret „przemyca" fakty, mity i legendy, historie o religiach i polityce, bez znajomości których trudno pojąć indyjską rzeczywistość. W tej książce pasjonujące jest dosłownie wszystko: od odpowiedzi na pytanie, co oznaczają słynne „kropki" na kobiecych czołach, po opis codziennego mycia naczyń. O „swoich Indiach" Kret pisze z wielkim znawstwem i sercem.
       Jarosław Kret - dziennikarz, fotoreporter, prezenter telewizyjny. Studiował egiptologię, a także archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę i kulturoznawstwo.
       W latach 90-tych był reporterem i prezenterem Teleexpressu, Prowadził autorski program telewizyjny "Klub Podróżników", nakręcił ponad 20 filmów dokumentalnych i reportaży w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Europie. Przez 3 lata pracował jako starszy redaktor i fotoreporter w magazynie „National Geographic Polska". Od 2002 jest prezenterem Pogody w TVP. Obecnie prowadzi swój program na antenie TVP Info - p.t. „Planeta według Kreta". Jest autorem książki „Kret na pogodę" i albumów fotograficznych: „Moja Ziemia Święta" (Wyd. I „Bernardinum", Wyd. II Biblioteka „Gazety Wyborczej"), a także z cyklu „Wyprawy marzeń" – „Ziemia Święta" i „Madagaskar" (Wyd. Pascal), jest też współautorem „Słownika Pogody" (Wyd. Pascal).
       Spotkanie odbędzie się w środę 16 grudnia w księgarni Świat Książki przy ul. Garbary 23 w Elblągu.
      
oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama