
Niektórzy kontynuują tradycje rodzinne, inni marzą o przygodzie, a w przyszłości o ciekawej pracy. Wszyscy w zielonych mundurach. Dziś (7 listopada) kolejny rocznik "wojskowych" pierwszaków z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych złożył ślubowanie. Zobacz fotoreportaż z uroczystości.
- Poziom kształcenia wojskowego w tych klasach jest coraz wyższy – mówi mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ. - Obejmuje m.in. znajomość budowy broni, musztrę, zajęcia strzeleckie W związku z tym, że nasza strzelnica jest nieczynna, młodzi ćwiczą na trenażerach. Korzystają z bazy 16 batalionu dowodzenia, który jest opiekunem tych klas, ale zajęcia odbywają się również na terenie obiektów wojskowych przy ul. Mazurskiej.
Jak zapewnia mjr Tuszyński, absolwenci ZSTI zasilają żołnierskie szeregi: - Czas pokazuje, że wybór klasy mundurowej nie był młodzieńczym kaprysem, a raczej świadomym i konsekwentnie realizowanym kierunkiem rozwoju zawodowego. Z tej szkoły wyszły już trzy roczniki i ok. 30 uczniów zostało żołnierzami zawodowymi – mówi rzecznik 16 Dywizji. - 17 służy w 16 batalionie dowodzenia. Po prostu, idą do WKU, zgłaszają się do NSR (Narodowe Siły Rezerwowe – red.]. Najgorszy jest ostatni etap, czyli etaty. Ale nawet, jak w Elblągu ich nie ma to kierujemy chętnych do innych jednostek naszej dywizji.
Zachęceni perspektywą pracy w wojsku uczniowie dwóch klas pierwszych "informatyków w mundurach" złożyli dziś ślubowanie. Uroczystość odbyła się w sali kina Orzeł W tym ważnym dla młodych momencie towarzyszyli im przedstawiciele służb mundurowych, nauczyciele, a także rodziny.
- Za wami okres rekruta, a przed wami do ogarnięcia cała wojskowa wiedza – mówił Mirosław Zalewski, dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Rycerskiej. Przypomniał słowa Napoleona ("Są tylko dwie potęgi na świecie: miecz i duch. W końcu miecz zawsze ulega duchowi"), ale także podkreślał wagę hasła "Bóg-Honor-Ojczyzna", które było najważniejsze dla poprzednich pokoleń polskich żołnierzy.

Młodzi ślubowali m.in. "dbać o honor i tradycje szkoły, godnie zachowywać się w każdej sytuacji, szanować symbole narodowe i tradycje Wojska Polskiego, rzetelnie wzbogacać wiedzę."
- Ślubowanie to jak w wojsku przysięga – mówił płk. Andrzej Duda, dowódca 16 batalionu dowodzenia. - Zobowiązanie do pewnych zachowań i przestrzegania pewnych norm. Klasy mundurowe w idealny sposób kształcą przyszłych żołnierzy – zapewniał. - W 16 batalionie dowodzenia służy 17 absolwentów tej szkoły, a 60 procent moich żołnierzy to informatycy i elektronicy. Wojsko daje stabilizację, która w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna.
Żołnierską drogę wybierają też uczniowie kolejnych elbląskich szkół. Prawdopodobnie od przyszłego roku klasy mundurowe ruszą w Zespole Szkół Ekonomicznych. Opieką otoczy je 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy.