UWAGA!

Ingres biskupa elbląskiego

 

Biskup elbląski Jacek Jezierski obejmie liturgicznie diecezję. Uroczysty ingres do katedry św. Mikołaja w Elblągu odbędzie się 8 czerwca o godz. 17.00. Kanonicznie diecezję elbląską biskup Jezierski objął 28 maja.

„Proszę wszystkich, a zwłaszcza chorych, o modlitwę wstawienniczą w mojej intencji, abym dobrze wypełniał zadania związane z urzędem biskupa diecezjalnego. Proszę również o modlitwę dziękczynną za dobro, które dokonało się przez pasterską posługę w diecezji elbląskiej, mojego poprzednika, Księdza Biskupa Jana Styrnę” – napisał bp Jacek Jezierski do diecezjan.
       Ingres Biskupa Elbląskiego odbędzie się w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 8 czerwca. O godzinie 17.00 z plebanii parafii katedralnej wyruszy uroczysta procesja do elbląskiej katedry pw. św. Mikołaja. Przy drzwiach kościoła nowego Biskupa Elbląskiego przywita proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Stanisław Błaszkowski. Biskup Jezierski ucałuje gotycki krucyfiks z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, a następnie procesja wyruszy w kierunku prezbiterium, gdzie rozpocznie się liturgia.
       Obrzędom wstępnym Mszy św. będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Słowo powitania do zgromadzonych na uroczystości ingresowej skieruje bp Józef Wysocki, biskup pomocniczy diecezji elbląskiej. Następnie Nuncjusz Apostolski odczyta wobec zebranych bullę papieską z nominacją Ojca Świętego Franciszka dla biskupa Jacka Jezierskiego. Wówczas też Biskup Elbląski otrzyma pastorał – znak władzy pasterskiej i zasiądzie na katedrze, skąd będzie nauczał, przewodniczył liturgii i sprawował posługę w diecezji elbląskiej. Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych oraz wiernych świeckich złożą nowemu ordynariuszowi homagium – akt czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa. Biskup Jacek Jezierski wygłosi homilię, a na końcu liturgii skieruje słowo do diecezjan. Wyrazem wdzięczności Bogu za dar nowego pasterza będzie hymn „Te Deum”. Wybrani przedstawiciele złożą też biskupowi na koniec liturgii życzenia. Po zakończeniu śpiewu i wyjściu procesji z kościoła katedralnego wszyscy wierni będą mieli możliwość złożenia życzeń nowemu Biskupowi Elbląskiemu – biskup pozostanie w prezbiterium katedry.
       Biskup Jacek Jezierski przygotował także list do wiernych diecezji elbląskiej na uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jak podkreśla w nim, „Duch Święty sprawia, że lud Boży trwa w wierze. Oczyszczające i uświęcające tchnienie Bożego Ducha sprawia, że nasze sumienia zaczynają reagować prawidłowo. Opowiadają się za dobrem i sprzeciwiają się złu”. List kończy wezwaniem: „Duchu Święty! Zstąp na nowo i odnów naszą codzienność. Odnów nasze osobiste życie, nasze serca. Odnów też nasze małżeństwa i rodziny, zwłaszcza dotknięte konfliktem i zagrożone rozpadem. Wesprzyj chorych w ich cierpieniu i osamotnieniu. Wesprzyj poprzez życzliwych ludzi osoby żyjące w biedzie. Umocnij kapłanów i osoby, które starają się żyć według rad ewangelicznych. Spraw odrodzenie duchowe naszego kraju, naszej ojczyzny. Duchu Pocieszycielu, Wspomożycielu i Obrońco, przyjdź!”

 


       Biskup Jacek Jezierski
urodził się 23 grudnia 1949 r. w Olsztynie. Po maturze wstąpił do Warmińskiego Seminarium Duchownego Hosianum. W latach 1968–1970 odbył przymusową służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. W olsztyńskiej katedrze przyjął 16 czerwca 1974 r. święcenia kapłańskie z rąk biskupa warmińskiego Józefa Drzazgi. Pracował jako wikariusz w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku i w parafii św. Mikołaja w Elblągu. W latach 1977-1981 był duszpasterzem głuchych i niewidomych w Elblągu. W 1976 r. uzyskał magisterium-licencjat z teologii na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Teologię dogmatyczną zgłębiał także za granicą – w latach 1981-1982 studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po powrocie do kraju rozpoczął wykłady z teologii duchowości w Warmińskim Seminarium Duchownym Hosianum, gdzie był równocześnie formatorem – przez rok prefektem, a następne przez 10 lat ojcem duchownym. W roku 1986 uzyskał tytuł doktora teologii na Wydziale Teologicznym KUL. Wykładał ponadto w Wyższym Warmińskim Studium Katechetycznym w Gietrzwałdzie, Studium Teologii dla Świeckich przy Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. W latach 1993-1994 był wicedyrektorem Instytutu Kultury Chrześcijańskiej. Pełnił też szereg funkcji w kurii biskupiej, m.in. był delegatem ds. ruchów religijnych i cenzorem wydawnictw religijnych. W 1992 r. został kanonikiem, a dwa lata później prepozytem warmińskiej kapituły katedralnej. 19 lutego 1994 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej, otrzymując stolicę tytularną Liberalia. Jego dewizą biskupią jest wezwanie „Veritas Christi liberat”, co znaczy: Prawda Chrystusa wyzwala. Sakrę biskupią przyjął 5 marca 1994 r. z rąk Prymasa Polski Józefa Kardynała Glempa. Objął urząd wikariusza generalnego archidiecezji warmińskiej. Od 1999 r. do 2011 r. bp Jacek Jezierski wykładał na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W Episkopacie Polski przewodniczył pracom Komisji Charytatywnej i Zespołu ds. Dialogu Ekumenicznego z Kościołem Polskokatolickim. Obecnie pełni funkcję delegata KEP ds. Ekumenicznej Inicjatywy „Theobalt”, jest również członkiem Rady ds. Ekumenizmu i Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych. Dnia 10 maja 2014 roku Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem elbląskim. Kanoniczne objęcie diecezji odbyło się 28 maja w kurii diecezjalnej, natomiast uroczysty ingres do katedry św. Mikołaja zaplanowany jest na 8 czerwca 2014 roku.
      
       źródło: episkopat.pl
      
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • czy obejmie to się okaże, możliwe, że w tej roli wystąpi pan Jurek co sie wciska gdzie POpadnie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    3
    bosięzna(2014-06-03)
  • psy szczekają a karawana idzie dalej. ale to nic, to tylko wyrwał się jakiś alkoholik. Bardziej mnie ciekawi, czy Jego Ekscelencja jakoś wpłynie na proboszcza od św. Wojciecha, by był bardziej franciszkański niż egoistyczny.
Reklama