UWAGA!

Informacja dla żeglarzy!

 
Elbląg, Informacja dla żeglarzy!

W związku z niedawnym, tragicznym wypadkiem, jaki miał miejsce na rzece Cieplicówce, Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Miejskiego w Elblągu, zwraca się do wszystkich osób wykorzystujących śródlądowe drogi wodne o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Należy pamiętać, że na szlakach żeglownych umieszczone są oznakowania granic szlaku i jego przebiegu, oznakowane są miejsca niebezpieczne i przeszkody żeglugowe. Znaki te należy respektować w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników szlaku. Nie ma zakazu pływania po drogach nieżeglownych. Jednak należy pamiętać, że droga nieżeglowna często nie spełnia wszystkich parametrów, które posiadają drogi żeglowne - szczególnie w zakresie oznakowania przeszkód wodnych oraz innych niebezpiecznych obiektów mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego ze szczególną ostrożnością należy wykorzystywać wszelkiego rodzaju mapy, gdzie na kanałach nieżeglownych nie są zaznaczone wszystkie ewentualne przeszkody, m.in. kładki i linie energetyczne.
       Należy pamiętać, że woda jest bardzo groźnym żywiołem. Toteż nie mniej ważne jest samo zachowanie się na łódkach czy też jachtach. Nie należy spożywać alkoholu, korzystać z wolnego ognia, wykonywać gwałtownych manewrów obiektów lub swoim zachowaniem stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia. Szczególna opieką należy objąć dzieci przebywające na pokładzie oraz nosić kapoki adekwatne do wieku i wagi członka załogi.
       Przed wyruszeniem w rejs, dobrze jest zapoznać się z aktualną sytuacją oraz komunikatami żeglugowymi. Informację taką zdobyć można na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, na stronie: http://www.rzgw.gda.pl/ na podstronie „Szlaki żeglowne”. Natomiast w zakładce Kontakt znajduje się wykaz jednostek terenowych, w tym Nadzory Wodne do których można zgłosić uszkodzenia oznakowania lub braku znaków zagrażających żegludze.
      
       Żeglujmy bezpiecznie!
      
Łukasz Mierzejewski, UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pierwszy! Bardzo dobra, rzetelna informacja. Zadziwiające ale nawet na stronie rzgw jest taka podstrona i niezbędne informacje. Czyżby w Biurze Prasowym zatrudniono kogoś spoza układów, jakiegoś rzetelnego dziennikarza? Można to sprawdzić jakoś?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  Żeglarz_Niedzielny(2014-04-30)
 • Jak można coś dodać - zanim wsiądziecie na łódkę czytać, pytać, słuchać. To, że macie patent, taki czy inny, nie zwalnia Was od odpowiedzialności za siebie, załogę i jacht. To nie jest forma spędzania wolnego czasu i sportu dla ignorantów. Tu nie da się wysiąść, trzasnąć drzwiami i zadzwonić po taksówkę. Pomoc drogowa też nie przyjedzie. Stajecie za sterem, to miejcie świadomość, że jesteście sami + jacht + woda + wiatr. Każdy błąd potrafi się zemścić okrutnie. Lepiej chyba opłynąć pół świata i umrzeć we własnym łóżku? Niech ten wypadek będzie dla każdego z nas okazją do refleksji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  Żeglarz-Sobotni(2014-04-30)
 • " Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Miejskiego w Elblągu" --ujawnili informację która jest oczywistą oczywistością i to oczywiście za póżno!!!!hi, hi, hi. Nie wiedziałem że takie info było nie jawne. trochę im czasu upłynęło by to odtajnić!!!!!brawo urzędasy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  5
  bezsensu(2014-04-30)
 • Dopiero tak wielka tragedia otworzyła oczy??? o cztery istnienia ludzkie za póżno. .. Pamiętajmy o BEZPATĘCIU do 7,5m i wszystkimi jego konsekwencjami tzn brak wymagań znajomości oznakowań itp. ..
 • MariuszLewandowski-Fc To pierwsza oficjalne reakcja na pismo jakie złożyłem 18 kwietnia. Teraz pora na Prokuraturę i Premiera bo ktoś za te mapy chyba w tym kraju odpowiada ?. /POza Krasnoludkami rzecz jasna / Publikacja na Facebooku Twierdza Elbląg dziś rano. Jest jakiś związek czy nie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  1
  MariuszLewandowski-Fc(2014-04-30)
 • " Amatorze-Turysto" - strasznie jak widzę bulwersuje cię " bezpatencie do 7.5m" - mimo że to w porównaniu z wieloma innymi państwami śmiesznie niski wymiar. Ciekawe, że uparłeś się ruszać temat w kontekście śmierci żeglarzy, którzy posiadali różne " patenty żeglarskie" , i to od wielu lat. .. Wiesz - nie każda " okazja" jest dobra, by wyładowywać swoja frustrację. Okazja" związana z tragedią i śmiercią wydała mi się ciut niewłaściwa - ale Tobie jak widzę bardzo " pasuje" . ..
 • A co ma do ciężkiej cholery BEZPATĘCIE wspólnego z tragedią w ujściu Cieplicówki? Przecież ofiarami zostali posiadacze całego pliku patentów żeglarskich!!! I co, posiadanie traktowanych w Polsce jak fetysz " patentów" uchroniły ich może od tragicznego błędu???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Żeglującyamator(2014-04-30)
 • Dogi Panie Łukaszu - " kapok" to nazwa włókna z nasion kapokowca. .. A na wodzie warto używać kamizelek asekuracyjnych lub kamizelek ratunkowych.
 • wypowiedzi p. prokurator, która wystąpiła raczej jako rzecznik energetyki /tuż po tragedii/ i przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego, moim zdaniem skandaliczne. Jeszcze raz paragraf ważniejszy od życia ludzkiego. Akwen może jest nieżeglowny ale łączy się z żeglownym i z żeglownego można na niego wpłynąć co też się stało. Odpowiedzialni za bezpieczeństwo powinni to brać pod uwagę. Absolutnie powinien tam stać znak informujący o lini wysokiego napięcia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  kapitanZ.G.(2014-04-30)
 • Ale ty gupi jesteś. Twój komentarz nic nie wnosi.
 • Panie Mariusz Lewandowski, Panie zlituj się. Znajdź Pan jedną OFICJALNĄ (w pełni tego słowa znaczeniu) mapę. Wskaż Pan instytucję która ma takie mapy przygotowywać.
 • Kapok, to włókno ale też kamielki ratunkowej, firma SECUMAR BRAVO robi dobre KAPOKI.
Reklama