UWAGA!

Informatyk mistrzem ortografii

Elbląg, Zdobywczyni drugiego miejsca Ewa Jędrzejewska
Zdobywczyni drugiego miejsca Ewa Jędrzejewska (fot. SDK SM Zakrzewo).

Zsynchronizować, zharmonizować, zhańbiony, donżuan i niby-Francuz - te wyrazy sprawiły największe kłopoty uczestnikom konkursu ortograficznego zorganizowanego w sobotę w Spółdzielczym Domu Kultury Zakrzewo. Zobacz fotoreportaż z imprezy.

W szóstej edycji konkursu sprawdzającego znajomość ortografii i gramatyki wzięło udział ponad 50 osób z Elbląga, Pasłęka, Kwidzyna i Warszawy. Do dyktanda przystąpili uczniowie szkół średnich, studenci, osoby pracujące w różnych zawodach oraz emeryci.
     - Nasze sześcioletnie doświadczenia w zmaganiach z ortografią potwierdziły, że warto sięgnąć po niekonwencjonalne metody, by wzbudzić, nie tylko wśród uczniów, zainteresowanie poprawnością języka pisanego i sprawić, by przestała ona być „piętą achillesową” większości naszego społeczeństwa - mówi Anna Tomczak, kierownik SDK Zakrzewo.
     Autorką dyktanda „Zhańbiony gość” była pani Marzena Barsul, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 1. Specjalna komisja konkursowa złożona z nauczycieli języka polskiego stwierdziła, że najwięcej błędów pojawiło się w pisowni przedrostków w wyrazach „zsynchronizować”, „zharmonizować” i „zhańbiony”. Uczestnicy dyktanda mieli również trudności ze słowami „donżuan” i „niby-Francuz”.
     Ze wszystkimi zawiłościami ortograficznymi najlepiej poradził sobie Grzegorz Piotrkiewicz, informatyk z Warszawy, który tym samym zdobył tytuł Mistrza Ortografii. Drugie miejsce zajęła Ewa Jędrzejewska, psycholog z Elbląga, na trzeciej pozycji uplasował się Mirosław Dziwulski, inżynier ekolog.
     Jury przyznało także wyróżnienia Krzysztofowi Drypie z Kwidzyna, Anecie Bonieckiej z Elbląga, Dorocie Słonieckiej, uczennicy II LO w Elblągu oraz Elżbiecie Skierkowskiej, prawniczce z Elbląga.
     Przed rozpoczęciem konkursu dzieci z teatrzyku działającego przy SDK Zakrzewo zaprezentowały przedstawienie pt. „Ortografolandia”, a gdy komisja sprawdzała dyktanda, oczekującym na wyniki czas umilały występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych. Fundatorami nagród w konkursie była Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo oraz PKO BP S.A.
     
oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama