UWAGA!

Irak: Pustynne jezioro

Żołnierze, którzy przygotowują się do wyjazdu w trzeciej zmianie misji stabilizacyjnej w Iraku, rozpoczynają dziś ostatni etap szkolenia.

Ćwiczenia pod kryptonimem "Desert Lake 2004" („Pustynne Jezioro”), odbywać się będą jednocześnie w Bemowie Piskim, Bartoszycach i Braniewie. Jak podkreśla kpt. Zbigniew Tuszyński, oficer prasowy dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu, ćwiczenia to ostatni i najważniejszy element przygotowań do misji irackiej.
     - Chodzi przede wszystkim o zgranie współpracy sztabu dywizji i jednostek bojowych - wyjaśnia rzecznik.
     Na poligonach w Bemowie Piskim, Braniewie i Bartoszycach żołnierze wezmą udział w pozorowanych atakach terrorystycznych na budynki i punkty kontrolne, napadach na konwoje, będą też ćwiczyli procedury ewakuacyjne i transportowanie rannych.
     Kpt. Tuszyński dodaje, że scenariusz działań został przygotowany w oparciu o aktualną sytuację w rejonie działania międzynarodowej dywizji w Iraku. Uczestnicy trzeciej zmiany zakończą szkolenie 9 czerwca.
     - Wtedy wrócimy do swoich garnizonów, gdzie w tzw. miejscach dyslokacji, czyli garnizonach w Bartoszycach, Elblągu i Braniewie będą się odbywać ostatnie szkolenia - usłyszeliśmy. - Żołnierze będą fasować mundury i przygotowywać się do wyjazdu, z pewnością wykorzystają też po kilka dni urlopu.
     Od początku lipca grupy uczestników trzeciej zmiany będą wyjeżdżać Kuwejtu, na dwutygodniową aklimatyzację, a z początkiem sierpnia rozpoczną przejmowanie obowiązków od drugiej zmiany polskiego kontyngentu w Iraku.
     Przypomnijmy, dowódcą wielonarodowej dywizji został gen. Andrzej Ekiert z Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie, jego zastępcą jest gen. Ryszard Sorokosz (zastępca dowódcy 16 PDZ), a szefem sztabu – płk Andrzej Duks, szef sztabu elbląskiej Dywizji.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama